Kış Bahçeleri Nasıl Yapılmalıdır? En İyi Kış Bahçesi Modelleri 🌻

Şehir ve kentlerde doğadan uzak mekanlarda yaşayan insanlar, yeşile ve toprağa olan özlemlerini sıkça dile getirmektedirler. Yaşadığımız binaların iç mekanları ile bahçe ve peyzaj alanlarının kış bahçeleri gibi mekanlarla birleştirilmesi ihtiyacı insanların her mevsim bu doğaya yakın olma isteği sonucunda ortaya çıkmıştır. Kış bahçelerinin çeşitleri, kullanım amaçları, tasarımları ve tasarımı sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar ile ilgili bilgileri bir araya toplamaya çalıştık. Kış bahçeleri ve tasarımları ile ilgili bilgi edinirken aynı zamanda bu mekanlarla ilgili kış bahçesi görselleri ile tasarım örneklerini de inceleyebilirsiniz.

kış-bahçesi-modelleri

1. Kış Bahçesi Nedir?

Kış bahçesi, bahçe ortamını ve hissini soğuk ya da açık havada oturmaya uygun olmayan hava koşullarında yaşayabilmek için çeşitli teknik ve malzemelerle inşa edilen kapalı ve saydam mekanlardır. Kış bahçelerinin temel yapım amacı bitki yetiştirmekten öte, iç ortam koşulları ve sıcaklığını içerde tutarak, dış mekanda bulunma hissinin yaratılmasıdır. Korunaklı hale getirilmiş bir bahçe olarak da tanımlanabilen kış bahçeleri; güneş odası, limonluk, sera, camekan gibi isimlerle de anılmaktadır.

kış bahçesi

Kış bahçelerinin tasarımında kullanılan ışığı geçiren-saydam çatı ve duvarlarla doğal ışığın iç mekâna girmesi sağlanmaktadır. Böylece doğal ışığın hem fizyolojik hem de psikolojik faydalarından yararlanma şansı doğmaktadır. Güneş ışığı ve beraberinde getirdikleri insanlar ve bitkiler için çok değerlidir.
kış-bahçesi-

2. Kullanım Amaçlarına Göre Kış Bahçesi Tasarımları

Kış bahçeleri kullanıcı ihtiyacına ve kullanım esnekliğine bağlı olarak yapılarda çeşitli şekillerde, çeşitli renklerde, çeşitli malzemelerle ve amaçlarla tasarlanabilmekte ve uygulanabilmektedir. Kış bahçelerinin bu farklılaşması, mekanlara göre değişiklik göstermesini gerektirmektedir. Ayrıca tasarlanırken de kış bahçesinin yapısından ziyade kurgulanacağı mekana göre düzenleme ihtiyacı doğurmaktadır.

Kış bahçeleri aşağıda belirtilen amaçlarla tasarlanabilmekte ve kullanılabilmektedir;

2.1. Yaşama ve Dinlenme Mekanı Olarak Kullanılan Kış Bahçeleri

kış bahçesi modeli

cam kış bahçesi
küçük-kış bahçesi-2

kış bahçesi model

2.2. Yatma Mekanı ve Banyo Olarak Kullanılan Kış Bahçeleri

kış-bahçesi-yatak-odasi

banyo-kış-bahçesi
kış-bahçesi-yatak

2.3. Çalışma Mekanı Olarak Kullanılan Kış Bahçesi Tasarımları

kış-bahçesi-çalışma-odası

2.4. Mutfak Olarak Kullanılan Kış Bahçesi Tasarımları

mutfak-kış-bahçesi

kış-bahçesi-mutfak
2.5. Yüzme Havuzu Barındıran Kış Bahçeleri

kış bahçesi-havuz
Havuzlu kış bahçesi örnekleri

3. Kış Bahçeleri Nereye İnşa Edilir?

Kış bahçeleri yapılarla beraber ya da ayrı olarak, konum açısından çok farklı yerlerde ve yönlerde kurgulanabilirler.  Yapının kuzey-güneydoğu- batı cephelerinde yer alabilecekleri gibi, yapının girişinde, yapıdaki düz bir çatının üzerinde, yapı da bir mekan kurgusu içinde, açık teraslarda veya balkonlarda, bahçe içinde yapıdan ayrı bir biçimde konumlandırılabilmektedirler.

Kış bahçesi tasarımları için yer seçimi yapılırken pek çok etken göz önünde bulundurulmalıdır. Bu etkenlerden bazıları;

  • ışık alma düzeyi,
  • kış bahçesinin kullanılabilir olması,
  • estetik,
  • dıs hava dengesi,
  • ısı kaybının düzenlenmesi,
  • yapının aydınlatılması

gibi etkenlerdir. Ayrıca yer seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, kış bahçelerinin soğuk hava kosullarından etkilenmeyecek ve sert rüzgarlardan korunabilecek bir konumda yer almasıdır.
3.1. Yapının Dışında Yer Alan Kış Bahçeleri

Yapı dışında ve yapıdan ayrık olarak konumlandırılan kış bahçeleri zorunluluk hallerinde ve çok özel durumlarda yapılmaktadır. Çünkü, yapıdan ayrı olarak konumlandırılan kış bahçeleri yapı içerisinde ya da yapı bitişiğinde yapılan mekanlar kadar kullanışlı ve avantajlı değillerdir. Nitekim yapıdan ayrık olarak konumlandırılan bahçede kış bahçeleri, yapının ısınmasına ve aydınlanmasına herhangi bir fayda sağlamamaktadır. Özellikle soğuk iklim bölgelerinde kış bahçelerini yapı dışında bağımsız olarak yapmaktan kaçınmak gerekmektedir. Ayrıca bu mekanın ayrı yapılması maliyeti de arttırmaktadır. Bu olumsuzluklara rağmen ayrı yapılan kış bahçeleri, yüzme havuzu gibi özellikli mekanların olusturulmasında kolaylık sağlamaktadır.

kış bahçesi-modelleri

ayrık-kış-bahçesi-modeli

3.2. Yapının İçinde Yer Alan Kış Bahçeleri

Kış bahçeleri, sıklıkla yapı içerisinde uygulanmaktadır. Yapı içerisinde gerek yaşama mekanlarında, gerek balkonlarda ve gerekse çatı aralarında kış bahçelerine bağımsız mekanlar ayrılabilmektedir.
3.2.1. Yapının İç Mekanında Kış Bahçeleri

Yapının çesitli iç mekanlarında kış bahçeleri örnekleri
Yapının çesitli iç mekanlarında kış bahçeleri örnekleri

Günümüzde kış bahçeleri; mutfak, yemek odaları, yasama odaları, çalısma odaları, ofisler, dinlenme mekanları, yüzme havuzları gibi yerlerde kullanılmaktadır. Bununla birlikte mahremiyet derecesi yüksek olan yatak odası ve banyo gibi mekanlarda da kullanılmaktadır.

küçük kış bahçesi modeli

3.2.2. Yapının Balkonunda Kış Bahçeleri

Balkonlardaki kış bahçelerinin en önemli özelliği çok katlı yapılarda daha rahat çözümlenebilmeleri ve kullanılabilmeleridir. Balkonda çözümlenen kış bahçesi, mutfak veya yemek odası ile iliskilendirildiğinde kullanım ve fonksiyonellik yönünden daha avantajlı duruma gelmektedir. Bu türün bir diğer avantajı da balkona açılan odanın genişletilmesi söz konusu ise, bu balkonda yapılacak kış bahçesi sayesinde odanın duvarı kaldırılmaktadır. Bu sayede hem daha geniş, hem de daha aydınlık bir kış bahçesi elde edilmesi mümkün olabilecektir. Ancak bu şekilde bir çözüme odadaki kış bahçesinin iyi güneşlenen bir yer olduğunda gidilmesinde yarar bulunmaktadır.

cam tavan kış bahçesi

kış-bahçesi-küçük
Mini Kış Bahçesi

3.3. Yapının Çatısında Kış Bahçeleri

çatı-kış-bahçesi

Yapıların çatılarında kurgulanan kış bahçeleri yapıya maliyet ve ısı kazancı bakımından büyük faydalar sağlamaktadır. Bu mekan ısı kazancı bakımından sadece bitişiğindeki mekanlara fayda sağlamakla kalmayıp, bu bölümün alt kısmında bulunan mekanlar içinde fayda sağlamaktadır. Ayrıca yapı, cephesini ve üzerinde bulunduğu yapıyı yağmur ve kar suları gibi dış etkilerden korumaktadır. Bu tür bir yer seçiminde kış bahçesi zaten sert bir zemin üzerine oturtulduğundan ikinci bir temele de ihtiyaç duymamaktadır.
4. Kış Bahçelerinin İnşaası ve Projelendirilmesi ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mimari yapının bir parçası olan kış bahçelerinde de kullanım alanına, amacına ve sağlamlık, kullanışlılık ve estetik güzelliği sağlayacak tasarımlara yer verilmelidir. Kış bahçeleri yapıya bitişik olarak, balkon ve teras üzerinde veya bahçede ayrı bir noktada yer alabilmektedir. Kullanım amacına, iklim koşullarına ve istenen forma göre yapım noktasına karar verilmektedir. Uygun yer sıkıntısı olan mekanlarda mini kış bahçesi tasarımları da hayata geçirilebilmektedir.

