FEANI, EUR-ING-Avrupa Mühendisliği Belgesi Almak Kolaylaştı


FEANI (Avrupa Ulusal Mühendislik Birlikleri Federasyonu)’nin yaptığı yeni bir düzenleme ile “Eur-Ing belgesi” (Avrupa Mühendisliği Belgesi) almak kolaylaştı. İlgili düzenlemeye göre artık 4 yıllık mühendislik lisans eğitimi + 3 yıllık kanıtlanabilir deneyim Avrupa Mühendisliği Belgesi almak için yeterlidir.

Akıllara gelen ilk sorunun cevabını verip (Başvuru ücreti ne kadar? 220 Euro) detaylara girelim;

FEANI Nedir?

FEANI (Avrupa Ulusal Mühendislik Birlikleri Federasyonu) 34 Avrupa ülkesinim mühendislik meslek odalarını bir araya getiren bir federasyondur. Bünyesinde 350 ulusal birlik ve yaklaşık 4 milyon mühendisi temsil eden birlikleri barındıran FEANI Avrupa Komisyonu’nun mühendislik mesleğinin Avrupa’daki temsilcisi olup Dünya Mühendislik Birlikleri Federasyonu’nun (WFEO) kurucu üyelerindir.
EUR-ING Belgesi Nedir?

EUR-ING belgesi FEANI tarafından sağlanan ve EUR-ING belgesine sahip olan kişinin üye ülkeler içerisinde “Avrupa Mühendisi” ünvanını almasını sağlayan belgedir.

EUR-ING belgesi ile FEANI sınırlarında mühendislik görevi yürüteceklerin mesleklerinin bu bölgelerde karşılıklı olarak tanınması sağlanmaktadır.

EUR-ING Belgesi Almak için Gereken Koşullar Nelerdir?

EUR-ING Belgesine başvurabilmek için gereken koşullar şu şekildedir;

 1. Belge için FEANI’ye başvuran mühendisin, mezun olduğu üniversitenin ve mühendislik programının Avrupa Mühendislik Eğitimleri Veri Tabanı (eski adıyla FEANI İndeks) içerisinde bulunması gerekmektedir. (Veri tabanına buradan ulaşabilirsiniz) Mezun olunan okul ya da programın veri tabanı içerisinde bulunmadığı durumda ise;
  1. En az 15 yıllık kanıtlanmış mühendislik deneyimi ile program veri tabanı içinde yer almıyorsa dahi başvuruda bulunabilir.
  2. Ayrıca, buradaki başvuru formunu doldurulup mezunu olunan bölüm başkanlığına onaylatarak başvuru yapılabilmektedir.
 2. 4 yıllık lisans eğitimi + 2 yıllık yüksek lisans + 2 yıllık mühendislik deneyimi ya da 4 yıllık lisans eğitimi + 3 yıllık mühendislik deneyimi gerekmektedir.

EUR-ING Belgesi Başvuru için Gereken Belgeler Nelerdir? Nasıl Başvuru Yapılır?

 1. Mezuniyet belgesi/diploma  (Aslı /onaylı sureti ve İngilizceye tercüme edilmiş olarak)
 2. Transktipt ve alınan ders içeriklerine ilişkin döküman  (Türkçesi ve İngilizcesi birlikte aynı dosyada olacak şekilde)
 3. Mesleki deneyime ilişkin işveren(ler)den alınmış referans mektupları (Türkçesi ve İngilizcesi birlikte aynı dosyada olacak şekilde)
 4. Güncel özgeçmiş (Türkçesi ve İngilizcesi birlikte aynı dosyada olacak şekilde)
 5. Meslek içi eğitime ilişkin belgeler (Varsa Odalar ve/veya çalışılmakta olan kurumlar tarafından düzenlenen meslek içi eğitimlere katılım sertifikaları, belgenin başlığını da içeren İngilizce özeti ile birlikte)
 6. Mesleğe ilişkin belgeler (Varsa, Oda Teknik dergilerinde veya Oda Bültenlerinde yayımlanan mesleki-teknik makaleler; Odalar veya çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen kurs ve seminerlerde eğiticilik; Odalar tarafından düzenlenen Sempozyum, Kongre, Konferanslara kayıtlı katılım)
 7. Akademik Çalışma  (Varsa, ulusal ve uluslararası bilimsel yayınlarda yayımlanmış makale, kitap ve benzeri mesleki yayınlar; ulusal ve uluslararası sempozyum, kongre, konferans gibi mesleki – bilimsel etkinliklerde makale kabulü)
 8. Güncel tarihli oda kayıt belgesi (üyelik tarihi ve oda aidat borcu olmadığına bilgi içerir)
 9. Başvuru ücreti 220 Euro
 10. Başvurunun https://euring.feani.org adresine yapıldığını belirten dilekçe eur-ing@tmmob.org.tr adresine gönderilecektir.
 11. Başvuru sahibinin mezun olduğu programın FEANI Index içinde yer almaması durumunda doldurup, bölüm başkanlığına onaylatacağı form için tıklayınız.
 12. Türkiye Ulusal İzleme Komitesi, gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahiplerinden ayrıntılı bilgi ve belge isteme hakkını saklı tutar.

TMMOB öncelikle yapılan başvuruyu değerlendirecek, uygun görüldüğü halde başvuru Avrupa İzleme Komitesine (EMC) iletilecektir. TMMOB tarafından kabul edilmeyen başvurularda Avrupa İzleme Komitesi değerlendirme ücreti olan 165 Euro iade edilecek, Avrupa İzleme Komitesi tarafından kabul edilmeyen başvurular için para iadesi yapılmayacaktır.


Kaynak: https://www.tmmob.org.tr/icerik/artik-tum-uyelerimiz-eur-ing-belgesi-almak-icin-basvurabilecek
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook Sayfamızı Beğenip
Yeni İçeriklerimize
Anında Ulaşın!