Dünyanın Yeni En Uzun Kulesi; Dubai Creek Tower

dubaicreektower

Geleneksel minareler ve zambak çiçeğinden esinlilen devasa yapı, daha önce dünyanın şahit olmadığı türden bir modern mimari eseri olarak dünya literatürüne girecek.

Dubai Creek Tower tamamlanmasıyla beraber dünyanın en ikonik gökdelenlerden birisi olacak ve Dubai‘nin ünlü siluetine büyük katkı sağlayacak. Kentin dünya çapında önde gelen metropolleri arasında konumunu yükseltecek olan yapı, muhteşem bir vizyon, yenilik ve inşaat sanatının ürünü olacak.
Dubai Uluslararası Havaalanı‘ndan birkaç dakika uzaklıkta inşa edilecek olan Dubai Creek Tower, Dubai Körfezi Limanı’nın ve kentin ötesinde 360 derecelik bir manzara sunacak. Süper yapı bir yandan Ras Al Khor Vahşi Hayatı Koruma Bölgesine bakarken diğer yandan dünyanın en hareketli alışveriş alanlarıyla bağlantılı olacak.

Dünyanın en ünlü mimarlarının rekabetine sahne olan Dubai Creek Tower için ünlü İspanyol-İsviçreli mimar Santiago Calatrava Valls tasarımın arkasındaki beyin olarak seçildi.

928 m / 3,045 ft yükseklikte inşa edilecek kule şu an dünyanın en yüksek gökdeleni olan Burj Khalifa’dan (828m) 100 m daha yüksek olacak. Toplam 109 km‘lik çelik halatlarla desteklenecek olan yapı 360 derecelik bir gözlem güvertesine sahip olacak. 2020’de düzenlenecek Dubai Expo’ya yetişmesi beklenen yapıda herhangi bir ofis düzeyi veya yaşanabilir alan bulunmuyor.Çelik kablo ağları tarafından desteklenen merkezi bir beton sütunundan oluşacak yerkimine meydan okuyan yapının ağırlığına ve mukavemetine zemin hazırlamak için jeoteknik şirketi Fugro çalışmalarını tamamladı.

70 metre derinlikte kazık temeller için 45.000 m3 beton harcanarak bu konuda da bir rekora imza atılmış oluyor. Yüksekliği ve tasarımı sebebiyle özel bir konuma sahip olan yapı için Fugro bölgedeki en kapsamlı jeoteknik araştırmalardan birisini gerçekleştirdi.

fugro dubai creek tower

Atılan ilk adım, zeminin jeoteknik özelliklerini saptamak ve derin temellerin ayrıntılı tasarımını yapmak için ön yükleme deneneyleri yapılmasıydı. Tek bir palette 36.300 ton derin temel test yüklemesi de bir dünya rekoru oldu. Fugro ayrıca kulenin nihai temellerini yapı bütünlüğüyle uyumundan emin olmak için 250km’den fazla sonik okuma gerçekleştirdi.

dünyanın yeni en uzun binası 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir