Asma Tavan Modelleri

Asma tavan modelleri, ev dekorasyonlarında küçük hareketlerle kolayca büyük değişimler yaratan ve mekanda istenilen tarzın yakalanmasını sağlayan önemli detaylardandır.

Asma Tavan Nedir?

Asma tavanlar, mekanların tavanlarının da dekorasyonun etkin bir parçası olarak kullanılmasını sağlayan, çeşitli malzemelerle uygulanan görsel ve işlevsel çalışmalardır.

Asma tavan yaptırmak isteyenlerin ilk işi bilgisayar başına geçip değişik, yaratıcı, modern ve yeni asma tavan modelleri ve tasarımları aramak olmaktadır. Sizin için daha önce karşılaşmadığınızı düşündüğümüz değişik ve yaratıcı asma tavan modellerini bir araya getirmeye çalıştık.

Asma Tavan Çeşitleri

oval asma tavan

Asma tavan modellerinin tasarımında kullanılacak malzeme seçiminden, asma tavanın geometrik tasarımına, aydınlatma araçlarının kullanımından, çeşitli renk seçeneklerine sizin veya tasarımcınızın hünerlerini sergileyebileceği birçok seçenek bulunmaktadır.

asma-tavan-model4

asma-tavan-model2

asma-tavan-modelleri

asma-tavan-5000x2000

modern-asma-tavan-modelleri-img2312

asma-tavan-modelleri-img-1000

Asma tavanlar; İç mekanı oluşturan öğelerde zemin ve duvar yüzeyinin birleşmesini sağlayıp, dış etkenlerden tam bir koruma sağlamak amacıyla oluşturan yüzeydir. Dekoratif asma tavan modelleri de mekanın tavanını görsel olarak öne çıkaran hatta oluşturan yüzeydir.
tavan tasarım2

İç mekandaki en önemli bitiş yüzeylerinden biri olan asma tavanlar; kullanıldığı mekanlarda hem estetik: tesisatların gizlenmesi, dekoratif bir görünüm kazanılması gibi hem de mekandan beklenen performans özellikleri ve kullanıcı gereksinimlerini birinci dereceden karşılayan yapı bileşenleridir. Asma tavan; kullanıldığı yapıda mekanın, akustik konfor, yangın dayanımı, nem dayanımı, ısı yalıtımı ve daha birçok fonksiyonuna cevap vermektedir

Özellikle genç odası ve çocuk odası için asma tavan modellerinde daha yaratıcı, daha uç modellerle karşılaşıyoruz.

kabartma asma tavan


asma-tavan-model10

asma-tavan-modeli-11

asma-tavan-model15

 

modern-asma-tavan-modelleri-img432344

 
Pleksi kaplamalı aydınlatma şeritleri asma tavan çeşitlerinde her zaman yaratıcı çözümler getirir.

çapraz alçıpan

Konutlarda kullanılacak asma tavan çeşitlerinin kaplama malzemesinden beklenen performans özellikleri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Yangın Güvenliği; Yanıcılık sınıfı yanmaz olan asma tavan malzemeleri kullanıldığında bina güvenliği açısından pasif yangın koruması sağlanmaktadır.
  • Sismik Tasarım: Eğer konutta asma tavan kullanılıyorsa, hafif ve esnek bir asma tavan kaplama malzemesi kullanılarak binanın deprem esnasında daha düşük kuvvete maruz kalmasını ve oluşabilecek hasarın azalmasını sağlar. Hafif ve esnek malzeme kullanılması, enkaz altında kalan insanların kurtarılma şansını da artırır.
  • Dayanıklılık-Bakım: Eğer konutta asma tavan uygulaması yapılıyorsa bakım ve onarımı kolay bir malzeme ve sistem tercih edilmelidir. Tadilatlar kullanıcı tarafından kolayca ve ağır işçilik gerektirmeden hızlıca yapılabilmelidir.

asma tavan1

asma-tavan-modelleri-

asma-tavan-modelleri-img23542

asma tavan tasarımlar resim

 Ayna ile tamamlanan bir yatak odası alçıpan tavan modeli;

 

asma tavan model resim

asma-tavan-modelleri-2

asma-tavan-modeli-img764

Asma tavan tasarımlarında kullanılan malzeme çeşitlerini de gözden geçirmek gerekirse;

  • Alçı ve Alçı Kökenli,
  • Metal Hammaddeli,
  • Ahşap ve Ahşap Kökenli,
  • Mineral Kökenli,
  • Plastik Esaslı,
  • Kumaş, Seramik, Cam gibi farklı bir çok malzemeler kullanılarak da tasarımlar gerçekleştirilebilmektedir.

asma tavan foto
Mutfak için asma tavan modeli düşünürken aydınlatma konusunu da ön planda tutmak gerekmektedir.

alçıpan tavan

Asma tavandan başlayan geometrik tasarımların duvarlara devam etmesi de oldukça kullanılan yöntemlerdendir. Televizyon için bir nişe veya bir yatak başına devam eden asma tavan çeşitleri düşünebileceğiniz gibi, tavandan gelen bu tasarımları sadece boya ile duvarda tamamlayan desenler de tasarlayabilirsiniz. Yatak odası asma tavan modellerinde sık karşılaşılan bu uygulamayı, yatak odası mobilyaları ile bir bütün olarak düşünmek gerekir.

alçıpan desen

yatak-odası-asma-tavan-modelleri-img4324

eğik-tasarım-tavan5

Daha önce krom veya paslanmaz çelik malzemeli “asma tavan modelleri” ile karşılaşmamış olabilirsiniz. Aşağıda gördüğünüz gayet şık tasarlanmış “modern asma tavan modelleri” sizde yeni fikirler yaratabilir.

çelik asma tavan

 

telli-asma-tavan

 

sarkık-tavan-img
sarkan-asma-tavan2-img

 

ahşap tavan2zigzag tavan

parçalı-asma-tavan2-img

Ahşap, kompakt veya kaplama malzemeleriyle de çok farklı ve modern asma tavan modelleri ortaya  çıkarılabilir.

ahşap tavan

dekoratif-metal-tavan-img

tek sıra asma tavan
asma-tavan-model12

tavan1


tavan

 

tavan tasarım

 oval tavan

Asma tavanlar evin oturma odası ya da salonlarında olduğu kadar ıslak hacimlerde kullanılmaktadır. Özellikle banyo ve tuvalet-wc gibi bölümlerde tesisatların oluşturduğu karmaşık görüntüyü, nemli ortamlara dayanıklı, dekoratif ve modern banyo asma tavan çeşitleriyle gizleyebilirsiniz. Diğer asma tavan uygulamalarından farklı olarak bu ıslak hacimlerde kullanılan asma tavanların, tesisatlarda meydana gelebilecek aksaklıklara müdahale edilebilmesi açısından sökülüp-takılabilir sistemler kullanılmaktadır.

 

asma-tavan-model-2-1000x2000
asma-tavan-model-11-4000x2000

drop-ceiling-tile-ideas
asma-tavan-modeli-1-1000x2000

 asma-tavan-t5-5000x2000
modern-asma-tavan-model-3-1000x2000asma-tavan-3-5000x2000

asma-tavan-1000x2000Banyolarda en çok kullanılan modeller ise aşağıdaki 3 çeşit banyo asma tavan modelidir.
taşyünütavan

pvc tavan

Konutlarda yaşam alanı ve mutfaklarda, ısı yalıtımlı asma tavan malzemesi ve deprem bölgesinde bir ülke olmamız sebebiyle sismik tasarımlı bir asma tavan sistemi uygulanmalıdır. Alçı esaslı malzemeler bu mekanlar için uygundur. Taşıyıcı sistem olarak, monoblok taşıyıcı sistem kullanılabilir. Banyolar ve ıslak hacimlerde ise nem dayanımlı, hijyen özellikli ve sökülebilir bir asma tavan malzemesi tercih edilmelidir. Katkı maddesiyle güçlendirilmiş alçı, alüminyum hammaddeli metal veya hijyen özellikli mineral kökenli bir taş yünü malzeme tavsiye edilmektedir. Her iki mahalde de uzun ömürlü ürünlerin kullanılması, yaşam ömrü uzun konutlar için avantaj sağlamaktadır. Banyolarda kullanıcı tarafından asma tavanın arkasına ulaşım sağlanabilmesi için modüler taşıyıcı sistemler tercih edilmelidir.

asma-tavan-model-1

asma-tavan-model0

asma-tavan-model16

 

asma-tavan-model14

asma-tavan-model13

 

 

asma-tavan-model5

 

asma-tavan-model3

 


asma-tavan-modeli-12

Asma tavanlar ile ilgili sıkça sorulan sorulara da yanıt verelim.

Asma tavanlar kat yüksekliğini düşürür mü, tavanı daha alçak yapar mı?

Asma tavanlar mevcut tavan altına uygulandığından kullanılan teknik ve modele göre farklı yüksekliklerde kat yüksekliğini düşürmektedir. Kat yüksekliği, asma tavan kullanımı ve model seçimi için önemli parametrelerdendir.

Asma tavanlar düşer mi?

Asma tavan malzemeleri genellikle hafif malzemelerdir. Dolayısıyla, doğru bir şekilde imal edilen ve montajı yapılan asma tavanlarda normal şartlarda düşme gibi problemler yaşanmaz. Fakat büyük sarsıntılar, depremler ya da yangın gibi felaketler diğer yapı elemanlarına zarar verdiği kadar asma tavanlara da zarar verebilmektedir.

Asma tavan malzemeleri ve modeli daha sonra değiştirilebilir mi?

Asma tavanlar, bina taşıyıcı sisteminin bir parçası olmadığından daha sonra değiştirilmesinde ya da kaldırılmasında bir sakınca yoktur. Fakat model ya da malzeme değişikliklerinde tavan – asma tavan ve asma tavan – duvar birleşim bölgelerinde kullanım kaynaklı izler oluşacağından, sıva, alçı ya da boya gibi tadilatlar gerekebilmektedir.

One thought on “Asma Tavan Modelleri

  • Geri bildirim: Mutfak Alçıpan Modelleri İle Mutfağınız Daha Şık | Ev Dekor Dizayn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir