Ünlü Eğik Yapılar-(Pisa Kulesi Dışında)

1-Millennium Tower

Eğilen binalar içerisinde en ünlüsü ve en genci olan 58 katlı Millennium Tower San Francisco’da (ABD) 2009 yılında inşa edildi. En son yapılan analiz sonuçlarına göre ömrü boyunca 15 inç oturma yapması beklenen binanın şimdiden toplam 26 inç (66 cm) oturduğu ve kuzey-batı yönünde 5 cm eğildiği ortaya çıktı. Uzmanlar bu oturmanın nedenini maliyetten kaçmak amacıyla temel kazıklarının 200 feet (61 m) derinlikteki sağlam zemine oturtulmayıp 80 (24,4m) feet derinlikte kum zeminde bırakılması olduğunu belirtiyor. Binayı yapan inşaat şirketi ise binaya çok yakın bir yerde 60 feet derindeki metro tünelini suçluyor.

 

milenyum kulesi

2-Big Ben-Londra-İngiltere

1858 yılında Londra’da inşa edilen Big Ben-Parlemento Saat Kulesi 26º kuzey-batıya doğru yatmış durumda. Son yıllarda yer altındaki inşaat çalışmalarından kaynaklandığı düşünülen bu eğilmenin daha da artacağı öngörülüyor.

 

bigben eğilme
3-Suurhusen Kilisesi  – Suurhusen, Almanya

Kasti olarak eğik olarak inşa edilmeyip en fazla eğilen bina olarak Guinness Dünya Rekorlar Kitabına giren kilise bataklık alan üzerine meşe tomrukları üzerine inşa edilmiş. Uzun süre sağlam şekilde duran yapı 18. yüzyıldan itibaren eğilmeye başlamış.

 

suurhusen-church-tower-photo

4-The Two Towers Of Bologna – Bologna, İtalya

“Due Torri” olarak anılan kuleler 12. yüzyılın başlarında Asinelli ve Garisenda aileleri tarafından statülerinin göstergesi olarak inşa ettirildi. Birbirlerine yakın yüksekliklerde inşa edilen kulelerden Garisenda ailesine ait olan kule 14. yüzyılda oturmaların artması ve kulenin eğilmeye başlaması nedeniyle kısaltılmak zorunda kalmış. Dante’nin İlahi Komedya’sında da adı geçen kulelerle ilgili romantizm ve sersemlik hakkında birçok efsane bulunuyor.

 

two-towers-of-bologna-photo-u1

5-Our Dear Lady At The Mountain Kilisesi – Frankenhausen, Almanya

Oberkirche (üst kilise) olarak bilinen kilise 1382 yılında inşa edilmiştir. 17. yüzyıla kadar herhangi eğilme yaşamayan binanın Granit kulesi, yakındaki tuz madenlerinin oluşturduğu etkiyle Pisa Kulesinin eğikliğinden daha büyük bir açıyla eğilmiş durumda.our-dear-lady-at-the-mountain-church-tower-photo

6-Tiger Hill Pagoda – Souzhou, Çin

Çin’deki en tanınmış kulelerden biri olan Tiger Hill Pagoda yaklaşık 3.6 derece eğilmiş durumda. MS 960 yılında Souzhou, Çin’in Tiger tepesinde 148 fit (45 m) yüksekliğinde inşa edilen kule iki kolunun çatlamasından dolayı eğilmiş ve bu kolonların tamir edilmesiyle eğik ama güvenli şekilde ayakta durmaya devam ediyor.

 

tiger-hill-pagoda-photo

7-Nevyansk Eğik Kulesi- Sverdlovsk Oblast, Russia

Demidov ailesinin 18. yüzyılda inşa ettirdiği kulenin kesin yapım tarihi ve inşa edilme nedeni net olarak bilinmiyor. Bir çan da içeren kulenin taşıyıcı sistem hatası kaynaklı eğildiği söyleniyor.

 

leaning-tower-of-nevyansk-photo

8-Milis Kulesi- Roma, İtaly

13. yüzyılın başlarında inşa edilen Milis Kulesi (Torre delle Milizie), Roma’daki Trajan pazarıyla S. Caterina Kilisesi arasında bulunuyor. Eskiden kalenin bir parçası olan kulenin 1348 yılında yaşanan depremde 3. katı yıkılmış ve komple eğilmesine neden olmuştur.
tower-of-the-milices-photo

9-Oede Kerk – Delft, Hollanda

1246 yılında Roma Katolik Kilisesi olarak inşa edilen Oede Kerek (Eski Kilise) daha sonra Prtotestanların kullanımına geçmiştir. 14. Yüzyılda kulesi inşa edilen yapı yanındaki kanal ve zayıf zemini yüzünden eğildi.

 

oede-kerk-photo

10-St. Mary ve All Saints Kilisesi- Chesterfield, Birleşik Krallık

St. Mary ve All Saints Kilisesi’nin benzeri bulunmayan eğilmesi hakkında birçok efsane bulunmakta.  Bu garip asimetrinin asıl sebebi 15. yüzyılda kulenin ahşap taşıyıcılarının acemi işçiler tarafından yapılması ve üzerine ağır metaller yüklenen ahşapların gelişi güzel eğilip bükülmesi.church-of-st-mary-and-all-saints-chesterfield

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir