Sanal Ortamda Dekorasyon Uygulama Araçları


Evini sıfırdan tasarlamak isteyenler, tadilat veya dekorasyon yaptırmayı planlayanlar veya sadece eşyaların yerlerini değiştirmek isteyenlerin kullanımı için birçok sanal dekorasyon uygulamaları ve araçları bulunuyor. Ayrıca tasarımla uğraşan mimar, mühendis ve iç mimarların da oldukça işine yarayacak bu uygulamalar, gerek etüt projelerin hızlı bir şekilde görselleştirilmesinde, gerekse yapılacak uygulamaların tadilatların görselleştirilmesinde de kullanılmaktadır.

Herhangi bir program bilgisi veya teknik bilgi gerekmeden kolayca kullanılabilen bu sanal dekorasyon araçlarını inceleyelim.
Planner 5D

Sanal dekorasyon araçlarının en bilinenlerinden bir tanesi olan Planner 5D ile istediğiniz mekanın tasarımını herhangi bir program yüklemeden ve ücretsiz bir şekilde internet sitesi üzerinden kolayca yapabilirsiniz. 2 boyutlu veya 3 boyutlu olarak tasarıma imkan veren bu uygulamanın IOS ve Android cihazlar için uygulamaları da bulunuyor. Site içerisindeki taslakları kullanarak veya sıfırdan kendi alanınızı oluşturarak hedefiniz olan tasarımı sürükle bırak işlemleri ile kolayca oluşturabilirsiniz. Uzunlukları ve boyutları yine sürükle bırak tekniği ile değiştirebilirsiniz. Birden fazla kat üzerinde çalışabilir ve hemen hemen tüm eşya ve araçların renklerini istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Ücretsiz olarak üye olduğunuz takdirde tasarımları daha sonra tekrar çalışmak üzere kaydedebilir veya üye olmadan bilgisayarınıza da indirebilirsiniz.

2 Boyutlu Görünüm

planner5d-2d


3 Boyutlu Görünüm

5d planner 3d

Programın eksik yönleri ise Türkçe dil seçeneği bulunmuyor olması ve tüm eşyaların ücretsiz kullanıma açık olmaması. Tasarımın büyük ölçüde görsel olarak yapılması yabancı dil konusunda sıkıntı yaşanmasının önüne geçerken

Roomstyler 3D Home Planner

Diğer bir sanal dekorasyon tasarım aracı da Roomstyler 3D Home Planner.  Planner 5D ile oldukça benzer bir uygulama olan bu dekorasyon aracı da herhangi bir program indirmeden site üzerinden kolayca kullanılabilmektedir. İstediğiniz tasarımı yine sürükle bırak şeklinde herhangi bir teknik bilgi gerektirmeden yaratabilirsiniz. Bu dekorasyon uygulamasında neredeyse olmayan eşya, dekorasyon ürünü, araç bulunmamaktadır.

2 Boyutlu Görünüm

3dplanner1

Zengin kütüphanesiyle öne çıkan uygulamada kamera açısı ve yüksekliğini manuel olarak ayarlayıp istenen açıdan fotoğraf alınabilmektedir.

3 Boyutlu Görünüm

3dplanner2

Ikea Home Planner Tools

Hepimizin bildiği mobilya ve ev dekorasyon mağazası Ikea’nın da bir sanal dekorasyon uygulaması bulunuyor. Bu uygulamanın diğer uygulamalardan farkı ise mobilya ve eşyaların Ikea ürünleri olması. Yine ücretsiz şekilde tasarımınızı detaylı bir şekilde oluştururken Ikea’nın sanal dekorasyon uygulaması size tasarımda kullandığınız ürünlerin listesini fiyatlarıyla birlikte anında veriyor. Hatta uygulama online olarak alışverişi tamamlayıp ürünleri evinize göndermenize dahi olanak sağlıyor.

2 Boyutlu Görünüm

ikea plan

 

3 Boyutlu Görünüm

ıkea3d


Fiyat Listesi

ıkea liste

Daha çok ürün odaklı yapacılacak tasarımlar için uygun olan bu uygulamanın kullanımı da oldukça basit.Homestyler

Online dekorasyon uygulamalarının içerisinde belki de en kapsamlı ve profesyonel uygulamalardan bir tanesi olan Homestyler’ın diğer uygulamalara göre kullanımı biraz da daha zor olsa da ortaya çıkardığı sonuçlar açısından fark yaratıyor. Yapılan tasarımın 3 boyutlu tasarımı içerisinde dolaşılabilen, istenilen açı ve ışık ayarlarıyla online render da alan bu uygulama mühendis ve mimarlar için oldukça kullanışlı. Hatta konu ile ilgilenen tüm mühendis, mimar veya teknik elemanların varlığından haberdar olması gereken bir uygulama. Ayrıca siteye dwg ve jpg formatlarında çalışmaların da aktarabilmesi, uygulamayı  profesyonel alanlarda da tercih edilir kılıyor. Oldukça kapsamlı kütüphanesi ve görüntü kalitesiyle öne çıkan Homestyler‘ın tüm fonksiyonları tamamen ücretsiz, tek gereken siteye üye olup, üye girişi gerçekleştirmek.

2 Boyutlu Görünüm

homestyler2d

Bir dairenin komple tasarlanabildiği ve bir oyundaymışçasına bu dairenin içerisinde 3 boyutlu olarak gezilebilen nadir dekorasyon uygulamalarından olan Homestyler’ın telefon ve tabletler için IOS ve Android uygulamaları da mevcut.

3 Boyutlu Görünüm

homestyler3d

3 Boyutlu Görünüm

homestyler4


Home by me

Diğer bir sanal dekorasyon uygulaması ise Home by me‘dir. Kullanış açısından biraz sıkıntılı olsa da görsel açıdan oldukça başarılı olan bu dekorasyon uygulamasının da neredeyse çoğu özelliği ücretsiz.

2 Boyutlu Görünüm

homebyme1

3 Boyutlu Görünüm

homebyme2

Homestyle gibi Home by de 3 boyutlu tasarım içerisinde dolaşım imkanı veren uygulamalardan.

homebyme3d

3 Boyutlu Görünüm

 

Bu online dekorasyon uygulama ve araçlarının dışında bilgisayara program olarak yüklenip kullanılabilen kısmen ücretsiz Smartdraw, SweetHome3D gibi uygulamalara da göz gezdirebilirsiniz.
 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Sanal Ortamda Dekorasyon Uygulama Araçları” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook Sayfamızı Beğenip
Yeni İçeriklerimize
Anında Ulaşın!