Çimentonun Kalitesi Pratik Bir Şekilde Nasıl Kontrol Edilir?

Çimento inşaat sektöründe en fazla kullanılan malzemelerin başında gelir. Çimento kullanılarak üretilen elemanların kalitesi büyük oranda çimentonun kalitesi ve durumuna bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Çimento satın alırken ya da şantiyeye getirilen çimentonun durumu hakkında fikir verecek aşağıda sıralandığı gibi basit kontroller bulunmaktadır.

1-Çimentonun Rengi

çimento-renk-img

 

Çimento yaygın olarak gri-yeşilimsi gri rengindedir. Fakat cinsine ve özelliklerine bağlı olarak bu rengin tonlarında farklılıklar bulunabilmektedir. Burada önemli olan nokta açılan bir çimento torbasındaki çimentonun homojen olarak aynı renge sahip olmasıdır. (Çimento çeşitleri ve özellikleri)

2-Topaklanma

topaklanmış-çimento-img

Çimentoda sertleşmiş şekilde topaklanmaların varlığı, çimentonun, nemden ve sudan korunamadığının göstergesidir. Topaklanma bulunan çimentolar teslim alınmamalıdır.

3-Sıcaklık

Elinizi çimentonun içine daldırdığınızda serinlik hissetmeniz gerekir. hissedilebilir derecedeki sıra dışı bir sıcaklık ortamda hidratasyon reaksiyonunun oluştuğunun göstergesidir.

4-Yüzdürme

Çimentonun yoğunluğu sudan yüksektir. Dolayısıyla bir tas veya kap suyun üzerine çimento döktüğümüzde çimentonun batması gerekmektedir. Çimento su üzerinde yüzüyorsa, çimentonun içeriğinde veya kalitesinde sıkıntı vardır.

5-Üretim Tarihi

çimento-son kullanım-tarih

Çimento torbalarının üzerinde bu üretim tarihlerinin bulunması gerekmektedir. Toz halinde çimento sanılanın aksine, uzun ömürlü değildir. Üretilmesinden itibaren çimentolar 3 ay içerisinde tüketilmelidir. Çimentonun dayanımı zamana bağlı olarak düşmektedir, dolayısıyla tarihi geçmiş ya da kullanılana kadar son kullanma tarihinin geçme ihtimali olan çimentoların satın alınmaması gerekmektedir.

6-Yumuşak Doku-Sürtünme

Çimentoya sahada yapılabilecek basit bir diğer test de çimentonun yapısıyla ilgilidir. Elinize bir miktar çimento alıp parmaklarınızın arasında yuvarladığınızda, çimento çok küçük ve ince taneli olduğundan, yumuşak, homojen bir doku hissetmeniz gerekmektedir. Eğer pürüzlü bir yapı hissediyorsanız, çimentoda bir sıkıntı bulunmaktadır.

          Çimentonun depolanma koşulları ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

Çimentonun dayanımı ilgili asıl bilgi verecek testin, laboratuvar ortamında numune kırılması ile yapılabileceğini de unutmamak gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir