2019 Yılı Mühendis-Mimar Asgari Ücreti

Her yıl mühendis, mimar ve şehir plancıları için Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği asgari işe başlangıç maaşı belirlemektedir.

“2019 En Düşük Mühendis Maaşı Ne Kadardır?”

“TMMOB’un Belirlediği Asgari Mühendis, Mimar Maaşı Ne Kadardır?”

“İnşaat mühendisi, Mimar en az maaşı 2019 için kaç TL’dir?”

Bu yıl da TMMOB Yönetim Kurulu tarafından alınan karar uyarınca Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Asgari Ücreti 2019 yılı için brüt 4500 TL olarak tespit edildi.
6235 Sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kanunu hükümlerine dayanarak, Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Asgari Ücreti tespit edilmektedir. (Brüt=kesinti yapılmamış, kesintisiz toplam tutar.)

TMMOB Yönetim Kurulu`nun 24 Kasım 2018 tarihli toplantısında “Ücretli çalışan mühendis, mimar ve şehir plancıları için 2019 yılı ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacak asgari brüt ücretin 4500 TL olarak belirlenmesine; Odalarınca belgeli çalışmanın koşul olduğu uzmanlık alanlarında, mesleki deneyimin arandığı alanlarda, şantiye
şefliği, sorumlu müdürlük, iş güvenliği uzmanlığı, yapı denetim elemanı, teknik nezaretçi, uzak yol kaptanlığı vb. hizmetlerde asgari ücret uygulanmayacağını, bu durumda olan mühendis, mimar, şehir plancılarının ücretlerinin alınan sorumluluk gereği belirlenen asgari ücretinin üzerinde olmasına” karar verildi.

Geçen Yıl “Mühendis-Mimar Asgari Ücreti Ne kadardı?”

2018 yılında bu tutar 3750 TL olarak belirlenmişti. Bu durumda 2019 yılı için 20 %’lik bir artış yapılmış oldu.

Mühendis ve mimarların TMOBB’un belirttiği en düşük maaş tutarı altında çalışmaması, meslektaşlarını bu konularda bilgilendirmesi ve uyarması meslekleri adına yapacakları en önemli davranışların başında gelecektir. Her ne kadar artan üniversite sayısı, diğer bölümlerden verilen haklar ve geçişler ile meslek mensubu kişilerin sayısındaki yüksek artış koordine hareket etmeyi zorlaştırsa da bu konuda ortaya konulacak kesin prensiplerin tüm meslek paydaşlarının faydasına olacağı unutulmamalıdır.
2019 Yılı Mühendis-Mimar Asgari Ücreti” için 3 yorum

  • 17 Ocak 2019 tarihinde, saat 13:45
    Permalink

    DEVLET SORGULAMALI,BİREY HAKKINI KORUDUĞU ZAMAN İŞSİZ KALIYOR.NASIL CEVRE SEHIRCILIK İL MÜDÜRLÜĞÜ YAPI DENETİMİ DENETLİYORSA BODROLARI İSTEYİP KONTROL ETMELİLER

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir