Askı Donatısı Nedir? Askı Donatısı Detayı-DWG

Bir kiriş eğer kolona değil başka bir kirişe mesnetleniyorsa, yük getiren kirişin mesnet kuvveti, diğer kirişe gövdesinden aktarılarak geçer. Bu tür dolaylı mesnetlenmede birinci kesidin mesnedinde oluşan kuvvetin diğer kirişin gövdesine iletilmesi için askı donatısına ihtiyaç vardır. Mesnette oluşan basınç çubuğunun düşey çekme çubuğu ile dengelenmesi gerekir. Kolona mesnetlenmeye göre dolaylı mesnedin daha kolay düşey yer değiştirebilir olması nedeniyle yük getiren kirişte tasarıma esas olan kesme kuvvetinin tam mesnet yüzünde alınması gerekir.

Kesme kuvvetinin karşılanması bakımından, ara mesnet bölgesi dışındaki kiriş bölümlerinde, dolaylı mesnetlenmenin bir etkisi olmaz. Birleşme bölgesine yerleştirilecek etriyeler, aynı zamanda kesme kuvveti donatısı olarak da çalışırlar. Eğer yükleme kirişe tamamen alt yüzden yapılıyorsa, kesme kuvveti donatısına ek olarak askı donatısı da yerleşterilmesi uygundur. Bunun için hesaplanacak donatının mesnet bölgesinde iki taraftan d mesafede yerleştirilmesi önerilir.
dwg formafında askı donatısı detayına buradan ulaşabilirsiniz.

askı-doatısı-ts-500

Mesnetlenmenin, kiriş alt yüzünden daha yukarıda düzenlendiği durumlarda ve diğer bir kirişe oturan kirişlerde, kesme kuvvetini kiriş üstüne taşıyan askı donatısı düzenlenmelidir.

askı-donatısı-2

ASKI-DONATI-İMG-acad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir