Aliva-Püskürtme Beton Makinası

Püskürtme beton uygulamasında, malzemelerin karışım aliva denilen püskürtme beton makinesi ile yapılır. Aliva, giriş ağzında malzeme eleği bulunan geniş bir huni, karıştırma ve malzeme çıkış borusu içeren bir makinedir. (Püskürtme Beton Nedir? Uygulama Çeşitleri Nelerdir?) Karıştırmaya hareket veren elektrik motoru, şalter ve tekerlek sistemleri makinenin diğer kısımları arasında sayılabilir.
Betonyerde karıştırılan kum ve çimento alivaya boşaltılır. Betonyer yoksa kum ve çimento önceden karıştırılıp hazırlanmalıdır. Karıştırma çok iyi yapılmalı ve püskürtülecek malzeme yeknesak olmalıdır. (Püskürtme Betonun (Shotcrete) Kullanım Alanları) Karıştırma en az 1,5 dakika süreyle yapılmalı prizi hızlandıracak katkı maddeleri karıştırma tıraşında eklenmelidir. Kum ve çimento karıştırılmış malzeme, 1 saatten fazla bekletilmemeli ve hemen kullanılmalıdır.

Püskürtme beton makinesi iki tiptir. Bazı tür ekipmanlarda karışım odası birbirinin üzerinde iki katlıdır. Üstteki bölümde karıştırılan malzeme, basınç ile alt bölüme geçer. Bu sırada alt ve üst bölümlerdeki basınç eşit hale gelir

Daha sonra alt ve üst bölmeyi ayıran vana otomatik olarak kapanır ve alt bölmedeki malzeme döner bir besleyici yardımıyla çıkış hortumuna gönderilir. Burada basınçlı hava verilerek püskürtme başlığından püskürtülür.

Karışım suyu, basınç altında ayrı bir hortum ile çıkış başlığına verilir. Kum, çimento ve su püskürtme başlığında karışmış olarak istenilen yüzeye püskürtülür. Bazı makineler ıslak karışım yaparak bu malzemeyi çıkış ağzına gönderir. Üstteki bölmede ıslak karışım elde edilirken, alttaki bölmeden alınan malzeme hortum ve hava yardımıyla basınç altında püskürtülür.

İkinci tip püskürtme beton makinelerinde kum ve çimento karışımı, sonsuz vida yardımıyla, çıkış ağzına gönderilir. Çıkış ağzına gelen malzeme, kompresörden gelen basınçlı hava yardımıyla malzeme hortumuna gelir ve püskürtme başlığında su ilavesi yapıldıktan sonra yüzeye püskürtülür.

Kaynak: Beton ve Beton Teknolojisi-Yrd. Doç. Dr. Osman Şimşek-Seçkin Yayıncılık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir