TBDY 2018 Dolgu Duvarları İçin Esnek Derz Uygulaması

Paylaş!!!

Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği ile Dolgu Duvarları İçin Esnek Derz Uygulamasını da daha yaygın bir biçimde uygulamalarda görmeye başlayacağız.

Göreli kat ötelemelerinin sınırlamasında duvar ve taşıyıcı düşey eleman arasındaki Dolgu Duvarları İçin Esnek Derz Uygulaması olup olmamasına göre ilgili sınırlar değişmektedir.

Buna göre tüm hesaplamalarda göreli kat ötelemeleri değerlerine ihtiyaç duyduğumuz her an bu kavramla karşılaşmış olacağız.

DOLGU DUVARLARI İÇİN ESNEK BAĞLANTI DETAYI

DD-3 ve DD-4 deprem yer hareketleri altında dolgu duvarın hasar görmesinin engellenmesi amacı ile gevrek dolgu duvarlar ile bitişik olduğu kolonlar/perdeler arasında esnek derzler oluşturulur.

Bu derzler, duvarın şekildeğiştirmesini engellemeyen esnek bir malzeme ile doldurulmalıdır.

Esnek derz, kolon/perde yüksekliği boyunca kolon/perde iç yüzlerine ve üst kiriş/döşeme alt yüzüne ankraj ile bağlanan bir C-profil ile sağlanmaktadır. Bu profil aynı zamanda deprem sırasında duvarın düzlem dışı hareketini de engellemektedir. Dolgu Duvarları İçin Esnek Derz Uygulamasıda yangın, ısı, ses ve su yalıtımına ilişkin önlemler ayrıca alınmalıdır.

TBDY 2018-  4.9.1.3’te belirtilen etkin göreli kat ötelemeleri şu şekilde sınırlandırılmıştır;

a)Gevrek malzemeden yapılmış boşluklu veya boşluksuz dolgu duvarlarının ve cephe elemanlarının çerçeve elemanlarına, aralarında herhangi bir esnek derz veya bağlantı olmaksızın, tamamen bitişik olması durumunda;

λ δi,max/hi ≤ 0.008 κ

b) Gevrek malzemeden yapılmış dolgu duvarları ile çerçeve elemanlarının aralarında esnek derzler yapılması, cephe elemanlarının dış çerçevelere esnek bağlantılarla bağlanması veya dolgu duvar elemanının çerçeveden bağımsız olması durumunda:

λ δi,max/hi ≤ 0.016 κ(λ = Göreli kat ötelemelerinin sınırlandırılmasında kullanılan ampirik katsayı )

i,max =deprem doğrultusu için, binanın i’inci katındaki etkin göreli kat ötelemelerinin kat içindeki en büyük değeri)

(κ = İzin verilen göreli kat ötelemelerinin tanımında betonarme ve çelik taşyıcı sistemler için farklı olarak kullanılan katsayı )

(hi = i’inci katın yüksekliği)

Deprem yüklerinin tamamının bağlantıları tersinir momentleri aktarabilen çelik çerçevelerle taşındığı tek katlı binalarda, yukarıdaki denklemler ile tanımlanan sınırlar en çok %50 arttırılabilir.
[Toplam:1    Ortalama:4/5]

Paylaş!!!

TBDY 2018 Dolgu Duvarları İçin Esnek Derz Uygulaması” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook Sayfamızı Beğenip
Yeni İçeriklerimize
Anında Ulaşın!