Diyafram Davranışı, Rijit Diyafram ve Esnek Diyafram Nedir?

Paylaş!!!

Diyafram Davranışı

Deprem kuvveti yapılara, kütleleri ile orantılı olan büyüklüklerde etkir. Betonarme yapılarda kütlelerin en yoğun olduğu bölge döşemelerdir. Bu nedenle deprem kuvvetinin büyüklüğü en çok döşemelerin üzerindedir. Yatay kuvvetler karşısında döşemelerin düzlem içi rijitliği ve dayanımı çok büyük olduğu için döşemeler hasar görmeden bu kuvvetleri kolon ve perdelere dağıtır.

Döşemelerde boşluk olması durumunda, döşemenin rijitliği azalacağından dolayı kolon ve perdelere yatay kuvvetler beklenildiği gibi rijitlikleri oranında dağıtılamaz. Yatay kuvvetlerin bir kısmı rijitliği azalan döşeme düzleminde, döşemede hasarlar oluşturarak rijit diyafram davranışını ortadan kaldırır.
Rijit Diyafram Nedir? Rijit Diyafram Davranışı

rijit-diyafram-imgDöşemeler kendi düzlemleri içinde rijit diyafram kabulüne göre sonsuz rijit olarak kabul edilir. Böylece döşeme iki boyutlu olarak ele alınarak bilinmeyen sayısı büyük ölçüde azaltılabilir. Bu yönteme göre döşemenin ağırlık merkezinde δx ve δy deplasmanları ile döşeme düzlemine dik θz dönme hareketi serbest bırakılmıştır. Yapı üzerindeki diğer düğüm noktaları ağırlık merkezindeki düğüm noktasına bağlı olarak hesaplanabilir.

Döşemeye ait j noktasındaki deplasmanlar;
θz = θj
δjx = δx – θz.(yj – yg)
δjy = δy – θz.(xj – xg)
bağlantıları ile hesaplanır.

Çok katlı bir yapıdaki toplam bilinmeyen sayısı;

= Kat Adedi x (3 x Kattaki Düğüm Sayısı + 3) adettir.

Kattaki düğüm noktalarına ait diğer serbestlikler, (3 x Kattaki Düğüm Sayısı) ağırlık merkezinde tanımlanmayan fakat diğer düğüm noktalarında tanımlanması gereken δz deplasmanı ile θx ve θy dönme değerleridir. Bir diğer önemli hususda rijit diyafram içinde kalan kirişlerde eksenel deformasyon meydana gelmemektedir.Esnek Diyafram Nedir? Esnek Diyafram Davranışı

esnek-diyafram-img

Deprem kuvvetinin yatay yük taşıyan kolon ve perdelere rijitlikleri oranında dağıtılamadığı durumlarda esnek diyafram kabulüne göre hesap yapılması gereklidir. Bu durumda döşeme üç boyutlu olarak ele alınır. Sonlu elemanlar yöntemine göre çok sayıda kabuk elemanlara bölünür. Her düğüm noktasında (δx, δy ve δz) üç deplasman ve (θx, θy ve θz) üç dönme olmak üzere toplam altı bilinmeyen vardır.

Yapı üzerinde döşemelerin çok sayıda kabuk elemana bölünmesi ile oluşan tüm düğüm noktaları için birbirinden bağımsız altı serbestlik tanımlanır ve toplam bilinmeyen sayısı;
6 x Kat Sayısı x Kattaki Düğüm Sayısı bağıntısı ile hesaplanır.

Esnek diyafram davranışı gösteren yapıların kat döşemeleri, yatay yük taşıyan kolon ve perdelerden daha büyük düzeyde deplasman yapar. Bu durumda, diyafram deplasmanı kat deplasmanının iki katını aşması halinde elastik diyafram olarak değerlendirilir. Ayrıca diyafram esnekliği arttıkça burulma momenti de azalır.
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Paylaş!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook Sayfamızı Beğenip
Yeni İçeriklerimize
Anında Ulaşın!