Stud Çivisi-Kayma Kaması ile Zımbalama Dayanımı Çözümü

Kolonlar etrafında takviye sağlamak için bir döşeme içinde kullanılan Stud Çivisi-Kayma Kaması, zımbalama dayanımı ile ilgili tasarım ve inşaat problemleri için ideal bir çözümdür.

Bir metal şeride kaynaklanmış çift başlı ankraj cıvatalarından imal edilen Stud Çivisi-Kayma Kaması çivileri, zımbalama bölgesinde daha büyük yapısal mukavemet sağlar, ankraj kafaları sayesinde kaymadan yük iletir. (STUDRAIL PUNCHING SHEER REINFORCING)
Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’nin getirdiği yeniliklerden birisi olan Stud Çivisi-Kayma Kaması uygulaması ile ilgili koşullar ve hesap yöntemleri TBDY-2018 (7.11.10), (7.11.11), (7.11.12) maddelerinde belirtilmiştir.

Stud Çivisi-Kayma Kaması döşeme kalınlığının ve kolay kurulumun optimizasyonuna izin verir. Aynı zamanda kalıplara tutturulduğu prekast beton plakalarla da kullanılabilirler.

kayma kaması-stud çivisi1

Stud Çivisi-Kayma Kaması rayları, zımbalamaya karşı karşı döşemeleri takviye etmek için kolon başlığının veya tabanının etrafında bulunabilir. Stud Çivisi-Kayma Kaması rayları sistemi, belirli bir kolonun özel gereksinimlerine uyacak şekilde fabrikada üretilen bir dizi saplama ve ray ünitesinden oluşur. Her ünite, düz çelik bir taşıyıcı raya kaynaklanmış, çubuğun çapının üç katı kadar sıcak dövme, çift başlı çiviler içerir. Raylar, gerekli düzende kolonun etrafına yerleştirilir. Her iki Stud Çivisi-Kayma Kaması rayları, rayların miktarı, boyutları, aralıkları ve yerleşimin tümü gerekli hesaplamalar ile belirlenir.
Stud Çivisi-Kayma Kaması rayları yapısal bir işlev görmez,  sadece döşeme içinde sapma hizalama, boşluk ve dikey konumlandırma sağlarlar. Stud Çivisi-Kayma Kaması çeşitli çaplarda ve hemen hemen her uzunluğa göre, levhanın yüküne ve derinliğine uygun olarak üretilir. Uzunluk boyunca bir boşluğa sahip olan raylar, döküm sırasında betonun geçişine izin verir.

Tüm kolon şekilleri (dikdörtgen, dairesel, L-şekilli, vb.) ve konumlar (kenar, köşe, iç, vb.) Için bir Stud Çivisi-Kayma Kaması sistemi tasarlanabilir. Yukarıdan aşağıya veya aşağıdan yukarıya monte edilebilirler – seçim kullanıcı tercihine bağlıdır. Yukarıdan aşağıya yüklendiğinde, kamalar diğer tüm donatılardan sonra monte edilir. Ray, üst takviye katına dayanır ve yerine sağlam bir şekilde bağlanır. Alttan kurulum tüm diğer takviye öncesi gerçekleşir. Raylar, kolonun etrafına yerleştirilmeden önce ara parçalara bağlanır ve kalıplara sabitlenir.

kayma kaması-stud çivisistud çivisi

 

Yabancı bir firmaya ait uygulama tanıtım filmi:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir