Bağ Kirişler

Paylaş!!!

Tekil temeller birbirine dik, bunun mümkün olmadığı hallerde dike yakın iki doğrultuda bağ kirişleri ile birbirine bağlanmalıdır. Bir doğrultuda sürekli temellerde de kendi doğrultularına dik, bunun mümkün olmadığı hallerde dike yakın doğrultuda perde ve kolon hizalarında bağ kirişleri ile birbirlerine bağlanmalıdır. Ancak A grubu zeminlerde bağ kirişleri yapılmayabilir veya sayısı azaltılabilir.

Bağ kirişleri temel kazısına uygun olarak temel altından kolon tabanına kadar olan yükseklikteki herhangi bir seviyede yapılabilir. Kazıklı temellerde kazık başlıkları iki doğrultuda bağ kirişleri ilebağlanmalıdır. Gerekli durumlarda bağ kirişleri yerine döşemeler de kullanılabilir.
Kesit hesabında bağ kirişlerinin hem basınç hem de çekme kuvvetlerinin etkisinde çalışacağı göz önünde tutulacaktır. Zemin ya da taban betonu tarafından sarılan bağ kirişlerinin basınca çalışması durumunda burkulma etkisi göz önüne alınmayabilir. Çekme durumunda ise çekme kuvvetinin sadece donatı tarafından taşındığı varsayılacaktır. Bağ kirişlerinin etriye çapı 8 mm’den az, etriye aralığı ise 20 cm’den fazla olamaz.

Bağ kirişi yerine betonarme döşeme kullanılması durumunda, döşeme kalınlığı 15 cm’den az olmamalıdır. Döşemenin perde veya kolonlarla birleşim noktaları ve civarında knulan donatının yükleri güvenli bir şekilde aktarılabileceği hesapla gösterilmelidir. Ayrıca minimum kesit boyutu, bağ kirişinin serbest açıklığının 1/30’undan daha az olamaz.

BAĞ KİRİŞLERİNE İLİŞKİN MİNİMUM KOŞULLAR

Deprem BölgesiKoşulun Tanımı(A)(B)(C)(D)
Birinci ve ikinciBağ kirişinin taşıyacağı eksenel kuvvet (Bağ kirişinin bağlandığı kolon veya perdeye gelen düşey yüklerin en büyüğünün yüzdesi)%6%8%10%12
Minimum boyut (cm)25253030
Minimum enkesit alanı
(cm2)
625750900900
Minimum boyuna donatı4∅144∅164∅164∅18
Üçüncü ve dördüncüBağ kirişinin taşıyacağı eksenel kuvvet (Bağ kirişinin bağlandığı kolon veya perdeye gelen düşey yüklerin en büyüğünün yüzdesi)%4%6%8%10
Minimum boyut (cm)25252525
Minimum enkesit alanı
(cm2)
625625750750
Minimum boyuna donatı4∅144∅144∅164∅16
Kaynak: Prof. Dr. Ahmet Saygun ve Prof. Dr. Antonio Trupia-Betonarme Yüzeysel Temeller, 72-73
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Paylaş!!!

Bağ Kirişler” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook Sayfamızı Beğenip
Yeni İçeriklerimize
Anında Ulaşın!