TMMOB-Meslek Odalarının Yapısında Değişiklik Yapılmalı mı?

Herhangi bir “siyasi” neden ya da amaç taşımadan yalnızca ilgili “meslek ve üyelerinin çıkarları” doğrultusunda TMOBB ve buna bağlı meslek odalarının yapısında değişiklik yapılmalı mıdır? Neden?

İlgili odalar ve yönetimleri her ortamdan açıklamalarını yapıyor. Bu konuda peki üyeler neler düşünüyor…

Buradaki amaç bu konudaki problemlerin, üyelerin ya da ilgililerin düşüncelerinin özgürce paylaşılmasıdır.

Aşağıdaki anket üzerinden dilerseniz yalnızca oy verebilir, oya açıklama ve öneri ekleyebilir ya da sayfanın altındaki yorum bölümünden yorumda bulunabilirsiniz.

Yayınlanmasında hukuki bir sakınca olmayan her türlü yorum ya da öneri burada dokunulmadan yayınlanacak ve konunun muhataplarının okuması sağlanılacaktır.

Not; Anket içindeki açıklamalar ve sayfa sonundan girilen yorumlar bir araya getirilip anketin altında birleştirilerek sürekli güncellenecektir. Ve tabii ki tüm bu içerikler “anonim”, “kimliksiz” olarak yayınlanacaktır.

06.06.2020 Tarihi İtibariyla Oluşan Durum

Evet Oyu için Kullanıcıların Yaptığı Açıklamalar

 1. Gerekli,
 2. İşleri tamamen siyaset yapmak,
 3. Meslek sahiplerinin standart ve yeterlilik düzeylerinin sürekli geliştirilmesi/güncellenmesi gerekmekte,
 4. Üyelerinden para alıp sadece bünyesinde çalışanlarına faydası olan ve yaptığı organizasyonların hiçbirinde özel sektörde çalışan mühendisleri düşünmeyen kuruluşa maalesef TMMOB denir ve bu kuruluş işlevsizliğe mahkumdur.
 5. Üyelerine uyguladığı yaptırımlar, üye aidatı, yaş sınırı vs birbirinden farklı,
 6. Çok siyasiler,
 7. Mühendisin maaşı,
 8. Lazım,
 9. SİYASET YAPMAKTAN BAŞKA BİRŞEY YAPMAYAN YÖNETİM,ÖZELLİKLE GENÇ MESLEKTAŞLARININ GÜNBEGÜN ARTAN ÇARESİZLİĞİNE ÇÖZÜM ARAMIYOR!!!!
 10. Asli duruşlar yerine siyasi duruş sergiliyor,yaşanabilir mekanlar için çalışsınlar.
 11. Değişiklik her zaman iyidir.Eski sistemden iyiler örnek alınıp yenileri yerine zamana yayılarak değişim olmalıdır.
 12. Siyasi bir zümre yönetimi eline alarak siyaset yapmak suretiyle meslek odasını amacı dışında kullanıyor.Buna müdahele edilmesi lazım.
 13. Ülkemizdeki meslek odaları gerçekten çok pasif ve yetersiz kalmaktadır. Haklarımızı ve meslek saygınlığımızı ve bu mesleklere olan güvenin ayaklar altına alınmasına engel olmayacaksa lütfen bırakın kalsın bu haliyle
 14. Hiç bir işe yaramıyorlar.Sadece çıkar için varlar.
 15. Siyasi olarak köşeye sıkışmış, marjinalleşmiş ve kendine dönük sistem kurmuş elitist üst yaş gurubun kapalı sistem yürüttüğü grup. Tarafsızlığı ilke edinmesi ve tek amacı mühendislik bilimi ve mühendisler olmalı.
 16. Evet. Gelişen teknolojiler ileriye yönelik fikir ve düşüncelerin ele alınması geliştirilmesi gerekli ? Bugün dünya gelelinde gerek ülkeler ve buna bağlı ulusların gelişimleri fikirleri benimsedikleri yöntemler göz önüne getilirmeli ve incelenmeli ? insan olararak kendimiz ve bizden sonrakiler için daha ileri gelişim sistemleri kurmalı yaşam alanlarını daha ileri düzeylere taşımalı yenilikçi disiplinli bilgili çağdaş ilerici bir statüye yükselmeliyiz ilkönce gerek birey gerek toplum gelişimine destek olmalı yaşam standartlarımızı önünü açmalıyız maddi ve manevî yükseltmeliyiz onun içindirki mesleki eğitimlerin önü açılmalı sınıflar statüler sınırlar belirtilmeli engel olunmamalıdır. Engel veya engeller kaldırılmalı birin veya birilerinin düşünce kalıplarıylan sınırladırılmamalıdır.
 17. Siyasetten uzak üyelerinin haklarını savunan, onların gelişimine fayda sağlayan ve iş imkanları konusunda üyelerini bilgilendiren bir yapı olmalı.
 18. Evet. Meslek odaları yöneticileri seçimle, her siyasi görüşe sahip meslektaşlar tarafından seçilmişlerdir. Bu nedenle de siyasi içerikli hususlarda görüşlerini Oda görüşü olarak sunmaları yasal olmadığı gibi hakkaniyetli de değildir.
 19. Evet. Kendi İşlerinden çok siyaset ile uğraşmaları.
 20. Kayırmacı anlayış görüyoruz.
 21. Çok pasifler.
 22. Ülkemizde iş hacmi çok küçüldü ve mezun sayısı oldukça çoğaldı.Bu etkenlere bağlı olarak işsiz sayısı çok fazlalaştı. Sonuç olarak durumlar eskiyle aynı olmadığı için eski yapılanma bu durumu kurtaramaz ve değişikliğe gidilmesi gerekir.

Hayır Oyu için Kullanıcıların Yaptığı Açıklamalar

 1. Demokratik kitle örgütleri hükümete bağlı yapılanmalar olmamalı
 2. Bu ankette evet oyu veren arkadaslar neyi oyladiklaklarini biliyor mu? İcerikte herhangi bir madde goremedim
 3. Her ne kadar yetkileri budanmis olsada muhendisin dar gününde gidebilecegi bir yerdir tmmob,etkisizlestirilmesi butun muhendislerin kaybi olur.
 4. Mühendis Odalarının yapılarında ve seçim sistemlerinde yapılmak istenen değişiklik, benzeri fikirlerin bulunduğu grupların ve vakıf benzeri yapıların oluşmasına sebep olabilir.

Yorumlar

(Henüz bir yorum bulunmuyor)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir