Çapraz Lamine Ahşap Teknolojisi (CLT)-Cross Laminated Timber


Çapraz lamine ahşap teknolojisi CLT geleceğin en önemli inşaat malzemesi olarak kabul edilen ürünlerden bir tanesi. Birbirine dik yönlerde ve üst üste birleştilip oluşturulan çapraz lamine ahşaplar elemanların çok yönlü çalışabilme özelliği, yüksek mukavemeti ve farklı görselllik ve kalitede üretilme özellikleri dolayısıyla birçok çözümü aynı anda sunuyor.

çapraz lamine ahşaplar

çapraz lamine ahşaplar2

İstenilen statik değerlere göre, farklı tabakalarda, dayanım ve özelliklerde üretilebilme özelliği olan çapraz lamine ahşaplar, kolon, kiriş, duvar, döşeme ve çatı elemanlarında kullanılarak projelerin çok daha kısa sürelerde ve düşük işçilik maliyetlerinde en önemlisi de çok düşük bir ağırlıkta gerçekleştirilebilmesini sağlar. Düşük ağırlık da deprem etkisinde karşılaşacağı deprem kuvvetini minimuma düşüreceğinden can güvenliği açısında da çapraz lamine ahşaplar oldukça mantıklı bir çözümdür.

çapraz lamine ahşaplar18

çapraz lamine ahşaplar6çapraz lamine ahşaplar16

çapraz lamine ahşaplar15

Çelik elemanların ankrajlanması, lifli polimer yapıştırıcı bantların ve çelik levhaların kullanımı gibi bir çok farklı birleşim noktası çözümüyle tasarımda esneklik sunan Çapraz Lamine Ahşap Teknolojisi (CLT-Cross Laminated Timber) bir çok ülkede aktif olarak kullanılmaya başlandı bile.

çapraz lamine ahşaplar23çapraz lamine ahşaplar14

çapraz lamine ahşaplar8
çapraz lamine ahşaplar9

Alt katları betonarme veya çelik konstrüksiyon olarak inşa edilmiş binaların üst katları çapraz lamine ahşap konstrüksiyon olarak inşa edilebildiği gibi temel üzerinden itibaren bina komple çapraz lamine ahşap elemanlarla inşa edilebilmektedir. Farklı ebat, boyut ve özelliklerdeki elemanların gelişen teknoloji ile üretilebilmesi sayesinde her geçen gün çapraz lamine ahşap teknolojisiyle yapılan binaların yükseklikleri artmakta.

çapraz lamine ahşaplar5çapraz lamine ahşaplar25 çapraz lamine ahşaplar26

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
çapraz lamine ahşaplar17

çapraz lamine ahşaplar13

çapraz lamine ahşaplar11
çapraz lamine ahşaplar10

çapraz lamine ahşaplar3

çapraz lamine ahşaplar7çapraz lamine ahşaplar4çapraz lamine ahşaplar19

İhtiyaca göre farklı geometrik şekillerde ve kavisli olarak da üretilebilen çapraz lamine ahşap elemanlar ile hem inşaat süresi, işçilik maliyeti gibi birimlerden kar edilebilmekte hem de düşük ağırlık ve insan sağlığına uygun oluşu nedeniyle can güvenliği açısından mükemmel çözümler elde edilebilmekte.

çapraz lamine ahşaplar20        çapraz lamine ahşaplar12

çapraz lamine ahşaplar21            çapraz lamine ahşaplar24

Çapraz lamine ahşap elemanların üretimini gösteren video:
[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook Sayfamızı Beğenip
Yeni İçeriklerimize
Anında Ulaşın!