Alafranga Kiremit Nedir?

Üretim şekline bağlı olarak geleneksel kiremitlere “alaturka”, fabrika üretimi olanlara “alafranga” denilmiştir. Tek ve çift oluklu dikdörtgen levhalardan oluşan alafranga kiremitler, “Marsilya kiremidi” veya “Frenk kiremidi” olarak da bilinmektedir.
Alafranga kiremit (OIuklu-Marsilya tipi) Bu kiremitlerin üst yüzeyinde bir üstündeki oluklu kiremidin yerleşeceği iki oyuk ve bunların devamı olarak alt kenara kadar uzanan iki oluğu olan çatı örtü malzemesi.
Marsilya tipi kiremit 23 x 41 cm. dir. Ortalama 2.7 Kg. ağırlığındadırBasit (hangar, depo vb.) yapılarda alafranga kiremitler, kiremit boyuna ayarlı aralarla merteklere çakılmış kiremit altı çıtaları üzerine döşenirler. Beher metrekarede 17 adet kiremit kullanılır.
Marsilya tipi kiremitler galvanizli tel ile birer sıra ara ile çatı veya kiremit altı tahtasına bağlanacaktır.
Normal konutlarda kiremitler arka üst başlarındaki çıkıntıların takılıp kaymamaları için çatı kaplaması üzerine çakılmış 3×5 cm kesitli çıtalara üst başlarından oturtularak döşenir.
Herhangi bir aralanma, bir kırık ya da çatlak nedeni ile çatının akmaması için kiremit altına bir kat bitümlü karton serilmelidir. Ancak bu malzemelerin aşırı fırtınalı havalarda çatı arası ile dış hava arasındaki bağlantıyı kesmesi sonucu oluşan basınç farkı yüzünden çatının uçmasına neden olabileceği de dikkate alınmalı, çatı alt yapıya sağlamca bağlanmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir