Duvar Boyası Renkleri-En Çok Tutulan Duvar Boya Renkleri

Ev Boya Renkleri

Duvar Boya Renkleri evlerde kullanılan renkler içerisinde en önemli dekorasyon detaylarından biridir. Ev boya renkleri, kullanıcılarda oluşturulması amaçlanan duygu ve etkiler için ilk ve en önemli aşamadır. Ayrıca yaşam alanlarında özgün bir hava yaratmak duvar boyası renklerinin doğru seçilmesiyle başlar.

Dekorasyonda Renklerin Duygusal Etkileri

Renklerin hayatın her alanında duygusal etkileri bulunduğu gibi, en çok vakit geçirdiğimiz mekanların duvar boyalarında da bu etkileri yok saymak mümkün değildir. Dolayısıyla duvar boyası renkleri seçiminde öncelikle bu etkiler değerlendirilmelidir.

Duvar-Boya-renkleri-psikolojik-etkiler

Renklerin Dekorasyonda Yarattığı Etkiler
RENK TÜRÜ DÖŞEMEDE KULLANIMINDA YANSITTIĞI ETKİ DUVARDA KULLANIMINDA YANSITTIĞI ETKİ TAVANDA KULLANIMINDA YANSITTIĞI ETKİ
KIRMIZI Kudretli, Yanıcı, İfadeli Yaklaştırıcı, Huzursuz Edici Kasvetli, Rahatsız Edici
TURUNCU Hareketli Sıcak Tahrik Edici, Basık
SARI Huzursuz Edici, Zayıf Tahrik Edici Aydınlatıcı, Heyecan Verici
YEŞİL Sakinleştirici Sarıcı, Çevreleyici Koruyucu, Örtücü
MAVİ Davetkar, Kurtarıcı Uzaklaştırıcı, Soğuk Hayal Verici, Manevi Koruyucu
KAHVERENGİ Sağlam, Durdurucu Sabit (Durağan) Sıkıntı Verici, Basık
MOR Kararsızlık, Rahatsız Edici Aşağılayıcı Bunaltıcı
SİYAH Düşündürücü Sakin, Huzursuz Yükleyici, Çukurlaştırıcı, Ezici
UÇUK PEMBE Duygulu, Nazik, Hassas, Dokunulmaz Özden Uzaklaşma, Hastalık Saydam, Uçucu
BEYAZ Dokunma Yabancılığı Rahatlatıcı, Genişletici, Serinletici Boş, Hafif, Yükseltici
renklerin-psikolij-etkileri-duvar-boyası
Renklerin Psikolojik Etkileri

Duvar boyası renkleri seçiminde psikolojik etkileri değerlendirdikten sonra, en çok tercih edilen duvar boyası renklerini inceleyebiliriz.

En Çok Kullanılan Boya Renkleri

Duvar-boyası-renkleri-geometrik

En Sık Tercih Edilen ve Beğenilen Duvar Boyası Renkleri

 • Beyaz Duvar Boyaları ve Tonları
 • Sarı Duvar Boyaları ve Tonları
 • Pembe Duvar Boyaları
 • Kuvars Pembesi Duvar Boyası Rengi
 • Yeşil Duvar Boyası
 • Mavi Duvar Boyası
 • Parlak Mavi Duvar Boyası Rengi
 • Gri Duvar Boyası
 • Kahverengi ve Bej Duvar Boyası
 • Kırmızı Duvar Boyası
 • Marsala Rengi Duvar Boyası
 • Farklı Renklerin Bir Arada Kullanıldığı Geometrik Desenli Duvar Boyaları
 • Simli Duvar Boyaları-Parlak Duvar Boyaları
 • Lavanta
 • Lila
 • Parlak Orkide
 • Gri Lila
 • Turkuaz
 • Cam Göbeği
 • Toz Pembe
 • Mercan
 • Limon Küfü
 • Tavuskuşu Mavisi
 • Somon
 • Palladian Mavi
 • Turuncu
 • Yanık Portakal
 • Şampanya Köpüğü
 • Deve Tüyü
 • Krem Rengi
 • Mor
 • Mürdüm
 • Bebek Mavisi

Tüm bu renkler ile ilgili farklı örnekleri sizler için aşağıda ayrı ayrı inceledik.

