İnşaat Mühendisleri Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bilirkişilik Uzmanı Olabilecek

Paylaş!!!

İnşaat mühendislerinin “Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi” Bilirkişilik Uzmanlığı yapabilmesi için Adalet Bakanlığı’na yapılan başvuru kabul edildi.

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Bilirkişilik Daire Bakanlığı tarafından Kasım 2017 tarihinde “Bilirkişiliğe Kabule ve Bilirkişilik Başvuru Usul ve Esaslarına İlişkin Duyurusu”nda yapılan açıklamada “aranan nitelikler” arasında “Üniversitelerin lisans eğitimi veren ilgili mühendislik-mimarlık fakültelerinden mezun olmak” maddesi bulunmuyordu. İnşaat Mühendisleri odasının yaptığı başvuru sonucunda gerekli değişiklikler yapıldı ve “üniversitelerin lisans eğitimi veren inşaat mühendisliği veya mimarlık bölümlerinden mezun olanlar da bilirkişilik başvurusunda bulunabilir” ibaresi eklendi.
“Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Uzmanlığı İçin Aranan Nitelikler Bölümü”nde;
• 6754 sayılı Bilirkişilik Kanununun 10 uncu ve Bilirkişilik Yönetmeliğinin 38 inci maddesindeki bilirkişiliğe kabul şartlarını taşımak.
• Taşınmaz (gayrimenkul) geliştirme konusunda lisans, yüksek lisans ya da doktora yapmış olmak.
• Arazi ve arsa değerleme ile yapı değerleme uzmanlık alanları için Taşınmaz (gayrimenkul) geliştirme konusunda lisans, yüksek lisans ya da doktora yapmış olmak ya da 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanununa göre gayrimenkul değerleme uzmanı olarak yetkilendirilmiş olmak.

ibareleri bulunuyordu. Ancak ilgili mühendislik mimarlık bölümleri ile ilgili bir ibare bulunmaması üzerine İnşaat Mühendisleri Odası mühendis ve mimarların kendi mesleki uzmanlık alanları dışında bırakılmaması ve ilgili meslek gruplarının bir mağduriyet yaşamaması için “Üniversitelerin lisans eğitimi veren ilgili mühendislik-mimarlık fakültelerinden mezun olmak” ibaresinin eklenmesi önerisi kabul edilerek Daire Başkanlığının son yayınladığı duyuruda ilan edildi.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Paylaş!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook Sayfamızı Beğenip
Yeni İçeriklerimize
Anında Ulaşın!