Isı ve Sıcaklık Arasındaki Fark Nedir?

Paylaş!!!

Bütün tanecikler hareketlidir. Isınma hareketlenme demektir. Sıcaklığı yüksek olanın taneciklerinin hareketi de fazla olur. Bu tanecikler hareket enerjisine sahiptir.

“Isı ve Sıcaklık Arasındaki Fark”tan bahsedebilmek için öncelikle ısı ve sıcaklık terimlerinin tanımını yapmak gerekir. Isı bir enerjidir. Sıcaklık ise bu enerjinin bir göstergesidir. Sıcaklık taneciklerin enerjisi hakkında bize fikir vermektedir. Bu taneciklerin hareketi hepsinde aynı değildir, bazıları hızlı bazıları yavaş hareket eder. Hepsinin hareket enerjisi toplanırsa toplam bir enerji elde edilir. Buna da ısı denir. Isı maddenin kütlesine ve cinsine de bağlıdır. Kütle ve tanecik sayısı artarsa, toplam enerji artar. Isı alınıp verilebilir, sıcaktan soğuğa ısı alması olur.
Sıcaklık ortalama enerjidir. Taneciklerin hareket enerjisi toplamı/tanecik sayısı sıcaklığı vermektedir. Sıcaklık alınıp verilmez. Sıcaklık kütleye ve maddenin cinsine bağlı değildir. Sıcaklık bir maddenin aldığı ya da verdiği ısı enerjisinin göstergesidir. Sıcaklığın var olmasının sebebi ısı enerjisidir.
Bir maddeye ısı transfer edilirse sıcaklık artar. Isı bir enerjidir, birimi Joule’dür. Sıcaklık ise bir ölçümdür, birimi ℃’dir. Isı moleküllerin toplam enerjisiyle ilişkilidir. Sıcaklık ise ortalama kinetik enerji demektir. Maddeler minimum enerjiye eğilim ilkesi gereği fazla enerjilerden kurtulmak isterler. Bu nedenle ortalama kinetik enerji daha düşük enerjiye sahip bir ortama ısı olarak verilir. Isıl denge sağlanınca ısı iletimi durur. Isıl denge sıcaklıklar eşit olunca kurulur.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Paylaş!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook Sayfamızı Beğenip
Yeni İçeriklerimize
Anında Ulaşın!