3D Yazıcı ile Üretilen Çelik Köprü


Dünyanın ilk 3 boyutlu yazıcıyla üretilen 12.5 metre uzunluğunda, 63 metre genişliğinde ve 4.5 ton ağırlığında çelik köprüsü Amsterdam’ın Red Light bölgesinde, Oudezijds Achterburgwal kanalını geçen bir yaya köprüsü olarak tasarlandı. 2019 yılı içerisinde yerine monte edilecek köprünün yerinde şu an için eski bir çelik köprü bulunuyor.

3d-köprü-10

Bu köprü projesi için, bir grup matematikçi, IoT ve akıllı sensör uzmanları görev aldı. MX3D projesine katılan bu iş ortakları: Autodesk, Alan Turing Enstitüsü ve Amsterdam Gelişmiş Metropolitan Çözümleri Enstitüsü (AMS).

Alan Turing Enstitüsü ekibi, köprüde bir sensör ağı tasarladı ve bu sensörlerin köprü bünyesine yerleştirilmesini sağladı. Bu sensörler, zorlanma, yer değiştirme ve titreşim gibi yapısal ölçümleri toplayacak ve hava kalitesi ve sıcaklık gibi çevresel faktörleri ölçerek mühendislerin köprünün sağlığını gerçek zamanlı olarak ölçmesini ve kullanım ömrü boyunca nasıl değiştiğinin izlenmesini sağlayacaktır. Bu veriler aynı zamanda, köprü üzerinden kaç kişinin ve ne kadar zamanda getçiği gibi bilgileri toplayarak köprüleri “öğrenmemizi” de sağlayacak.

Sensörlerden gelen veriler, köprünün bilgisayar ortamındaki ‘dijital ikizine’ işlenerek bu veriler doğrultusunda fiziksel köprüyü gerçek zamanlı olarak artan bir doğrulukla bilgisayar modeline yansıtacak. Fiziksel köprünün performansı ve davranışı ile ilgili tüm bu gerçek bilgiler gelecekteki 3D yazıcı teknolojisi ile üretilecek olan çelik köprüler için değerli bilgiler sağlayarak tüm şartlar altında köprülerin güvenli olması amacıyla bu bilgilerden yararlanılacak.

Autodesk, köprünün veri toplanmasına ve işlemesine güç sağlayacak bulut hizmetlerini sağladı. Autodesk, aynı zamanda Alan Turing Institute araştırmacılarıyla birlikte, köprünün çevreye duyarlı bir şekilde yorumlanmasını ve tepki vermesini sağlayacak makine öğrenme algoritmaları geliştirmek için de çalışıyor. AMS ise köpründen elde edilecek verileri, Amsterdam’ın Metropolitan Bölgesi’ndeki diğer çevresel veri kaynaklarında kullanmak, görselleştirmek ve bağlamak için yeni yöntemlerde uygulayacak.

3d-köprü-19

3d-köprü-12
3d-köprü-13

3d-çelik-köprü-resim-1

3d-çelik-köprü-resim-23d-çelik-köprü-resim-3

3d-çelik-köprü-resim-4

3d-çelik-köprü-resim-5

3d-çelik-köprü-resim-63d-çelik-köprü-resim-7

 

 


KAYNAK:  mx3d.com/smart-bridge/

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook Sayfamızı Beğenip
Yeni İçeriklerimize
Anında Ulaşın!