Ostenit Nedir?

Ostenit, karbonun ymk demir ile yaptığı katı çözeltiye verilen isimdir ve ötektik sıcaklık olan 1147 °C’ de en çok % 2,06 karbon çözündürebilir. Çeliğin sıcak şekillendirme ve ısıl işlemlerin pek çoğu ostenit fazında yapılır.

Ostenit fazından, soğuma hızına bağlı olarak çok değişik mikroyapılar meydana gelir. Sıcaklık düştükçe ostenitin karbon eritme oranı düşer ve fazla karbon kristalin dışına atılır. Kristalin dışına atılan karbon sementit oluşturur. Ostenitten oluşan bu sementite, ikincil sementit (sekunder sementit) denilir.Çeliklere alaşım elementleri ilavesi ile oda sıcaklığında da ostenit elde edilebilir. Oda sıcaklığında ostenit olan çeliklerin, düşük çentik darbe tokluğu geçiş sıcaklığı, mükemmel kaynak edilebilirlik, manyetiklik özelliğinin olmaması gibi bazı üstün özellikleri vardır. Fakat akma sınırının düşük olması, dönüşüm sertleştirmesi (su verme) yapılamaması eksiklikleridir.

Ostenitik çeliklerin meşhuru, 1890’ların sonunda Sir Robert Hadfield tarafından geliştirilmiş Hadfield mangan çeliğidir. Bu çelik suda sertleştirildıkten sonra bile ostenitik yapıdadırlar ve önemli mukavemet ve tokluğa sahiptirler. Tipik bir Hadfield mangan çeliği % 10-14 Mn, % 0,95-1,4 C ve % 0,3-1 Si içerir. Demir karbür fazlarının oluşumunu engellemek için çözünme tavlaması gereklidir. Tamamen ostenitik yapıda, bu çelikler, yüksek sertlik ve aşınma direnci elde etmek için soğuk şekillendirilebilirler. Soğuk şekillendirilmiş Hadfield mangan çeliği, ağır yükler altında mükemmel abrazyon aşınması direncine sahiptir. Bu özelliği sayesinde maden endüstrisindeki kırıcı ve öğütücü takımlar ıçm ideal bir malzemedir. Ayrıca Hadfield mangan çelikleri tren raylarının birleştiği noktalarda bağlantı elemanı olarak uzun yıllar kullanılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir