İnşaat Endüstrisinin Geleceğini Oluşturacak 7 Malzeme

Ekonomi ve zaman unsurlarının her zaman ön sırada olduğu inşaat sektöründe, sektördekilerin rekabet ortamında tutunabilmeleri için teknolojik gelişmeleri yakından takip etmesi kaçınılmaz bir unsur haline geldi. Yeni nesil malzemeler büyük ölçüde eski alışageldiğimiz malzemelerin yeni teknolojilerle araştırmacılar tarafından birleştirilmesiyle sağlanıyor. Ve üretilen bu yeni nesil malzemeler temel mukavemet, dayanım, ateşe dayanıklılık, su geçirmezlik konularında alışageldiğimiz malzemelerin önüne geçmesi sebebiyle her geçen gün daha çok tercih ediliyor. Size bu yeni malzeme çeşitlerinden birkaç örnek sunalım.
Nano Malzemeler

inşaatta-nanoteknoloji

Nano malzemeler karbon ve çakmaktaşı, kum, kuvars gibi silisyum oksijenli bileşimlerin karışımdan oluşuyor. Çelikten daha yüksek dayanımlı olmasına rağmen ağırlık olarak çeliğin beşte birinden daha daha hafiftir. Bu malzemeler çimento, çelik, agrega, kum fayans ve cam gibi malzemelerle birleştirildiğinde malzemelerin dayanımlarını önemli ölçüde artırırken statik problemlerin çözümüne de ışık tutmuş oluyor. Bunların yanında malzemelerin, izolasyon, yangın direnci, hava geçirgenliği ve çizilmeye karşı dayanıklılık gibi kilit özelliklere kavuşmasını sağlıyor

 

Solar Enerji Çatı Malzemeleri

Kullanıldığı yapının elektrik ihtiyacını karşılamayı amaçlayan bu güneş panelleri sayesinde fosil yakıt tüketiminin azaltılması amaçlanıyor. Elon Musk malzemenin tanıtımında Tesla Şirketinin bu panelleri klasik çatı kaplamaları maliyetlerinden de düşük bir maliyetle üretilebileceğini ve görsel olarak da çok daha çekici olacağını iddia etti. Daha düşük maliyetlerle hem enerji tasarrufu hemde doğayı korumayı sağlayan bu malzemelerin geleceğin vazgeçilmez malzemeleri arasına girmemesi neredeyse imkansız.

Güneş enerjisinin avantajları ve dezavantajları; https://soyleki.com/gunes-enerjisinin-avantajlari-ve-dezavantajlari/

solar-panel-çatı

 

Topmix Geçirgen Beton Malzemeleri

 

 

Yukarıdaki videoda da görüldüğü gibi, son derece geçirgenliğe sahip bu malzemeler su problemlerinin çözülmesi için bir çok alanda kullanılabiliyor. Dakikada metrekarede 600 litreye kadar geçirgenliğe ulaşabilen bu malzemeler sayesinde su; yollardan, yürüyüş yollarından kolayca uzaklaştırılabilir. Kaldırım malzemesi olarak kullanıldığında yoğun yağış durumlarında metropollerde bir kurtarıcı durumuna gelebilir.Canlı Beton veya Kendini İyileştiren Beton

biyolojik-bina

Beton dünyada en çok kullanılan inşaat malzemelerinin başındadır. Ne kadar hassas bir şekilde üretilip uygulansa da zaman zaman çatlakların önüne geçilememektedir. Bu sorunun çözümü için bilim insanları yakın zamanda kendi kendisini onaran bir beton sistemi geliştirdiler. Bunu kireç taşı üreten bir bakteri aracılığıyla başardılar. Bu bakteri ve bakterilerin besinlerini içeren kapsülleri betonun içine yerleştirdiler. Suya maruz kalınca aktif hale gelen bu bakteriler etraflarındaki besinlerle beslenerek etraflarında kalker üretip betondaki çatlakları kapatıyorlar. 200 yıl boyunca dayanabilen bu bakteriler sayesinde beton yapıların ömürleri şaşırtıcı bir şekilde uzatılabilir.

 

aerojel

                                   Aerojeller

Kabaca anlatırsak polimer jellerin sıvı kısımlarının gazla değiştirilmesiyle oluşturulan malzemelerdir. Son derece sağlam, hafif ve inanılmaz derecede termal dirence sahip olan bu malzeme borulama, yalıtım, kaplama ve pencere teknolojilerinde yaygın kullanıma sahiptirler.

 

 

Doğa Hizmetçisi Betonlar

Doğayı kirleten malzemelerin ayrışmasını katalize eden Titanyum Dioksit kullanılan bir beton türüdür. Otomobillerin ve yanan diğer fosil yakıtların ürettiği kirleticiler bir çok metropolü pus bulutları altında bırakır. Bu atık gazlar doğa dostu betonlarla temasa girdiğinde gazların parçalanmalasını hızlandıran bir reaksiyon meydana gelir ve bu gazları toz-tuz zerreciklerine dönüştürür. Bir metropolün tamamında bu beton türü kullanıldığında kirleticilerin oluşturduğu zararın yarıya düşürülebileceği öngörülüyor.
Kumaş Beton Örtüleri

beton-kumaş

Bu bez halindeki beton örtüleri eğimli arazilerde, şevlerde ve menfezlerde büyük kolaylık sağlamaktadır. Rulo şeklinde saklanan bu levhalar kesilip düzenli veya düzensiz tasarlanmış bir çok yapımda uygulanabilmekte. Arzu edilen şekil elde edildikten sonra su dışında herhangi bir ek malzemeye ihtiyaç duymadan sertleşen bu betonun kullanımı gün geçtikçe artmaktadır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir