7TP Deprem Erken Uyarı Sistemi ve Uygulaması-Mobil Uygulama

Depremin öncül sarsıntılarını algılayarak asıl yıkıcı dalga gelmeden 20-30 saniye önce kullanıcıları uyaran bir mobil uygulama geliştirildi.  Marmara Bölgesi’nde bulunan 16 sismik istasyonundan aldığı veriler ile çalışan bir “Deprem Erken Uyarı Sistemi ve Uygulaması” olan bu mobil uygulama 17 Ağustos gecesi kullanıcılar sunulacak.

Android İşletim Sistemi İçin Google Play Linki;

7TP Deprem Erken Uyarı Sistemi ve Uygulaması’na (Android) buradan ulaşabilirisiniz.

İOS İşletim Sistemi İçin Google Play Linki;

7TP Deprem Erken Uyarı Sistemi ve Uygulaması’na (İOS) buradan ulaşabilirisiniz.  (Kullanıma sunulur sunulmaz linkler eklenecektir.)
Yeditepe Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin düzenlediği “2017-7 Tepe Yeni Fikir” yarışmasında ödül anan “Deprem Erken Uyarı Sistemi ve Uygulaması” deprem sismik istasyonlarında tespit edilen öncül deprem sarsıntılarını geliştirilen bu yeni mobil uygulama ile kullanıcılarını cep telefonları üzerinden uyarıyor. Bu uygulama ile kullanıcıların, asıl büyük deprem dalgasının gelmesinden 20-30 saniye uyarılması ve can ve mal kaybının önlenmesi amaçlanıyor

“Deprem Erken Uyarı Sistemi ve Uygulaması hayat kurtaracak bir zaman kazandırıyor”

Deprem Erken Uyarı Sistemi ve Uygulaması Proje Direktörü Alper Göknar, mobil uygulamanın tanıtım  toplantısında, bu sistemin, öncü deprem dalgasını tespit ederek, bir saniye gibi anlık bir süre içerisinde akıllı telefon uygulaması vasıtasıyla kullanıcılara alarm gönderdiğini belirtti.

Göknar, “Depremlerde yıkımı yaratan ikincil dalga öncesi gelen alarm, 25 saniyeye varan ve hayat kurtarabilecek bir zaman kazandırıyor” diyerek, Türkiye’nin yüzölçümü olarak yüzde 92’sinin, nüfus yoğunluğu olarak ise yüzde 95’inin deprem kuşağında yer aldığını hatırlattı.

Türkiye’nin deprem riski en yüksek ülkeler arasında yer aldığını vurgulayan Göknar, şöyle devam etti:

“Deprem risk haritasına baktığımızda, ülkemizde riskin olmadığı, güvenli bir alan neredeyse yok. Son 2 bin yılda sadece İstanbul’u etkileyen ve her biri onbinlerce hayata mal olan 17 büyük deprem görüyoruz.

Bu öngörüden hareketle depremi önceden haber verebilecek bir sistem ve bu veriyi milyonlara ulaştıracak bir uygulama oluşturma amacıyla harekete geçtik. Türkiye’de ilk, dünyada sayılı projelerden olan, inovasyon ödüllü 7TP deprem erken uyarı sistemini geliştirdik.”

Alper Göknar, Kuzey Anadolu Fayı’nın Marmara’ya kıyı olan yaklaşık 200 kilometrelik hattı boyunca, Mudanya-Çınarcık-Yalova hattından başlayarak, Adalar-Büyükçekmece-Tekirdağ-Şarköy kıyı şeridi boyunca en yüksek riskli bölgelerde hassas ve gelişmiş P-dalgası algılama sensör istasyonları kurduklarını ifade etti.

İhtiyaca göre fiber, uydu-net, veya GSM hatları üzerinden, en az 2 farklı bağlantı ile ana sunuculara kesintisiz bilgi gönderdiklerini vurgulayan Göknar, Her türlü elektrik kesintisine karşı jeneratör ve UPS’lerle enerji sürekliliğinin sağlındığını belirtti.
“Alarm hayat kurtaracak”

Göknar, uygulama ile ilgili teknolojik alt yapıyı, uygulamaya entegre ettiklerini dile belirtti ve;

“Bir deprem olduğunda, en basit anlatımıyla, nasıl suya atılan bir taş merkezden dışarıya doğru dalgalar oluşturuyorsa, önce sesten 20 kat hızla ilerleyen ve P-dalgası olarak adlandırılan öncül yüzey dalgası yayılıyor. Aynı anda ama daha yavaş ve bizlerin deprem olarak adlandırdığı, yer yüzeyinde dalgalanma yaratarak ilerleyen yıkıcı ikincil dalga olan S-dalgası geliyor.

İşte fay hatlarına kurduğumuz istasyonlardaki sensörler, sesten 20 kat daha hızla hareket eden bu öncül P-dalgasını algılayıp, milisaniyeler içinde analiz ediyor ve merkezi sunuculara iletiyor. Sunucular, uygulamanın bulunduğu telefonlara istasyonlarda ölçülen şiddete göre mesaj veya sesli ve görüntülü alarm uyarısı gönderiyor.

Böylece, depremin merkez üssüne olan uzaklıklarına göre, yıkıcı ikincil S-dalgası vurmadan önce hayat kurtaran süreleri kazanıyoruz. Mevcut altyapımızda, bilişim teknolojilerinin ulaştığı en son imkanlar ile süper bilgisayarları da kullanarak, milyonlarca kullanıcıya 1 saniye içinde alarm gönderebiliyoruz.” dedi.

Uygulamada bulunan bir diğer dikkat çekici özellik ise  “Sevdiklerim nerede?” özelliği. Uygulamada kullanıcıların kendilerinin oluşturduğu gruplarda bulunan kişilerin deprem esnasında nerede ve ne durumda olduklarının mobil cihazda gösterileceğini belirten Göknar, sistemin istasyon ağını yakında Bursa, Çanakkale, Manisa, Aydın, İzmir ve Bodrum’a, ilerleyen dönemde ise yurt dışına kadar genişletmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Göknar, Japonya ve Amerika’da da benzer sistemlerin bulunduğunu aktararak, uygulamanın, akıllı telefonlara Marmara Depremi’nin gerçekleştiği 17 Ağustos gecesi saat 03.01’den itibaren indirilebileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir