Duvar Metrajı Nasıl Yapılır? Excel Metraj Tablosu


Duvar Metrajı Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

1 m2 Duvarda Kaç Adet Tuğla/Bims/Gazbeton Vardır?

Duvar Metrajı Hesabı Nasıl Yapılır?

Duvar metrajı yaparken ihtiyacımız olan şeyler; metrajı yapılacak yapının mimari projesi, statik projesi ve bu işlemi kolayca yapabilmemiz açısından hazırlanmış bir excel tablosudur. (Burada kullandığımız excel tablosuna sayfanın en altından ulaşabilirsiniz.) Tabi AutoCad programı ve kullanımını bilmenin gerekliliği konusuna girmiyelim bile.Statik proje olmadan da duvar metrajı çıkarılabilmektedir. Yalnız mimari kesitten elde edeceğimiz yüksekliklerle hazırlanan metrajda birazdan göreceğiniz üzere, döşeme, kiriş yüksekliklerinin tam olarak bilinememesinden dolayı bir miktar hata payı olacaktır. En yakın miktarı elde edebilmek için taşıyıcı sistemi, kolon, kiriş ve döşeme boyutlarını bilmemiz gerekmektedir. Bu nedenle de statik projeye ihtiyacımız vardır.

Duvar metrajı alan hesabı olarak yapılmaktadır. Yani hesap yapılırken duvarların boyları ve yüksekliklerini ölçerek toplam bir m2 elde edilir ve en son kullanılan malzemeye göre (tuğla, gazbeton, bims vs) toplam alan birim sarfiyata bölünerek adet hesabına geçilir.

Öncelikle metraj işleminde ortaya çıkabilecek karışıklıkların önüne geçmek adına, hesabı yapılan yerlerin, proje, blok, kat ismi, aks üzerinde olan duvarlar için aks isimleri, aks üzerinde olmayan yerler için de yakınındaki aks isimleri gibi bilgilerin metraj cetveline işlenmelidir. Yine kapı, pencere, menfez gibi minha yapılacak yani düşülecek boşlukların neler olduğu belirtilmelidir. Malzeme farklılıklarında (tuğla duvar, bims duvar, gazbeton duvar gibi) ve farklı malzeme boyutları (8,5’luk, 13,5 luk, 19,5’luk tuğla gibi) için ayrı tablolar oluşturulmalıdır.

Örnek olması açısından burada mimari ve statik projesi bulunan bir projenin bir katının duvar metrajını yapalım.;

duvar metrajı için mimari

Burada dış cephede 24 cm’lik izo tuğla, bağımsız bölüm araları ve merdiven kovası etrafı 19,5 cm’lik tuğla, bunların dışındaki iç duvarlar ise 8,5 cm’lik tuğla olarak belirlenmiştir.
Mimari kesitten kat yüksekliklerine ve statik projeden net yüksekliklere bakalım.

kesit yükseklik

Döşeme üzerinden döşeme üzerine olan mesafe görüldüğü üzere 3 metredir. Döşeme ve kiriş yükseklikleri için aşağıdaki statik projeye bakalım;

duvar metrajı için statik

Görüldüğü üzere döşeme sistemi 32 cm asmolen döşeme olup merdiven kovası ve onun güneyindeki çıkmadaki iki kiriş dik kiriş olarak tasarlanmış ve yükseklikleri 60 cm’dir. Diğer tüm bölgelerde döşeme ve kiriş yükseklikleri aynıdır. Bu durumda dik kiriş olan bölgelerde duvar yükseklikleri 240 cm, asmolen döşeme hizasındaki duvarlar ise 268 cm’dir.

Duvar metrajı için aks-aks projeyi metraj cetveline işleyelim.

Öncelikle dış cephede kullanılan 24’lük izotuğla için metrajı işlemeye başlayalım. Karışıklıkların önüne geçmek için önce x-x yönüne ve soldan daha sonra y-y yönüne ve soldan gibi belirli bir sistemde bu işlemi yapmak gerekir.

Burada minha yapılacak yani düşülecek alanları cetvele işlerken, benzer sütunundaki sayıyı negatif olarak kullanacağız. Tablo eksileri ve artıları satır sonunda ayrı sütünlara otomatik olarak işleyecek, satır sonlarında ara toplam ve sayfa sonunda toplam duvar metrajını verecektir.

24,5 İZO METRAJ

Bağımsız bölüm araları ve merdiven kovası etrafında kullanılan 19,5 cm’lik tuğla metrajını cetvele işleyelim.

19,5 LUK TUĞLA METRAJ

Projede metrajın yüksek olduğu ve iç duvarları oluşturan 8,5’luk tuğlaları da cetvele işlersek;

9,5 LUK TUĞLA METRAJ

8,5’luk duvar metrajında bina doğu batı doğrultusunda simetrik olduğu için kolaylık olması açısından tek taraf için bilgileri işleyip benzer sayılarını 2 katına çıkardık.

Diğer katlar için ayrı ayrı metraj yapılabileceği gibi, benzer katlar için sadece benzer sayıları artırılarak toplam miktar elde edilebilir.1 m2 Duvarda Kaç Adet Tuğla/Bims/Gazbeton Vardır?

1 m2 duvar için gerekli olan duvar elemanı miktarı kullanılan malzemeye göre değişiklik göstermektedir.

Standart boy tuğlalar için 1 m2 duvara;

  • 8,5’luk tuğla için 26 için adet
  • 13,5’luk tuğla için (dikey) 26 adet
  • 13,5’luk tuğla (yatık) için 36 adet
  • 24’lük tuğla için 28 adet gerekmektedir.

Gazbeton bloklar için (60 cm genişlik, 25 cm yükseklik)
-1 m2’de 6,7 adet gazbeton blok gerekmektedir.

Bims bloklar için ise m2’de (39 cm x 18,5 cm için)

-1 m2’de 13,9 adet bims blok gerekmektedir.


Duvar Metrajı için Hazırlanmış Excel Metraj Tablosuna Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.
 

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook Sayfamızı Beğenip
Yeni İçeriklerimize
Anında Ulaşın!