“Ev Boya Renkleri Resimli”

Ev boya renkleri ve en çok tutulan duvar boya renklerine, en alışık olduğumuz açık renklerden başlayalım;

 Beyaz Duvar Boyaları ve Tonları

Beyaz duvar boyası denilince sadece klasik ve en çok kullanılan süt beyazı rengi akıllara gelmemelidir. Antik beyaz, kirli beyaz ve parlak beyaz gibi beyazın diğer tonları da “ev boyaları” seçeneği olarak şık bir seçim olabilir. Diğer beyaz tonlarında olduğu gibi, bu beyaz tonlarında da aydınlık, saf, temiz ve samimi duygular ortaya çıkar. Asil bir renk olan beyaz psikolojik olarak da sakinleştirir, dinlendirir ve mekanın daha büyük algılanmasını sağlar. Bu özelliği dolayısıyla küçük ölçülere sahip odaların duvarlarında kullanılarak, mekanın küçüklük algısı değiştirilebilir.  Beyaz tonları duvar boyası renklerinin tek olumsuz yönü ise parlaklığı sebebiyle gözleri çabuk yormasıdır.antik-beyaz-duvar-boyasi-rengi-img2

Beyazlık ve siyahlık renksizliktir. Bunlar renkleri kendi taraflarına çekerek, onların açık-koyu değerlere sahip olmalarına sebebiyet verir.

beyaz-duvar-boyası-img-1000
beyaz-duvar-boyası-img

beyaz-duvar-boyası-çeşit-img

 Sarı Duvar Boyaları ve Tonları

sarı-duvar-boyasi-rengi-img2Uçarı bir renk olan ve trend boya renkleri arasında yerini hiç kaybetmeyen sarı, kullanılan mekanlarda dikkat çeken bir etki yaratır. Uyaran, mutluluk veren bu renk ayrıca zeka geliştirme özelliğine de sahiptir. 🙂

Güçlü bir gençlik ve canlılık etkisiyle sarı duvar boyası rengi dinamikliği ve canlılığıyla kas ve sinir sistemine de iyi gelmektedir. Metabolizmayı hızlandırıcı özelliği ile “mutfağa hangi renk boya gider?” sorusuna en uygun cevabı verir.


sarı-duvar-boyasi-rengi-img1

Sarı; ABD‟de sıcaklık, Fransa‟da sadakatsizlik, Rusya‟da kıskançlık, Çin‟de keyif, mutluluk, lezzet, hükümdarlık, Brezilya‟da sarı ve mor renkler üzüntü, mutsuzluk ile ilişkilidir.

açık-sarı-duvar-boyasi-img-1000

sarı-duvar-boyasi-img-1000


 

Renkler, kullanıldıkları mekandaki yapı elemanlarını veya objeleri olduklarından daha hafif/ağır, büyük/küçük, geniş/dar gösterme özelliklerine sahiptir. Bu yüzden istediğimiz etkiyi yakalamak için uygun renkleri kullanmamız gerekir. Örneğin; bir mekanda yatay olarak kullanılan kontrast renkler genişlik duygusunu, dikey olarak kullanımında da yükseklik duygusunu etkiler. Aynı şekilde koyu renkli yapı elemanları ağır, açık renkliler ise hafif görünür.

açık-sarı-duvar-rengi-boyasi-img-1000

“Sarı üzerine mavi gelince, sarı ışıksızlaşır. Mantığın (sarı) hakim olduğu yerde, inancın (mavi) etkisi kalmaz” İtten

Pembe Duvar Boyaları

açık-pembe-duvar-boya-img-1000Pembe duvar boyası cana yakın, insancıl ve sosyal bir renktir. “En Çok Tutulan Duvar Boya Renkleri”nden biri olan soft pembe, kullanıldığı mekana verdiği canlılık hissiyle yaşayan ortamlar yaratır. Özellikle açık tonlara sahip pembeler güven veren bir sevgi duygusu uyandırır. “Boya renkleri” seçimi yapılırken mekanın ölçülerini bilmek gerekir. Çünkü renkler mekana dar/geniş, yüksek/alçak gibi etkiler verebilir. Bu psikolojik etkilerden dolayı mekanın ihtiyaç duyduğu doğrultuda duvar boya renkleri seçiminin yapılması önemlidir.
 

