Beton Kumaş Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Paylaş!!!

Beton Kumaşlar, betonun özelliklerine ihtiyaç duyulan yerlerde pratik bir şekilde kullanılmak üzere üretilmiş, ince, dayanıklı, su geçirmez ve yangına dayanıklı bir beton tabakası oluşturmak için hidratasyon sonucu sertleştiren esnek, çimentolu bir çeşit kompozit kumaştır.

Beton Kumaşlar yaygın olarak 5 mm, 8 mm, ve 13 mm olmak üzere üç farklı kalınlıkta üretilmektedir. Sulanmadan önce yaklaşık sırasıyla 7 kg/m², 12 kg/m² ve 19 kg/m² ağırlıkları olan bu beton örtüler sulandıktan sonra ise takribi %30-40 oranında ağırlaşmaktadır. Farklı uzunluklarda rololar halinde saklanan, taşınan ve satılan bu malzeme bir maket bıçağı yardımıyla bile kolayca kesilebilmektedir.
beton kumaş 6

Hendek, kanal astarı/temeli/altlığı, erozyon ve toprak kayması önlemi ve eğimlerin stabilitesi, banket, şev ve palye uygulamalarında zamandan, işçilikten ve maliyetlerden tasarruf sağlayan bu malzemelerin kullanım alanları ve kullanım hacmi her geçen gün artmaktadır. Ayrıca bu malzeme su altı imalatlarında kullanım için de uygundur.

beton kumaş5 beton kumaş3

Kumaş beton malzemesi, asgari bir ekolojik etki yaratan düşük bir alkali muhtevaya ve düşük bir yıkama oranına sahiptir. Bu malzemenin eşsiz yapısı, uygulama kolaylığı ve zaman tasarrufu sağlar. Kumaş dikey olarak asılabilir, serilebilir, siperlere yerleştirilebilir ve çeşitli şekillerde kesilerek her türlü ortamda dayanıklı bir beton tabakası kolaylıkla oluşturulabilir. Sertleşmeden önce farklı formlara dönüştürülebilen yapısı sayesinde, barınak veya çatı örtüsü amacıyla geçici yaşam alanlarının oluşturulmasına olanak sağlar.

Askeri ve güvenlik amaçlı kurulan karakol ve kalekol olarak nitelendirilen standart betonarme ve çelik barınak tipi  yapılara bir alternatif sunan ve 48 saat gibi kısa bir sürede kurulup kullanıma hazır hale gelen çadırkale sistemleri de “beton kumaş” teknolojisinin bir ürünüdür. İngiltere’de özel olarak üretilen bu beton kumaşlarla üretilen bu barınaklar, roketatar, şarapnel etkisi, zırh delici mermi ve havan topu gibi ağır silahlar da dahil olmak üzere bir çok etkiye karşı  dayanabilecek güçte üretilebilmektedir.

Arzu edilen form/şekil elde edildikten sonra başka bir malzemeye ihtiyaç duyulmadan sadece sulama yapılarak sertleşen bu kompozit malzemenin geleceğin yaygın olarak kullanılacak malzemelerinden birisi haline geleceği düşünülmektedir.

beton kumaş4

beton kumaş3
 

Yabancı bir firmanın beton kumaşlarla ilgili uygulamalarının gösterildiği video;
 

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Paylaş!!!

Beton Kumaş Nedir? Nerelerde Kullanılır?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook Sayfamızı Beğenip
Yeni İçeriklerimize
Anında Ulaşın!