Yeni Mezun İnşaat Mühendisi Nasıl İş Bulur?

Üniversite sayılarının artması, teknik eğitim fakültesi mezunlarına ve askeri okul mezunlarına inşaat mühendisliği yetkisi verilmesi inşaat mühendisi sayısının aşırı boyutlara ulaşmasına neden oldu. 2010 yılında inşaat mühendisliği bölümünden mezun olan bir inşaat mühendisi, İnşaat Mühendisleri Odasından 80.000 civarlarında oda kayıt numarası alırken 2017 yılında 130.000-140.000 dolaylarında oda sicil numarası alındı. Bu da yaklaşık 10 yılda ülkedeki inşaat mühendisi sayısının 2 ye katlandığının gözler önünde olan kanıtıdır. Ve bu nüfusun büyük çoğunluğunu genç ve 0-5 yıl deneyim aralığında olması yeni mezunların iş bulma konusundaki rekabetini en üst düzeye getirdi. Burada kişisel özelliklerden, mesleki bilgiye, sosyal yeteneklerden, bilgisayar ve dil bilgisine, sektörü ilgilendiren her konuda kişinin özelliklerini en aktif şekilde kullanıp kendi farkını ortaya çıkarması gerekmektedir.
inşaat mühendisi eleman aranıyor

Öncelikle bir inşaat mühendisinin ilk yıllarında iş bulma konusu, öğrencilik zamanlarında vaktini nasıl geçirdiğiyle oldukça alakalıdır. Üniversite döneminde boş zamanlarında mesleğiyle ilgili çalışmalarda bulunan, hocalarını rahat bırakmayıp belli konularda ekstra çalışmalar yapan, en önemlisi yaz dönemlerinde veya okul dışı zamanlarda mesleğiyle ilgili şirketlerde kendine deneyim katacak şeyler kovalayan kişilerin iş bulma konusunda zorlanmaları oldukça düşük ihtimallidir.

Bilgi ve deneyim peşinde koşarken ,eğer özel bir durum yok ise, parayı kısa süreliğine bir kenara bırakmak gerekir. X şartları olmadan, y tl maaşı olmadan bir işe başlamam diyecek kişinin elinde piyasaya sunacağı özelliklerinin olması gerekir. Ve maalesef bu kuru inşaat mühendisliği diploması değildir. Unutmayın bu devirde diploma herkeste var.

Öğrenciliği devam eden inşaat mühendisi adayları ve yeni mezun inşaat mühendislerinin hiçbir zaman çekinmeden yapması gereken şey, sorumlusunun, sahibinin “inşaat mühendisi” olduğu inşaat, mühendislik şirketlerinin kapısını çalmaktır. Tanıdık, refarans veya akraba bağlantıları burada etkiliyse de hiçbir bağlantı olmadan da gayet çekinmeden gidip tanışılmalıdır.

inşaat mühendisi aranıyor

Bu olayın en açık tabiriyle amacı şudur;“Yeni mühendisin ilk etapta en önemli olan şeylerden çevreyi, deneyimi, teknik bilgiyi kapması ve şirkete bir maliyet, iş yükü vs yaratmadan, elinden geldiğince faydalı olması” 

Peki bir şirket yeni mezun veya inşaat mühendisi adayıyla neden uğraşsın?  Burada elde edeceğiniz şeyler karşılığında emeğinizi, sahip olduğunuz bilgiyi ve en önemlisi öğrenme hevesinizi göz önüne serip, ciddiyetinizi karşı tarafa aktarmanız gerekir. “Şu şu şekilde boş zamanlarım var (boş oldukça, kafama estikçe vs değil kesinlikle) bu zamanlarda gelip size yardımcı olarak bir şeyler öğrenmek istiyorum. Sektörün içinde var olmaya başlamak istiyorum. Şu an için herhangi bir ücret vs beklentim yok, size faydalı olursam ben sizden fayda görürsem belki gerçek bir iş olarak bu konuyu daha sonra tekrar konuşuruz. Zaten malum en kısa zamanda en fazla şey öğrenip iş bulmak amacım.”Mühendislik şirketi mi bu? Çizimlerin en teknik olmayan bir nevi amelelik dediğimiz bölümlerini yaparsınız, veya projelerin elle düzeltmelerini yaparsınız, autocad’iniz gelişir, proje okuma konusunda daha iyi hale gelip aşinalığınız artar, sabahtan akşama kadar bilgisayar başında oturup çizimle uğraşmanın (yani projeciliğin) ne olduğunu bire bir görmüş olursunuz,yapılan hatalar konusunda fikriniz olur vs vs.