 

pembe-duvar-boyası-img-1500

pembe-tonu-duvar-boyası-renk
Pembe ve bu renkle uyumlu diğer renkler

pembe-duvar-boya-img2pembe-mavi-duvar-boya
açık-pembe-duvar-boyası-img-1500

pembe-duvar-boyası-img2-yeni

Kuvars Pembesi Duvar Boyası Rengi

pembe-kuvars-duvar-boyasi.jpg

pembe-kuvars-duvar-rengi

pembe-kuvars-duvar-boyasi-rengi.jpg

pembe-kuvars-boya

Yeşil Duvar Boyası

yeşil-duvar-boyası-renk-img“Ev boya renkleri” arasında sıkça karşılaştığımız renklerden, doğanın diğer bir rengi olan yeşil, diğer renklerle kombinlenmesi zor dolayısıyla hassar bir tasarım süreci gerektiren bir seçenektir.

Yeşil, kendisini oluşturan mavi ve sarı renklerinin özelliklerini taşımayarak farklı etkilere ortaya çıkarmaktadır.

Gerginliklerin yatıştırılması ve insanların uyumu konusunda iyi bir etkiye sahip bu renk, çalışma ortamları, toplantı salonları ve ofis gibi mekanlarda tercih edilebilir. Kişiler üzerinde istikrar, emniyet ve huzur hissi yaratır. Bu nedenle hastanelerde bu renk ile sık sık karşılaşırız.
(Hangi Duvar Boyaları Sağlıklı, Hangileri Zararlıdır?)
Yeşil tonları duvar boyaları insanlar üzerinde sükunet, rahatlık ve dinginlik hissi uyandırır. Yalnız yeşil ağırlıklı ortamlarda fazla bulunmak fazla dinginlik etkisi nedeniyle huzursuzluk oluşturur. Bu nedenle yeşil duvar boyasının hakim olduğu mekanlarda bu etkilerin dengelenmesi için  aşağıdaki örnekte olduğu gibi kırmızı renkli detaylara yer verilmelidir.yeşil-duvar-boyası-rengi
Yeşil Tonları Duvar Boyası Renkleri

yeşil-kırmızı-duvar-boyasi-img

Kırmızı renk yeşil ile kullanılınca güç kazanır ve yaydığı psikolojik enerji artar. Bu iki rengin psikolojik etkisi balıkçı tezgâhlarında bile kullanılmaktadır. Balık solungaçlarının yanına yeşil bitkiler konularak balıkların daha diri ve taze görünmeleri sağlanır.

açık-yeşil-duvar-renk-imgyeşil-duvar-boyası-renk-img3-1000

Yeşil; Belçika‟da kıskançlık, Japonya‟da mutluluk, güven, samimiyet, gelecek, sevgi, Malezya‟da tehlike, hastalık, Belçika‟da kıskançlık anlamlarına gelir.

yeşil-duvar-boyası-renk-img-1000

yeşil-duvar-boyası-renk-img2-1000
Yapılan bazı bilimsel araştırmalara göre, kırmızı ve turuncunun kan dolaşımını arttırdığı, mavi ve yeşilin de zayıflattığı saptanmıştır.

yeşil-duvar-boyası-renkleri

Mavi Duvar Boyası

mavi-duvar-rengi-imgEn çok tutulan duvar boya renklerinden olan mavi, tonlarına göre insanlar üzerinde farklı psikolojik etkiler yaratır. Açık mavi uzaklık ve ebediyeti çağrıştırırken koyu mavi ise kasvet veren fakat çekici bir derinlik etkisi uyandırır.

Ev boyası renklerinden mavinin hemen hemen tüm tonları, insanlarda hijyen hissi ortaya çıkarır.

Mavi, çalışma alanlarında da en çok tercih edilen duvar boyası renklerindendir. Bunun sebebi bu rengin düşünce gücünü artıran, ilham veren ve yaratıcılık yeteneğini tetikleyen etkisidir.
Mavi; Doğu Asya ve İsveç‟te soğukluk ve kötülük, İran‟da ölüm, Hindistan‟da saflık, Hollanda‟da sıcaklık olarak algılanır. Belçika ve Hollanda‟da kadınlığı simgelerken, İsveç ve ABD‟de ise erkekliği simgeler.

açık-mavi-duvar-rengi-img

Arap kültüründe mavi rengin kan akışını yavaşlattığına inanılır, nazar boncuklarının mavi renkte olmasının sebebi de bu inançtır.

açık-mavi-duvar-rengi-img-2000
koyu-mavi-duvar-rengi-img

Osmanlı tarihinde Lale devrinde; insanları rahatlatan ve sakinleştirme özelliği olan yeşil, mavi ve tonları sıklıkla kullanılmıştır

Parlak Mavi Duvar Boyası Rengi

parlak-mavi-radiance-duvar-rengi

parlak-mavi-duvar-boyasi-rengi

parlak-mavi-duvar-boyasi

Gri Duvar Boyası

açık-gri-duvar-boyası-rengi-imgGri duvar boyası çeşitleri cansız ve durağan etkisi nedeniyle ev boyası rengi olarak dekorasyonlarında çok tercih edilmese de canlı renklerle bu etkinin kırılmasıyla şık tasarımlar ortaya çıkarılabilmektedir. Bu renk en çok kırmızı, sarı, turuncu, yeşil renkleri ile bir arada kullanılarak istenen hareket sağlanır.

Modern ve ağırbaşlı etki bırakılması istenen mekanlarda da tek renk olarak ya da karışımını oluşturan siyah ve beyaz ile birlikte kullanılır. Gri duvar boyalarında koyuluk etkisi arttıkça boğucu etkisi de artar. Rengin tonu beyaza/açığa yaklaştıkça içinde ümit belirtisi yeşerir.
gri-duvar-boyasi-renkli-img-1500px

gri-duvar-boyası-rengi-img

gri-duvar-boyasi-img-1000
 

farklı-duvar-boyası-renkleri-gri

açık-gri-duvar-boyası-rengi-img

koyu-gri-duvar-boyası-rengi-img

Kahverengi ve Bej Duvar Boyası

açık-kahve-duvar-boyası-imgKahverengi, en çok tutulan duvar boyası renklerinden olmasına karşın insan psikolojisi üzerinde çok da olumlu etkileri bulunmayan bir renktir. Toprağın rengi olan kahverengi insana doğayı ve doğallığı hatırlatır. Bu olgular da dünyevi duyguları uyandırmasıyla materyalizmi çağrıştırır. Hüzün ve pişmanlığın rengi olarak da anılan kahverengi gençlere oranla yaşlılar tarafından daha çok tercih edilen bir renktir.

Kahverengi duvar boyası ile tercih edilen diğer tasarım renklerinin daha canlı ve sıcak etkilere sahip sahip renkler olması tavsiye edilir.
kahverengi-duvar-boyası-img-1000

kahverengi-duvar-boyası-img
kahve-duvar-boyası-img-1500

koyu-kahve-duvar-boyası-img

Kırmızı Duvar Boyası

kırmızı-duvar-boyası-img-1500“Duvar boya renkleri”nde kırmızı renk tonundan açık değerlere gidildikçe güven, sevgi ve hoşnutluk; orta tonlarda aksiyon ve hareketlilik; kan rengine yakın koyu tonlarda ise hüzün ve duygusallık hissi uyandırır. Aynı zamanda kırmızı güç ve asaleti temsil etmektedir.

“Duvar boyası renkleri” seçimlerinde kırmızı rengin kullanıldığı yüzeylerin kusursuz olmasına özen göstermek gerekmektedir, çünkü özellikle dikkat çekici kısımlar bu kırmızı renkteki bölgeler olacaktır.
Kırmızı rengin bir diğer negatif özelliği ise sinirlilik ve agresiflik duygu durumlarını tetiklemesidir.

Restoran ve kafe gibi mekanlarda kırmızının en çok kullanılan boya renklerinden biri olmasının sebebi ise bu rengin iştah açıcı ve harekete geçirici özelliğidir.

kırmızı-duvar-boyası-img

“Herhangi bir cismin ölçüsü ve ağırlığı kırmızı bir ortamda, gerçekte olduğundan daha büyük algılanır.”

parlak-kırmızı-duvar-boyası-img

Kırmızı; Danimarka, Arjantin‟de şans, Nijerya ve Almanya‟da şanssızlık, Çin, Kore, Japonya‟da aşk, Hindistan‟da arzu ve hırsı yansıtmaktadır. Kırmızı renk Çin‟de şans ile ilişkilendirildiği için iç mekanlarda kırmızı duvar boyası sıklıkla kullanılır.

gül-kurusu-duvar-boyası-img

kırmızı-bordo-duvar-boyası-img-1000

Marsala Rengi Duvar Boyası

Ne kırmızı kadar iddialı ne de bordo kadar koyu bir etki istemeyenler için marsala rengi duvar boyası değerlendirilmesi gereken farklı seçenekler arasındadır.

Marsala-duvar-boyasi

marsala-duvar-rengi

marsala-duvar-rengi (2)

marsala-duvar-boyasi-rengi

 Alternatif İç Cephe Boyası Renkleri ve Çeşitleri

Mekanların ışık alma miktarına göre duvar boya renkleri seçimi yapmak elzem bir durumdur. Çok ışıklı bir mekana çok parlak boya rengi kullanımı doğru bir seçim olmaz. Mekanının ışıklılık durumuna göre, loş veya aydınlık bir mekan isteği, parlak veya mat bir renk ile sağlanabilir. “Alternatif Ev Boya Renkleri Resimli”
(İç Mekanlarda Kullanımı Önerilen Renkler ve Sağladıkları Etkiler)

Boya Renkleri ve İsimleri

Lavanta

lavanta-duvar-boya-img

Morun açık tonları olan lavanta ve lila renkleri bir mekanda duvar boyası rengi olarak kullanıldığında, hassas ve ince bir etki oluşturarak naif bir mekan hissi ortaya çıkarır.Lila

lila-duvar-rengi

Parlak Orkide Duvar Boyası

parlak-orkide-duvar-boyasi

parlak-orkide

parlak-orkide-duvar-boyasi-rengi

Gri Lila

lila-gri-duvar-boya-rengi-img-1000

Soğuk renkler insanlar üzerinde; hoş, serin, dinlendirici ve tazelik verici bir duygu oluşturur. İnsan psikolojisinin dinlendirici ve sakinlik ihtiyacını karşılar. Huzur veren bir gökyüzü, sonsuzluğu sunan bir deniz, hisli bir çiçek gibi duygular uyandırır. Günümüz psikoloji bilimi renklerin bu tür etkilerinden faydalanmaktadır. Ayrıca soğuk renklerin kan dolaşımını rahatlattığı da bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Turkuaz-Pembe

turkuaz-duvar-boyası-img

Mekanlarda görünmesini istemediğimiz ve kamufle ederek gizlemek istediğimiz yapı bölümlerini, doğru seçilmiş duvar boyası renkleri ile gizlemek mümkündür.

Turkuaz

turkuaz-duvar-boyası-img2-500Cam Göbeği

turkuaz-duvar-boyası-img2

Toz Pembe

mercan-duvar-rengi-img-500

Mercan

mercan-duvar-rengi-imgSıcak renklerin hakim olduğu mekanlarda geçirilen zaman gerçek zamandan daha uzun olarak algılanırken, soğuk mekanlarda ise tam tersi durum yaşanır ve gerçek zamandan daha kısa olarak algılanır.
 

 

 

mercan-duvar-rengi-img

Kırmızının tonu turuncuya doğru kaydıkça enerjisi düşer ve matlaşır. Fakat kırmızı sarının naifliği ile kendi enerjik özelliğini koruyabilir.

Limon Küfü

limon-küfü-duvar-boyası-img
Tavuskuşu Mavisi Duvar Boyası

Klasik renklerden sıkılanlar için doğanın en göz alıcı desenlerinden esinlenen renklerden olan tavuskuşu mavisi duvar rengi dekorasyonlarda çarpıcı etkiler ortaya çıkarmaktadır.

tavuskuşu-mavisi-duvar

tavuskuşu-mavisi-boya

tavuskuşu-mavisi

Somon

somon-şeftali-duvar-rengi-img

Palladian Mavi

palladian-mavi-duvar-boyası-img

Turuncu

turuncu-duvar-boyası-rengi-img

Güneşi, parlaklığı ve rahatlığı çağrıştıran turuncunun insanı ısıtan bir etkisi vardır. Turuncu hedefleri olan, özgüvenli, eğlenmeyi ve eğlendirmeyi seven insanların rengidir. “Ev boyası renkleri” olarak kullanıldığında ev sakinlerine endişe giderici özelliği ile olumlu bir bakış açısı verir.

turuncu-duvar-boyası-rengi-img2
Yanık Portakal

yanık-portakal-duvar-rengi-img

Şampanya Köpüğü

şampanya-köpüğü-duvar-boyası-rengi-img2

şampanya-köpüğü-duvar-boyası-rengi-img

Duvar boyası renkleri ile ilgili yapılan bir deneyde; iki ayrı odanın biri kırmızı ve turuncu, diğeri mavi-yeşil renklerle boyanmıştır. Bu iki odaya giren insanlar ile yapılan görüşmede iki oda arasında 3-4 derece sıcaklık farkı ortaya çıkmıştır. Mavi-yeşil odanın sıcaklığının 11 °C-12 °C olduğunu tahmin edilirrken, turuncu-kırmızı renkli odanın sıcaklığı ise 15 °C olarak düşünülmüştür.

Bu deneyde renklerin insanlar üzerindeki sıcak-soğuk etkisini açıkça görmekteyiz.
 

Deve Tüyü

deve-tuyu-duvar-rengi-img

Krem Rengi

krem-rengi-duvar-boyası-imgMor

mor-duvar-rengi-img

Mor; asilliği, kendine güvenmeyi, özerkliği, tek vücut olmayı simgeler. Mor melankolik karakterinin rengidir.

Bu renk, ihtişam ve lüksün son basamağı olarak düşünülür. Roma döneminde bu rengin üretimi zor olduğu için yüksek sınıfların, saray mensuplarının kıyafet rengi olmuştur.

Mor; Güney Kore‟de sevginin rengi iken, Meksika‟da öfke ve kıskançlığın simgesidir. Japonya‟da günah ve korku, Çin‟de lüks ve pahalılık sembolüdür

Mürdüm 

mürdüm-duvar-boyası-img3Bebek Mavisi

bebek-mavisi-duvar-img

Farklı Renklerin Bir Arada Kullanıldığı Geometrik Desenli Duvar Boyaları

Tek renk duvardan sıkılanlar ve duvarlarına hareket katmak isteyenler için farklı renklerin bir arada kullanıldığı geometrik desenli duvar boyaları son zamanlarda oldukça popüler hale geldi. Mekanlarda bu tasarımların yarattığı etkiler hakkında fikir edinmek isteyenler için farklı renklerde geometrik desenli duvar boyalarını bir araya getirdik.

geometrik-desenli-duvar-boya-
Geometrik Desenli Duvar Boyası

farklı-renkli-duvar-boyası-geometrik-desenli

geometrik-dersenli-duvar-boyası

geometrik-duvar-boyası-renkli

geometrik-duvar-boya-renk

Simli Duvar Boyaları-Parlak Duvar Boyaları

simli-duvar-boyası-img3-1000

Ev boyalarında kullanılan renkler, ışıkla da direkt ilişkilidir. Çünkü renkler ışığın türüne göre farklı yansımalar ve etkiler gösterir. Gün ışığı gibi beyaz ışıklar renklerin öz halini yansıtırken, diğer aydınlatma türleri renkleri öz (gerçek) görüntülerinden farklı olarak yansıtacaktır.

simli-duvar-boyası-img2

simli-duvar-boyası-imgpullu-simli-duvar-boyası-img

gümüş-parlak-duvar-boyası-img2
Ev boya renkleri, iletilmek istenen iletileri anlatmakta çok önemli bir tasarım aracıdır. Mekandaki form ve boyut algısına etki eder, mekanın sıcak-soğuk, karanlık-aydınlık, büyük-küçük gibi etkiler yansıtmasına yardımcı olur. Mekanın kullanıcılarına psikolojik etkiler renk sayesinde iletilmektedir.

duvar-boyası-renkleri-img

Bir mekanda kullanılacak olan renk, öncelikle mekana yüklenen işleve uygun tür, ton ve değerde olmalıdır. Mekanların işlevine göre kullanıcıya renk aracılığı ile aktarılmak istenen iletiyi veya yansıtmak istenilen psikolojik etkiler göz ardı edilmeden, iyi analiz edilerek değerlendirilmeli ve renk seçimi bu doğrultuda yapılmalıdır. Renk seçimi yapılırken sadece mekan işlevine odaklı değil beraberinde form, estetik, anlam gibi kriterlerde göz önüne alınarak renk seçilmelidir. Tabi bu seçim yapılırken dönemin “trend boya renkleri”ni de gözden geçirmek gerekir. (2021 Trend Boya Renkleri)

duvar-boyasi-renkleri-img
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir