Ülkelerin İkonik Yapılarının İnşaat Fotoğrafları

Dünyada her yıl binlerce insanın ziyaret ettiği, ülkelerin simgesel yapılarının inşaat süreçlerini gösteren nostaljik fotoğrafları.

1-Brooklyn Köprüsü, 1883-ABD – New York

East River üzerinde Brooklyn ile Manhattan’ı birbirine bağlayan köprü, 1870-1883 yılları arasında inşa edildi.

 

brooklyn-bridge-under-construction-1883

 

Günümüzde hala ayakta olup görkemli duruşunu devam ettirmekte;

 

New-york-brooklyn-köprüsü

 

2-Golden Gate Köprüsü, 1935-ABD-Kaliforniya

Hala dünyadaki en uzun yedinci asma köprüsü ünvanını taşıyan Golden Gate Köprüsü, Kaliforniya’daki San Francisco Körfezi’nin girişinde, Golden Gate Boğazı üzerinde bir asma köprüdür;

 

construction-of-the-golden-gate-bridge-1935-photo-u2

 

the-golden-gate-bridge


Amerika’nın Özgürlük Heykeli ile beraber en önemli sembollerinden olan köprünün ismi “Altın kapı” anlamına gelse de kırmızı renk tercih edilmiştir. Amerikan donanması, köprünün renginin gemileri tarafından fark edilebilmesi için siyah üzerine sarı çizgili olmasını istemesine rağmen mimarı Edwin Morrow bunun yerine doğaya olan uyumu göz önünde bulundurarak köprüyü kırmızıya çalan turuncu rengine boyamayı tercih etmiş. Böylelikle hem denize ve gökyüzüne uyumu yakalamış, hem de Amerikan donanmasını memnun etmiş. İsmini geçmişte altın arayıcılarının bölgeyi istilası ile alakalı aldığı düşünülen köprü için diğer bir görüş de köprünün mimarı John Fremont’un İstanbul’daki meşhur  “Golden Horn” olarak anılan Haliç’ten esinlendiği de söylenmektedir.

 

golden gate

3-Eiffel Kulesi-1888-Fransa-Paris

İsmini, inşa ettiren firma ve İnşaat Mühendisi Gustave Eiffel‘den alır. Paris‘teki demir kule, aynı zamanda tüm Fransa‘nın da sembolü halini almıştır.

 

eiffel-tower

 

7 yılda bir; 60 ton boya kullanılarak yeniden boyanan kule, her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor.

 

4-Dünya Ticaret Merkezi-1970-ABD-New York

1973’te inşa edildikten sonra Manhattan‘ın çehresini değiştiren İkiz Kuleler 110 kat ve 412m yüksekliğinde bir kompleks-idi-.

 

world-trade-center

 

World Trade Center

 

11 Eylül 2001‘de  2 uçakla düzenlenen terör saldırısı sonucu yaklaşık yıkılan kulelerde 3 bin kişi hayatını kaybetti.

 

dünya ticaret merkezi

5-Özgürlük Heykeli, 1885

1886 yılında Fransa’nın bir armağanı olarak Amerika’ya getirilen heykelde Roma Tanrıçası Libertas model alınmıştır. Eyfel Kulesi‘nin de tasarımcısı olan Gustave Eiffel, aynı zamanda Özgürlük Anıtı‘nı tasarlayan isimlerden biridir. Heykelin tasarımcılarından Frederic Auguste Bartholdi’nin heykelin yüzünü yaparken (resimde görülen) annesinden ilham aldığı iddia edilmektedir.

 

statue-of-liberty

 

Anıt her yıl yaklaşık 3 milyon insan tarafından ziyaret edilmektedir.

 

ozgurluk-heykeli

6-Tower Bridge, Londra-İngiltere-1892

Birleşik Krallık’ın Londra şehrinde Thames Nehri üzerinde yer alan Tower Bridge iki katlı açılır kapanır bir köprüdür. Yapılacağı tarihte yuksek maliyeti nedeniyle halk tarafindan eleştirilere maruz kalan koprü şu an mimarisiyle Londra’nin sembollerinden biri haline gelmiştir.

 

construction-of-tower-bridge-in-london

 

Müzesi ve makine odası ziyaretçilere açık olan köprü yılda milyonlarca misafiri ağırlamakta ve iki kuleyi birleştiren üst koridordan eşsiz Londra manzarasını izleme ayrıcalığı yaşatmaktadır.

 

Tower_bridge_London

7-Empire State, New York-ABD-1930

ABD‘nin en yüksek  binalarından Empire State 102 katlı olup, 1576 merdiven basamağına sahiptir. Bugüne kadar 35 kişinin intaharına tanık olmuş binanın  6550 penceresi ve 73 tane asansörü bulunmaktadır.

 

empire-state-building

 

Kendisine özel posta kodu olan binanın üstü zeplinlerie demirleme yeri olarak tasarlanmış ama bu amaçla hiç kullanılmamıştır.

 
8-St. Louis Gateway Arch, St. Louis Kemeri, 1965-ABD

Yaklaşık 100 ila 150 kişinin aynı anda St. Louis’i izlemesine olanak veren kemer tamamen paslanmaz çelik konstrüksiyondan imal edilmiştir.

 

-st-louis-gateway-arch-

 

St. Louis Gateway Arch, 1965

9-Rushmore Dağı Anıtı, (Resimdeki Washington’ın Yüzü)-Güney Dakota-ABD

Güney Dakota eyaleti sınırları içerisinde bulunan anıtın Gutzon Borglum adlı heykeltraş liderliğindeki bir ekip tarafından 1927 yılında yapımına başlanmış ve 1941 yılında tamamlanmıştır.

 

mount-rushmore

 

Dört Amerikan Başkanının yaklaşık 20 metre yükseklikteki kabartma yüzleri dağa işlenmiştir. Bu başkanlar George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt ve Abraham Lincoln‘e aittir.

 

usa-rushmore-dagi-aniti-george-washington-thomas-jefferson-theodore-roosevelt-abraham-lincoln

 

10-Kurtarıcı İsa Heykeli, 1930-Rio de Janeiro-Brezilya

30 metre boyundaki  heykel, Polonyalı heykeltraş Paul Landowski tarafindan uzun yıllar Portekiz sömürgesi olan Brezilya‘nın, özgürlügünü ilan etmesinin 100. yılı kutlamaları için yapılmıştır.

 

christ-the-redeemer-church-schools-colleges

 

İki kol açıklığı arası 30 metre olan heykel 8 metrelik beton bir blok üzerinde durmaktadır.

 

kurtarıcı isa

 

11-CN Tower – Toronto-Kanada 1973

Kanada Ulusal Demiryolu Şirketinin Toronto’da yaptırdığı 553 metre yüksekliğindeki televizyon kulesi 1975 yılında tamamlanmıştır.

 

cn-tower

 

cn tower toronto

 

12-Manhattan Köprüsü, 1908-ABD-New York

Yapımına 1901 yılında başlanan köprü 1909 yılında tamamlanmıştır. Tarihinin mühendislik harikası olan köprünün 4 üstte 3 altta olmak üzere 2 katında toplam 7 şerit karayolu ve 4 şerit demiryolu bulunmaktadır.

 

the-manhattan-bridge-being-built-photo

 

1978 yılına kadar tamir görmeyen köprü bu tarihte korozyon nedeni ile tadilata alınmıştır.

 

Manhattan_Bridge

13- Sydney Opera Binası, 1966 Sidney-Avustralya

20 Ekim 1973 tarihinde Kraliçe İkinci Elizabeth tarafından yaptırılan muhteşem bina devasa bir yelkenli gemiyi andırmaktadır. Mimarın önünde duran tabaktaki kesilmiş portakal dilimleri görüntüsünden ilham aldığı söylenmektedir.

 

sydney-opera-house

 

sidney-opera-binasi-avustralya

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir