Çift Sıra Duvar Arası Isı Yalıtım Uygulamaları (Sandviç Sistem)

Çift sıra duvar arasında uygulanan ısı yalıtım ile oluşturulan sandviç duvar, sandviç yalıtım veya sandviç sistem yalıtımı gibi ifadelerle anılmaktadır.

Sandviç ifadesi daha çok, tabakaların bir fabrikasyonu sonucu birlestirilmis kompozit hali için kullansa bu sistemi tanımlamak için de ülkemizde Çift Sıra Duvar Arası Isı Yalıtım Uygulamaları için sandviç duvar ifadesi sıkça kullanılmaktadır.Duvarlarda ısı yalıtımı amacıyla yaygın olarak uygulanan alternatiflerden, içten ısı yalıtımı ve sandviç duvar yalıtımı uygulamalarında, ısı köprülerinin oluşmasını engellemek ve yoğuşma riskini tamamen ortadan kaldırmak genellikle mümkün olmamaktadır. Bunun nedeni bu tip duvar yalıtımları ile ısı köprülerinin en çok olustugu kolon kiris gibi yapı elemanlarını da saran bütünlüklü bir yalıtım gerçeklesememesi ve su buharının yapının iç yüzeyinde yoğuşmasıdır.

Çift Sıra Duvar Arası Isı Yalıtım Uygulaması iki duvar malzemesi arasına sert köpük yalıtım levhasının yerlestirilmesi şekinde uygulanan, uygulaması en kolay olan yöntemlerdendir. Çift sıra duvar ve yalıtım elemanı ile oluşan bu sistemi mahallerin az da olsa küçülmesine sebebiyet vermektedir.

çift tuğla arası

Sandviç sistemde ısı köprüsünü önlemek amacıyla betonarme yüzeyin yalıtılması
 

Çift Sıra Duvar Arası Isı Yalıtım uygulamalarında, iki duvar katmanının deprem etkisi ile ayrılıp birbirlerinden kopmaması için belirli aralıklarla tel veya metal bağlar birbirlerine tutturulmaları gerekmektedir. Ancak ülkemizde bu önlemin yaygın bir şekilde uygulanmadığı bilinmektedir. Ülkemizdeki  uygulamalarda, bu duvarlar arasında, duvarların birlikte çalısmalarını saglayacak baglantı elemanları kullanılmamakta, bu nedenle duvar katmanları zamanla veya deprem gibi bir dış etkiye maruz kalındığına birbirinden ayrılmakta hatta yıkılmaktadır.Uygulamada bu duvarların birbirlerinden ayrılma durumlarını engelleyici önlemler alınması zorunludur.

Duvar kesitinde, dıs duvar ile ısı yalıtım tabakası arasında yogusma olabilmektedir. Bu durum hem ısı yalıtım malzemesinin verimini düsürmekte hem de iç yüzeyde istenmeyen görüntülere sebep olabilmektedir. Detaylandırmada duvar kesitinden içeri sızabilecek yagmur suyunun ve olusabilecek yogusma suyunun dısarı atılmasına imkân veren drenajların oluşturulması gerekliliği de unutulmamalıdır.
Bu amaçla üretilmiş aşağıdaki gibi birbiri ile mekanik şekilde kenetlenmiş hazır duvar elemanları da bulunmaktadır.

duvar1

duvar2

duvar3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir