2018 Yılı Birim Fiyatları Yayınlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2018 Yılı Birim Fiyatları yayınlandı.

Kamu kurum ve kuruluşları tarafından gerçekleştirilen yapım işlerinde yaklaşık maliyetlerin hesabında kullanılan birim fiyatlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlandı.

2018 Yılında Yeni Eklenen Pozlar, 2018 Yılında Çıkarılan Pozlar ve 2018 Yılında Tanımı Değiştirilen Pozlar Listesine buradan ulaşabilirsiniz.
2018-yilinda-yeni-giren-degisen-ve-kaldirilan-pozlar-yuksek-fen-kurulu.pdf
 

Tüm idarelerin fiyatlarına temel teşkil eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı birim fiyatları bu fiyatların yayınlanmasından sonra yayınlanmaya başlayacaktır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yüksek Fen Kurulu tarafından belirlenen ve açıklanan fiyatlar Çevre ve Şehircilik Bakanının onayı ile yürürlüğe girmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2018 Yılı Birim Fiyatlarına ilgili yazılımlar ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının https://birimfiyat.csb.gov.tr/  adresinden ulaşılabilir.

 Birim Fiyat Hazırlayan İdareler

Birim fiyat yayınlayan kurum ve kuruluşlar  birim fiyatlarını her yıl yenilenmekte, güncelliğini kaybetmiş pozlar kaldırılırken yeni pozlar eklenmektedir.

Ülkemizde yapım işlerine yönelik rayiç, birim fiyat, analiz ve tarif hazırlama ile bunları yayınlama yetkisi yasal olarak Çevre Şehircilik Bakanlığı, Yüksek Fen Kurulu Başkanlığına verilmiştir. İnşaat sektöründeki işlerin nitelik ve nicelik olarak çok fazla olması, yapılan işe göre yapım kriterlerinin değişiklik göstermesi vb. kaynaklı birim fiyat yayınlama yetkisi farklı kurum ve kuruluşlara da verilmiştir.

Birim fiyat yayınlama yetkisi olan kurum ve kuruluşlar;

 1. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yüksek Fen Kurulu Başkanlığı
 2. Karayolları Genel Müdürlüğü
 3. İller Bankası Genel Müdürlüğü
 4. Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü
 5. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü
 6. Vakıflar Genel Müdürlüğü
 7. Milli Savunma Bakanlığı
 8. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü
 9. Türk Telekomünikasyon A.Ş.
 10. TEDAŞ Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürlüğü
 11. İSKİ Genel Müdürlüğü

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook'ta Takip Etmek İster misiniz?