İnşaat şirketi mi bu? çıkarsınız sahada ekstra bir göz olarak donatı sayarsınız, ne hata fark etseniz kardır şirket için. Veya bir de siz metraj yapıp şirketin verileriyle karşılaştırırsınız. Hangi malzemenin ne zaman geldiğini, ne yi ne kadar kullanıldığını, zaiyatını, fazlasını görürsünüz.  Metrenin ucunu tutarsınız. Bir şantiyede ekstra bir mühendise her zaman yapılacak iş vardır.

Yapı denetim şirketi mi bu? Kontrol elemanlarıyla şantiyeden şanyiye dolaşır yardım edersiniz.

özel sektör inşaat mühendisi

Bu sürece kısaca iş ararken iş öğrenmek denir. Bir gözünüz iş olanakları kovalarken diğer gözünüz bilgi deneyim peşinde…

Burada şirketlerin yeni mezun birisini bu şekilde çalıştırmaması için hiç bir neden yok. Maliyet yok maaş yok, sigorta yok, gider yok, fayda var. Ve bir şirkette ne kadar fazla çalışan varsa, şirket ne kadar büyükse, işi ne kadar çok ise sizi kabul etme olasılıkları o kadar yüksektir. Bu konuyu yeterince açıkladığımı düşünüp diğer seçeneklere geçiyorum.

Cv’nin önemini, içeriğini vs burada anlatmayacağım. Bununla ilgili şu yazıyı okumanızı öneririm.

Bir CV/Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

Bu devirde artık bir mühendisin bilgisayarla arasının iyi olmaması gibi bir seçeneği yok. Bilgisayarla aranız bir şekilde iyi olmak zorunda. İnternetteki inşaat mühendisi ilanlarına veya iş olanaklarına hakim olmak gerekir. Bu konuda size müthiş bir tüyo vereceğim az sonra ama önce başka bir konudan bahsetmem gerekiyor. Yaşadığınız şehirdeki, çalışmak istediğiniz şehirdeki inşaat, mühendislik şirketlerine mail atmaktan çekinmeyin. Mail attığınızda ihtiyaçları, pozisyonları olmasa bile, ihtiyaçları olduğunda veya birilerinin ihtiyacı olduğunda -ya bana bi mail gelmişti- dedirtmiş olacaksınız. Özenle hazırlanmış cv’nizi ve kibarca yazılmış iş aradığınızı belirten mailinizi adeta  şirketlerin maillerine saçın. Burada da başka bir püf noktası mail atmadan önce inşaat şirketini arayıp mümkünse bir inşaat mühendisiyle muhatap olup, “şu anki veya daha sonraki pozisyonlar için cv’mi mail atmak istiyorum, aktif mail adresinizi öğrenebilir miyim?” (mail adresinin telefon numarasını bulduğunuz yerde de muhtemelen olduğunun farkındasınız ama öncelikle kişisel olarak iletişime geçmek her zaman daha iyidir).

Gelelim internetteki inşaat mühendisi ilanlarından hiçbirini kaçırmanın hatta ilan çıktığı anda anında haberinizin olmasını sağlayacak 2 tüyoya.

Bunlardan bir tanesi Jooble’dır. 

Jooble

https://tr.jooble.org/

Jooble 66 ülkede hizmet veren en kapsamlı uluslararası iş arama motorlarından bir tanesidir.  Jooble Türkiye; Türkiye’deki birçok farklı siteleri ile işbirliği içinde, hem yurtiçi hem de yurtdışındaki farklı iş ilanlarına tek bir yerden ulaşmanızı sağlamaktadır. Kariyer sitelerini tek tek dolaşıp, sürekli güncel olarak takip etmenin zorluğunu bu iş arama motoru ile kolayca aşabilirsiniz. Bilinen tüm kariyer sitelerindeki ilanlara buradan ulaşıp bu konuda harcayacağınız zamanı kendinize ayırabilirsiniz.

