Lego’larla İnşa Edilmiş 2 Katlı Ev

Ünlü televizyon programlarından Top Gear‘ın sunucusu James May ve 1000 kişilik gönüllü grubu 2009 yılında lego parçalarından oluşan 2 katlı bir ev inşa etti. 2cm x 4cm lik 3.3 milyon lego parçasıyla tamamlanan evde tam olarak çalışan bir tuvalet, sıcak suyu bulunan bir banyo ve “son derece rahatsız” bir yatak da bulunuyordu.

lego ev yatak
Tabi inşaat sürecinde bir çok problemle karşılaşıldı. Öncelikle parçalar her ne kadar sağlam görünse de yüksek ağırlıklarda eziliyordu, hatta bunu herhangi bir ek konstrüksiyon olmadan yapmaya çalışan bir mühendis de daha önce başarısız olmuştu.

Hem binanın tamamlanabilmesi için hem de oluşabilecek kazalara karşı herhangi bir sigorta şirketinin sorumluluğu almaması yüzünden ahşap konstrüksüyon ilave edildi.Ayrıca lego parçalarıyla suyu sızdırmadan ıslak zeminlerden tahliye edemeyen ekip bunun için de gerçek borular kullanmak zorunda kaldı. En çok zorlandıkları konulardan birisi de herhangi bir parçayı değiştirmenin gerçekten zor olmasıydı. Hatta bina tamamlandığında gönüllülerden birisinin yaptığı şaka da fark edildi. (just another brick in the wall)

farklı parça lego

Ahşap konstrüksiyonun ağırlık etkisiyle eğilmesi, hiç esnek olmayan parçaların kusursuz bir şekilde birleştirilmesini zorlaştırdı.

Parçası 0.1 $ olmak üzere 3.3 milyon parça için 330.000$ dolar sadece Lego’ların maliyetiydi. Tabi böylesine yüklü bir miktar ve reklam amacıyla iyi bir indirim alınmış olsa gerek.

 
 

Başta 20 fit (6,1 m) yüksekliğindeki binanın Legoland’a taşınması planlanıyordu. Binanın kısmen sökülüp taşınması ve tekrar kurulması için £50,000 gibi bir maliyet çıkarılınca bu el emeği eser ortada kalmış oldu. Sahip çıkan ve maliyeti yüklenmeyi kabul eden kimse olmayınca bina yıkılmak zorunda kaldı.

 

lego ev2

 

lego yıkımBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir