Kazı İşlerinde Genel Kurallar

Paylaş!!!

Kazı, hangi şekilde yapılırsa yapılsın, belirli bir derinliğe inileceğinden, çıkan malzemenin dışarı atılması ve en az 30 metre uzaklığa taşınma işlemini de kapsar. Bu iş, elle yapılan kazıda ençok 2 metre derinliğe kadar verimli olur. Çünkü bir işçi toprağı ancak 2 metre yukarı atabilir. Derinlik arttıkça, toprağın atılması için 2 metrede 1 kademe yapılması gerekir. Bu kademeler ya zeminde ya da sehpa iskelelerle oluşturulur.

Akıcı olmayan zemin kenarları 2 metre derinliğe kadar dik kazılabilir. 2-3 metre derinliklerde kenarlara 1/1’e kadar şev yani eğim verilir. Akıcı zeminlerde ise destekleme tedbirleri alınır. Kazı yan yüzeylerine verilecek şevlerin açıları, zeminin cins ve akıcılığına göre değişir. Kazı işlerinde zemin cinslerine göre alınacak şev açıları;

-Kayalık zeminlerde 90º,

-İri çakıl, sert kil, sağlam marn zeminlerde 80º,

-Yumuşak toprak, kum, dolgu toprağı zeminlerde 45º’dir.
Geniş bodrum kazılarında toprağın atılması ve taşınması için zeminde, rampa bırakılması ve doğruca kamyona yüklenmesi gerekir. Bu gibi işlemlerde verimliliğin çok az olması nedeniyle, el arabasıyla taşımadan kaçınılmalıdır.

Kazı sırasında zeminden su çıkması durumunda su, miktarına göre kovalarla, tulumba veya pompalarla bşaltılır. Bunun için kazılan yerin bir köşesinde 50cm x 50cm x 50cm boyutunda bir çukur açılır. Suyun toplanması için de zeminde , çukura doğru %2’lik bir eğim verilir. Tulumba hortumunun emici ucu da çukura sokularak, suyun dışarı atılması sağlanır. İşlem bittiğinde de çukur, betonla doldurulur.

 

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Paylaş!!!

Kazı İşlerinde Genel Kurallar” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook Sayfamızı Beğenip
Yeni İçeriklerimize
Anında Ulaşın!