https://www.google.com.tr/alerts

Diğer önemli bir araç ise Google alerts, girdiğiniz anahtar kelime ile ilgili herhangi bir yazı internette yayınlandığı anda, o metni size mail atan google’ın ücretsiz müthiş bir uygulaması. Tek tek bütün kariyer, eleman bulma sitelerini takip etmek yerine bir kere google alerts’e “inşaat mühendisi aranıyor”, “inşaat mühendisi alınacaktır”, “inşaat mühendisi ilanı” gibi kelime gruplarıyla alarm kurduğunuzda eleman ilanları ilk önce size mail olarak gelecektir. (ayarlarında günde bir kere mail at veya tüm gelişmeleri anında mail at gibi seçenekler var, kurcalayın bulursunuz) Yukarıda da dediğim gibi ilanlara mail atmadan önce mümkün olduğunca telefonla iletişime geçmeye çalışın. Şu şekilde yağıyor mailler;

iş ilanı 

inşaat mühendisleri odası

Eskiden inşaat mühendisleri odasına cv bırakıp iş aranabiliniyordu. Eleman ihtiyacı olan şirketler İMO’ya gidip CV’leri inceleyebiliyor ve kendilerine uygun olan cv sahipleriyle iletişime geçebiliyorlardı. Ama 1-2 sene önce İş ve İşçi Bulma Kurumu meslek odalarıyla iletişime geçip böyle bir uygulama yapamayacaklarını, bunun İş ve İşçi Bulma Kurumunun işi olduğunu söylemesi üzere çoğu İnşaat Mühendisleri Odası bu uygulamayı durdurdu. Yine de yaşadığınız şehirdeki İnşaat Mühendisleri Odasını ziyaret edip veya arayıp Cv bırakıp bırakamayacağınızı veya iş bulma konusunda yardımcı olup olamayacaklarını sorun. Meslek odaları sonuçta meslek mensuplarının faydası için kurulmuştur, herhangi bir konuda destek almak için çekinmenin anlamı yoktur.

En klasik yöntem olarak da İş ve İşçi bulma Kurumuna başvurup, aynı yöntemi kullanan işverenlerle buluşabilirsiniz.

Sonuç olarak bu kadar kalabalık ve yoğun bir sektörde bir İnşaat mühendisinin iş bulmak için fark yaratması gerektiğini tekrarlıyorum. Yeni mezun bir mühendis için bu “teknik bilgi ve deneyim” olması çok düşük bir ihtimaldir. Bu durumda diğer önemli iki silahı öne sürmek önemlidir. “Bilgisayar, internet, teknoloji hakimiyeti” ve “sosyal yetenekler ve girişkenlik”.

Konu ile ilgili her türlü soru ve yourumlarınızı aşağıdaki formdan veya ileşim sayfasındaki mail üzerinden iletebilirisiniz.

 
5 thoughts on “Yeni Mezun İnşaat Mühendisi Nasıl İş Bulur?

 • 21 Ocak 2018 tarihinde, saat 13:43
  Permalink

  Uğraşmayın kardeşim diğer mühendisliklerden mezun olanlar iş bulmak için bu kadar kasmıyor, aldıkları ücretler de ilk günden itibaren yüksek. İstatistikler ortada, bu bölümü yazmayın demeniz gerekirken şu paragraflar boşuna. Hele de bir hemşire ömrü boyunca bir inşaat mühendisinden fazla kazanırken bu mesleğin hiçbir övülesi yanı yok.

  Yanıtla
  • 1 Şubat 2019 tarihinde, saat 22:00
   Permalink

   yapıcak bişey yok artık hazırlıkla 5. yıl , bırak konuşsun :/

   Yanıtla
 • 29 Ocak 2018 tarihinde, saat 06:27
  Permalink

  Başımız sağolsun, meslek ölmüş. Cambaz olmadan işe bile girilemiyor.

  Yanıtla
 • 4 Mart 2018 tarihinde, saat 12:35
  Permalink

  Yeni mezunun ücretsiz çalışırım diyerek birseyler öğreneceğini sanmıyorum Çünkü eger ücret karşılığında çalışırsanız bir beklenti oluyor ve sizde çalışıyorsunuz ortama giriyorsunuz vs. ama stajer gibi ücretsiz çalıştığınızda birşey kapamıyorsunuz sonuçta ayni isi yapıyoruz onlarda meslektaşlarımız, rakiplerimiz .

  Yanıtla
 • 8 Mayıs 2019 tarihinde, saat 12:19
  Permalink

  Ağzınız ile kuş tutsanız, bütün prog. öğrensenizde ülke artık inşaata doydu. bırakın yeni mezunları 20 yıllık mühendisler işsiz. bu işin kaymağını yiyen yedi. ameleden daha değersiz inş. müh.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir