Google’ın Ofis ve Kampüsleri

Dünyanın en büyük şirketlerinden Google‘ın 50 ülkede 70’den fazla ofis, kampüs ve merkezi bulunuyor. (Merkezlere  buradan ulaşabilirsiniz.)

Tabi bu dünya devi, binalarında ve kapsamındaki alanlarda da fark yaratmaktan kendisini geri çekmiyor. Mevcut yapı ve alanlarının yanında devasa projeleri ve planları da bulunan Google bu konuda da sürekli kendisini geliştirip kapasitesinin hakkını veriyor.

İstanbul’da emsallerinin yanında mütevazı kalacak bir ofisi bulunan Google’ın GOOGLEPLEX adını verdiği asıl merkezi Mountain View, Kaliforniya’da (ABD) bulunuyor.

googleplex

Detaylarıyla, yaşam ve çalışma alanlarıyla  komplex olarak eşine az rastlanır bir yapı olsa da bir bütün olarak mimarisi şirketin merkezine yakışır nitelikte değil. Bjarke Ingels Group (BIG) ve Heatherwick Studio‘nun Google’a tasarladıkları genişletme projesi ile Googleplex içerisine 55000m2’lik yeni bir yapı da dahil edilip alan komple kanopi şeklinde kaplanacak. Devasa çadır görünümündeki bu yapı doğal güneş ışığının içeri girmesine imkan verirken, dünyanın en büyük güneş paneli ile kaplı alanlarından birisi olacak.


 

googleplex

google silikon vadisi

Önceleri yapılarını marka yüzü olarak önemsemeyen Google, Apple‘ın uzay gemisi görünümlü Apple Park’ı ve ünlü mimar Frank Gehry imzalı Facebook merkezinden sonra mimari alanda da kendisini öne çıkarmaya özen gösterir oldu.

Applepark

applepark

Facebook;

facebook'un merkezi

Google yine Silikon Vadisinde (Sunnyvale’de), Bjarke Ingels Group (BIG)’e Silikon Vadisi imajını da vermesi amacıyla zigzag şekilde 2 devasa çalışma alanı projesini emanet etti.  2021 yılında bu ofislerin bulunduğu alanı çalışanlarının da içerisinde ikamet edebileceği bir hale getirmeyi planladığı söyleniyor.

Zigzag şekline yeşillikler içerisinde ofislere yokuşlarla tırmanırken açık ve kapalı alanlarda yaratılacak sosyal alanlarla çalışanlarını şımartmayı planlıyor. Yaklaşık 45000m2 ve 50000m2‘lik alanlara sahip olacak bu 2 vadi şeklinde bina, alan, parkta -artık siz ne derseniz- yeşil ağırlık öne çıkıyor.

google silikon vadisi

google un sunnyvale ofisiterraced offices in Sunnyvale

Londra;

Google, yeni Londra kampüsünü tasarlamak üzere Bjarke Ingels ve Thomas Heatherwick‘i davet edip büyük bir yeşil terası, koşu pisti ve yüzme havuzu içeren bir proje daha hazırlattı. Her birinde 7000 kadar çalışan barındırabilecek 3 bina içeren toplam 93000m2‘lik kampüs için gerekli izinler de alındı.

En önemli özelliği, bina boyunca uzanacak geniş terasa sahip olması olan yapıda personelin formda kalmasını sağlamak amacıyla yapılmış yeşiller içerisinde koşu pisti yer alacak. Sağlanacak diğer olanaklar arasında gösteri merkezi, yüzme havuzu, spor kulübü, spor salonu ve bir dizi kafe de yer alacak. Binada ayrıca yer seviyesinde dükkanlar barındırılacak.

google'ın ofisiYeni tamamladığı Teksas Austindeki gökdeleni anlatma çalışmıyoruz bile,

google teksas ofis

google tower

Dünya devi olmanın verdiği imajı, ofis ve kampüslerine de aktarmaya başlayan Google’ın Amerika dışında da dünyanın birçok yerinde mimari sanat eserlerine sahip olacağı kesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir