Loft Daire Nedir?

Paylaş!!!

“Loft Daire” kavramından bahsetmeden önce, loft kavramı hakkında açıklanması gereken hususlar bulunmaktadır.

Loft Nedir?

Loft kelime anlamıyla “çatı katı, tavan arası; güvercinlik; ev/kilise mahfili” ya da “en üst kat, yani çatının hemen altındaki kat” olarak belirtilmektedir. Loftu, depo ve fabrika gibi endüstriyel amaçla kullanılan mekânların konut ve çalışma birimlerine dönüştürülüp kullanılması olarak tanımlamak mümkündür.

loft-mekan-2-img
Loft yapılarda bulunması gereken 5 temel mimari ölçütleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  1. Yüksek tavan
  2. Geniş ve büyük pencereler
  3. Serbest plan (Açık ve geniş mekânlar)
  4. Brüt beton, saç ve tuğla yüzeyler
  5. Açıkta bırakılan tesisat elemanları

Loft Daire

“Loft daire” kavramı loft mekânlara olan talebin artmasıyla ortaya çıkmıştır. Gerçek loftlarda bulunan endüstriyel özelliklerin taklit edilmesiyle baştan düzenlenmiş mekânlar olarak adlandırılabilir. Yüksek tavan, büyük pencerelere, serbest plan düzenine, açıkta kalan strüktüre sahiptirler. Havalandırma, elektrik ve ısıtma sistemleri gibi benzer sistemler modern araçlar kullanılarak çözümlenmiştir. Mekân düzenlemelerinde bölücü duvarlar kullanılarak; özel kullanım alanları (banyo, yatak odası) oluşturmuştur.

loft-daire-1-img

Loft dairelerde tesisat elemanları açıkta bırakılmaz; mutfak ve banyoda kaliteli malzeme ve işçilik uygulanılmaktadır. Loft daireler endüstriyel yapılardan dönüştürülmüş binalar değil tamamen loft kriterlerine göre tasarlanıp, uygulanmış yapılardır. Mekânsal örgütlenme olarak ise tipik loft özellikleri kullanılmaktadır.

Yaşama-çalışma loftu (live-work loft) olarak da adlandırılan konut-atölye loftlar hem çalışma hem de yaşama alanı olarak kullanılmak üzere organize edilmiş loftlardır. Mekânda bir bölüm ofis/çalışma alanı/atölye/vs olarak düzenlenmişken, diğer bölüm ise yaşama alanı olarak tasarlanmıştır. Ancak bu alanlar birbiriyle uzlaşır pozisyonda değildirler.
Çatı Loft

Çatı loftu en temel tanımıyla yüksek bir binanın en üst katındaki, binadaki diğer birimlerden belli özellikleriyle ayrılan loft özellikleri taşıyan mekândır. Genelde bir veya birden fazla terasa sahip lüks yerleşim alanlarıdır. Çatı loftların en önemli özelliği ‘en yukarıda’ tam bir mahremiyet sağlamasıdır.

Çatı loftları, normal katlardan farklı olarak daha geniş balkon ya da teras alanına sahip olabilmeleri ve binanın en üst seviyesinde yer almasından dolayı özel loft olarak adlandırılırlar. Tek katta bir ya da daha fazla çatı loft daire bulunabilir. Çatı loftların farkı; daha yüksek tavana sahip olmaları bununla beraber büyük pencerelerinin bulunması ve içerisinde ikinci bir kata sahip olmalarıdır.

Loft Ev

Temel loft kriterlerine uygun olarak istenilen alanda yapılan müstakil evlerdir. Mekân olarak şehir içinde ya da dışında olması fark etmez ama müstakil olmalarından dolayı genellikle şehir merkezlerine belli bir uzaklıkta inşa edilmektedirler.
Kaynak: Mükerrem Merve CEYLAN -LOFT YAPILARIN SANAT VE KÜLTÜR MEKÂNLARI OLARAK İŞLEVLENDİRME SÜRECİNİN İNCELENMESİ
[Toplam:3    Ortalama:5/5]

Paylaş!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook Sayfamızı Beğenip
Yeni İçeriklerimize
Anında Ulaşın!