Denizlik, Parapet Üstü ve Harpuşta Uygulamaları

Denizlikler boyuna tamamen yatay, dışarıya doğru (en az 2 cm olmak üzere) %5 eğimli döşenir. Yan duvarlara ve doğrama altına 2 cm kadar sokulur. Doğrama ile arasında bırakılacak 5-6 mm’lik aralık silikon macun ile doldurulur. Plaklar 1.50 m açıt genişliğine kadar tek parça daha büyük genişliklerde en kısası 1m olmak üzere parçalı olur. Plak altları düz ise kesinlikle pürüzlendirilmeli, oyulmalıdır. Plak dış kenar altlarında damlalık oluğu ağılır. Ek yerleri çimento macunu ile sıkıca doldurulur.

Denizlikler sıva ya da kaplamadan 3 cm kadar çıkıntılı, tamamen onlara paralel ve cephe boyunca aynı düzeyde olmalıdır. Tabi sıva ya da kaplamanın da tamamen ipinde olması gerekir.
Parapet üstleri, iç denizlik, parapet dıştan, denizlik üzerinden içeriye su girmemesi için, denizlik dip üstünden 2 cm kadar yukarıda olur. İkisinin arası çimento harcı ile iyice doldurulur. Dıştan silikon macun yapılır.

Parapet üstleri her iki yönde tamamen yatay döşenir. Üst ortasında buğu suyu çukurluğu bulunur. Duvar yüzünden 3 cm kadar çıkıntılı olur ve yan duvarlara 2 cm kadar girer. Plak boyları denizlik gibidir. Ahşap parapet üstleri bir şekilde alt kagire/betona bağlanmalıdır.

Harpuştalar mermer vb. doğal taş ve suni mermer (mozaik) plak ise alınları tamamen eş kalınlıkta ve parapet duvarı kaplamasından en az 4 cm çıkıntılı olur. Kenar altlarında damlalık oluğu açılır. Plakların altları düz ise kesinlikle pürüzlendirilmeli, oyulmalıdır.

Plaklar boyuna tamamen ipinde ve yatay olur. Enine balıksırtı ya da iki eğimli yapılamıyorsa içe doğru eğim verilmelidir.

Öndökümlü mozaik ya da beton öğe harpuştaların, dış sıva/kaplama ya da yalıtım üst ağızlarını örtmek için iki yandan aşağı doğru en az 4 cm uzanan dişleri bulunmalıdır. Üst yüzleri balıksırtı ya da eğimli yapılmalıdır. Ek yerleri çimento macunu ile iyice doldurulmalıdır. Daha iyisi derz üst ağızlarına silikon macun çekilmesidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir