Bordür Nasıl Döşenir?


Bordürler iki işçi tarafından kaldırılabilecek ağırlıkta ve en çok 75-80 cm boyunda olur. Dönüşler için 20-25 cm boyda parçalar da sağlanmalıdır.

Bordürler yol betonları döküldükten sonra da önce de konabilir. Sonradan koymada, iki yanı kalıplı olarak beton dökümü daha rahat ve düzgün olur. Önceden koymada beton tesviyesi için bordür yakınına bir mastar koymak gerekir.
Her iki halde de önce iyice sıkıştırılmış zemine 10 cm yükseklik ve 30 cm genişlikte 250 dozlu bir altlık betonu kalıplı olarak dökülür. Bu beton sertleştikten sonra üzerine 200-250 kg doz harçla 1-1,5 cm aralıklı olarak bordürler dizilir. Bordürler döşendikten sonra ufak çarpmalara karşı koyabilsin diye arkaları bordürün yarısına kadar aynı harçla üçgen şekilde doldurulup sıkıştırılır. Daha iyisi altlık betonu arkasının yukarı doğru çıkıntılı yapılmasıdır.

Son olarak bordür döşerken derzleri 500 kg çimento dozlu harçla tam olarak sıkıca doldurulup, yüzeyler demir mala ile bastırılarak tesviye edilip üst ve ön yüze, bir yuvarlakdemir ile 3-4 mm derinliğinde yarım yuvarlak çatlama derzi teşkil edilir. Derz harcının güneş etkisi ile suyunu kayvedip ölmemesi için derz üzerlerine birer örtü konmalı ve düzenli olarak ıslatılmalıdır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook Sayfamızı Beğenip
Yeni İçeriklerimize
Anında Ulaşın!