LEED Ne Demektir? LEED Sertifikası Nedir?

LEED ismi “Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik” anlamına gelen  İngilizce “Leadership in Energy and Environmental Design”dan gelmektedir.  LEED, United States Green Building Council – Amerikan Yeşil Binalar Konseyi’nin oluşturduğu yeşil bina olarak adlandırılan tasarımlarun sınıflandırılması için oluşturulmuş bir sertifikasyon sistemidir.

Bir Çevreye Duyarlı Yapı Sertifikası olan LEED Sertifikasına tüm yapı türleri sahip olabilmektedir. Yapıların sahip olduğu yeşil bina kriterlerine göre LEED AP (Accredited Professional) tarafından belirlenen bir puanlama neticesinde 4 sertifika seviyesinden birisi ile LEED Sertifikası alınabilmektedir.
LEED Sertifikası Nasıl Alınır?

LEED sertifikasına derecelendirme sisteminde belirtilen kriterlerin sağlandığına dair belgeler, kayıt evrakları ve sertifika bedelinin ödendiğine ait belgeler ile birlikte ilgili kurumlara iletilmesi ve bu bilgi ve belgelerin incelenip onaylanması ile sahip olunur.

Sürdürülebilir Araziler, Su Verimliliği, Enerji ve Atmosfer, Malzeme ve Kaynaklar, Yerleşim ve Ulaşım, İç Mekan Kalitesi, İnovasyon ve Bölgesel Öncelik Kredileri gibi kriterleri ve her kriter için ayrı puanlamalar bulunmaktadır.  LEED sertifikasyon sisteminde yapının her kategori için yeterlilik gösterdiği puanların belirlenmesi için bu sertifikaya aday yapılar, LEED yöntemleri veya benzeri klasifikasyonlara sahip ASHRAE/ANSI/IESNA veya yerel kanunlarca belirlenen teorik altyapı ile karşılaştırılırlar.

Yeşil tasarım sertifikasyon sistemlerinden bir tanesi olan LEED sertifikasyon sistemi, yaşadığımız dünyanın daha sağlıklı, yaşanabilir ve sürdürülebilir olmasını amaçlar.

Yukarıda belirtilen tüm kriterlerin yapılardaki uygulanabilirliğine göre yapı, Sertifikalı, Gümüş, Altın ve Platin olmak üzere 4 farklı  sertifikadan bir tanesine sahip olabilmektedir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir