Endüstriyel Zemin Döşemeleri

Endüstriyel tesislerin veya lojistik depo gibi diğer alanlardan farklı işlevlere sahip zeminlerin döşemelerinin tasarımında özel bir çaba harcanması gerekmektedir. Bu Endüstriyel Zemin Döşemeleri söz konusu yapı ile bütünleşmiş sistemlerdir. Endüstriyel zemin döşemeleri yapı sisteminin bir parçası olduğu gibi yapının kullanım amacı kapsamında bulunan ekipmanların da önemli bir parçasıdır.

Bu birlektelik sonucu; yapının optimum bir performans sergilemesi ancak bu ekipmanlar (raf sistemleri, hassas cihazlar, malzeme taşıma sistemleri) ile döşeme sisteminin aynı çalışma toleransları ve gerekliliklere uygun olarak farklı şekilde boyutlandırılması ve uygulanması ile mümkün olabilir.Endüstriyel Zemin Döşemelerinin Başlıca Gereklilikleri

  • Döşeme yapının servis ömrü süresince hizmette kalabilmelidir – (düzenli bakım sağlandığı ve sıra dışı kötü kullanım olmadığı kabulüyle)
  • Döşeme tasarıma esas noktasal statik yükleri ve yayılı hareketli ile dinamik yükleri kabul edilemez bir sehim, çatlama, oturma olmaksızın taşıyabilmelidir.
  • Derz yerleşimleri olası düşey raf sistemlerini, bunları kolonlarını ve yapının ve ara katların kolonların yerleşimlerini dikkate almalıdır.
  • Derzler tasarımda ve uygulama sonucunda dayanıklı olmalıdır
  • Derz yerleşimi çatlak riskini minimize edecek şekilde düzenlenmelidir.
  • Zemin döşemesinin yüzeyi kabul edilebilir bir düzlükte olmalıdır.
  • Zemin döşemesinin yüzeyi kullanmaya uygun aşınma, kimyasal ve kayganlık dayanımlarına sahip olmalıdır.
  • Zemin döşeme yüzeyinin kullanıma uyumlu yüzey uygulamasına sahip olması gereklidir.

Zemin döşeme sistemlerinin 2 son derece önemli fonksiyonu olduğu gözden kaçırılmamalıdır:

  1. Zemin, bir yapı mühendisi tarafından tasarlanmalıdır ve zeminin diğer yapı elemanlarıyla birlikte taşıyıcı sisteme katkı sağladığı düşünülür. Zemin betonu yapı serviste olduğu süre içinde taşıyıcı özeliğini sürdürmelidir
  2. Zemin kullanıcı araçlarının bir parçasıdır. Zemin betonu üzerinde kullanıcı araçları yer alır, üzerinde belli bir trafik vardır. Teknolojik zemin döşemeleri günümüzde ise, robot taşıtlara kılavuzluk eden kabloların gömülü olduğu üretim sisteminin bir parçasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir