Murfor Nedir? Murfor Duvar Donatısı Ne İşe Yarar?


Murfor duvar donatısı, iki paralel tel ve bunların arasında zigzag bir şekilde kaynaklanmış bir başka telin birleşiminden oluşturulmuş düzlem kafes prefabrik bir donatı çeşididir. Üretildiği çeliğin dayanımına göre talep edilen dayanımlar karşılanmaktadır. Teller harç ile sağlıklı bir aderans-tutunma oluşturması amacıyla dişli-nervürlüdür.

Piyasada sıcak galvaniz kaplama, epoksi kaplama veya paslanmaz çelik olarak, kullanılacağı ortama ve maruz kalacağı şartlara göre üretilmiş çeşitleri bulunmaktadır.

Murfor Donatısı Ne İşe Yarar?

Duvarların düşey yük taşıma kapasitesini artırır.

Duvarların rijitliğini artırarak, duvarların dolayısıyla yığma yapıların stabilitesine katkıda bulunur, ani yıkılma ve göçmeleri önler.

Duvarlarda deprem, eğilme veya rötre çatlaklarının oluşmasını engel olur.

Duvar işçiliğini hızlandırır ve farklı mimari tasarımla olanak sunar.
Murfor Duvar Donatısının Amacı, kesme ve çekme gerilmelerine maruz kaldığında duvarın daha iyi bir yapısal performans sergilemesini sağlamaktır. Yoğun düşey yükler, yapısal deformasyonlar, rüzgâr ve deprem etkisi, rötre, büzülme, kapı ve pencere açıklıklarının etrafındaki gerilme konsantrasyonları, farklı temel oturmaları gibi çeşitli durumlarda uygun çözümler üretir.

murfor1

Duvar zemininde veya yapı temelinde farklı oturmaların beklendiği durumlarda, duvar yüküne göre tabandan 4-5 sıra Murfor Donatısı uygulandığında çekme gerilmelerinin donatı tarafından karşılanmasıyla duvarın stabilitesi sağlanmaktadır.

murfor donatısı resim

Uzun duvarlarda genleşme, büzülme ve rötre etkilerinden kaynaklanan çatlamalar ve deformasyonların önüne geçen donatı sayesinde dilatasyon derzleri arası geniş mesafeler geçilmesinin duvar açısından sakıncaları ortadan kalkmış olur.Pencere, kapı kenarları ve özellikle köşelerinde oluşan gerilmeleri 2 sıra murfor donatısı ile karşılanarak  ortaya çıkabilecek çatlakların önüne geçilmiş olur.

murfor3

 

Rüzgar yüklerinin duvarlarda yarattığı gerilmeler Murfor donatısı ile karşılanarak duvar kalınlıklarının azaltılması sağlanabilmektedir.

Kalkan duvarlar gibi yüksek duvar uygulamalarında ortaya çıkan deformasyonların önlenmesinde en uygun çözümlerden birisidir. Yine kademeli duvarların kademe bölgesinde ortaya çıkan çatlakların yarattığı sorunlar bu malzeme ile önlenebilmektedir.

Kısaca duvar imalatlarında herhangi bir etken sebebiyle ortaya çıkan gerilmeler için özel tasarım ve çözümler üretebilen bu malzeme tasarımlarda esnekliğe sağladığı katkı ile öne çıkmaktadır.

Yatay harç eksenine yerleştirilen MURFOR adı verilen düzlem kafes çelik donatı malzemesi ilk defa 35 yıl önce  Avrupa’da geliştirilmiş ve Belçika’da, binaların çoğalması ve inşaat yöntemlerinde meydana gelen değişiklikler sırasında piyasaya sürülmüştür.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook Sayfamızı Beğenip
Yeni İçeriklerimize
Anında Ulaşın!