kış-bahçeleri

Kış bahçesi yapının yanında yer alacaksa dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Yapının her cephesinde planlanıp yapılabilir. Ancak bu tipte alan seçiminde önemli faktör kış bahçesinin bir yapı ya da başka bir eleman nedeniyle gölgede kalmamasıdır.

kış bahçesiGüney cephe, bir kış bahçesi için çok olumlu gibi görünse de olumsuz yönleri de vardır. Bu cephede yoğun gelen güneş ışınları sonucunda oluşacak aşırı ısınma yapı malzemelerine zarar verebilir. Bunun ötesinde kış bahçesinde iyi gölgeleme sağlanamayacak olursa, kış bahçesi içerisindeki bitkileri olumsuz etkiler veya kış bahçesi aşırı ısınma sonucu kullanılamaz hale gelebilir.

cam tavan kış bahçesi-2

Batı cephesinde, yer alacak bir kış bahçesi günün ikinci yarısında tümüyle güneş alacaktır. Ancak günün en sıcak zamanında güneş alması nedeniyle, güney cephedeki olumsuzluklar bu cephede de görülebilecektir. Bu cephedeki kış bahçesi özellikle akşam güneşinde çok güzel olacaktır. Bu bakımdan batı cephe, bir kış bahçesi için iyi bir yerdir.
Doğu cephede, yer alan bir kış bahçesi, günün ilk yarısında güneş alacaktır. Bu bakımdan çok sıcak olmayan zaman dilimi içerisinde, güneşin yoğun ışınlarından korunarak güneşlenecektir. Bu cephede yer alan bir kış bahçesi için gölgelemeye çok fazla ihtiyaç duyulmayacaktır.

lüks kış bahçesi

Kuzey cephede, yer alan bir kış bahçesi sadece yapılardan güneş alacaktır. Bu cephede kış bahçesinin sıcaklığı asla çok yükselmeyecektir. Gölgeleme açısından bu cephede de çok fazla sorun çıkmayacaktır. Kış aylarında kuzey cephenin soğuk olması nedeniyle bitkiler için sorun yaşanabilir. Bu bakımdan ısınma olanakları bu cephede bulunan kış bahçeleri için iyi oluşturulmalıdır. Ancak bu cephede kış bahçesine yer verilmesinin önemli avantajı, yapının kuzey cephesinden gelen soğuğu keserek binanın içindeki sıcaklığın artmasını sağlayacak olmasıdır

kış bahçesi modelleri

5. Çatı Tiplerine Göre Kış Bahçeleri

5.1. Tek ve Çift Eğimli Çatılı Kış Bahçesi

kış bahçesi

kış-bahçesi-
lüks kış bahçesi

5.2. Beşik Çatılı Kış Bahçesi

Beşik Çatı Tipi kış bahçesi Örneği

5.3. Victorian Tipi Çatılı Kış Bahçesi

Victorian Çatı Tipi kış bahçesi Örneği

5.4. Edwardian Tipi Çatılı Kış Bahçesi

Edwardian Çatı Tipi kış bahçesi Örneği
5.5. Karma Çatılı Kış Bahçeleri

Karma Çatı Tipi kış bahçesi Örneği

Çatı tipleri ve modelleri ile ilgili kapsamlı yazımıza şuradan ulaşabilirsiniz; Çatı Modelleri

6. Kış Bahçesi Yapımında Kullanılan Malzemeler

6.1. Strüktür Malzemeleri

6.1.1. Ahşap Kış Bahçesi

ahşap kış bahçesi

ahşap-kış-bahçesi

6.1.2. Alüminyum Kış Bahçesi

alüminyum-kış-bahçesi
küçük-kış bahçesi

6.1.3. Dökme Demir veya Çelik Kış Bahçesi

Döküm demir konstrüksiyonlu kış bahçesi
Döküm demir konstrüksiyonlu kış bahçesi

6.1.4. PVC-Polivinil Klorür (plastik esaslı) Kış Bahçesi

kış-bahçesi-5
6.2. Kış Bahçesi Örtü Malzemeleri

6.2.1. Cam Kış Bahçesi

kış-bahçesi

6.2.2. Polikarbon Levhalar

Polikarbonat levha ile kış bahçesi örneği
Polikarbonat levha ile kış bahçesi örneği
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir