Kurutulmuş İnsan Dışkısından Tuğla Üretildi


Avustralya’da bulunan RMIT Üniversitesi’ndeki bilim insanları kurutulmuş insan dışkısı atıklarını, kil ile karıştırarak tuğlaya dönüştürmeyi başardı. Normal şartlarda arıtılıp kurutulmakta olan kanalizasyon çamuru “biyosolid malzeme” depo alanlarına sevk edilmektedir.

dışkı-tuğla1-img

dışkı-tuğla1-img4
Bilim insanları, atık yönetimi ve geri dönüşüm çalışmaları kapsamında bu biyosolid atık malzemeyi bir inşaat malzemesi olarak kullanmak için birçok çalışma yürüttü ve çeşitli karışım oranlarında yapılan malzemeler ile 35.5 MPa ile 12.04 MPa arasında basınç dayınımlarına sahip tuğlalar ürettiler. Hatta %15 ile %25 arasında oranlarda kurutulmuş dışkı atığı, gerisi ise kilden oluşan bu tuğlalar normal tuğlalara göre daha gözenekli ve yalıtım değeri daha yüksek bir yapıya sahip.

dışkı-tuğla1-img5

dışkı-tuğla1-img3
dışkı-tuğla1-img2

 

Biyosolid atığın tuğla malzemesi olarak kullanılmasıyla, depo alanlarına bırakılan atıkların %30 azalabileceğini belirten bilim insanları, bu işlemi, dünyadaki tüm biyosolid atıkların geri dönüşümü için pratik ve sürdürülebilir bir prosedür olarak değerlendiriyor.

Alışılageldik tuğla üretiminde, malzemelerin yüksek sıcaklıklarda pişirilmesi gereklililiği doğaya yüksek miktarda  karbon salınımına sebep olurken, dışkıdan üretilen bu malzeme çok daha az enerji ile üretilebilmekte ve hem doğa hem de ekonomik açıdan daha iyimser bir etki yaratmaktadır.

dışkı-tuğla1-img6emoji2

Kaynak: 

https://www.mdpi.com/2075-5309/9/1/14


https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-6639611/S-bricks-Blocks-dried-human-faeces-used-building-materials-houses.html

https://9gag.com/gag/aLg1Pzv

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook Sayfamızı Beğenip
Yeni İçeriklerimize
Anında Ulaşın!