BOQ Nedir? – Bill Of Quantities

İngilizce “Bill of Quantities” teriminin kısaltması olan “BOQ” daha çok uluslararası çalışan inşaat şirketlerinde kullanılan bir kısaltmadır. Bir süredir ülkemizde de duymaya alıştığımız “BOQ” teriminin tam olarak Türkçe karşılığı ise “Keşif”tir.
Bilindiği üzere bir inşaat projesine hazırlık aşamasında işin metrajlarının ve keşfinin çıkarılması en önemli aşamadır. (Metraj nedir nasıl yapılır, örnek metraj cetvelleri için bu yazımızı inceleyebilrsiniz. )Bu aşama, iş kalemlerinin detaylı olarak belirlenmesi, her iş kalemi için belirtilen birimlerde mertajlarının çıkarılması, bu iş kalemlerinin birim fiyatlarının belirlenmesi ve her iş kaleminin maliyetlerinin belirlenip projenin beklenen toplam maliyetinin belirlenmesi aşamasıdır. İşte bu aşama sonucunda elde ettiğimiz keşif kısaca “BOQ”, “Bill Of Quantities”dir.

BOQ Örneği vermek gerekirse;

Keşif

İnşaat mühendisi, mimar teknik ofis iş ilanlarında karşılaştığımız, “BOQ Specialist” ise “Keşif Uzmanı”dır. Yalnız ülkemizde keşif, metraj, hakediş, kesin hesap işleri bir görüldüğü için buna daha çok “Keşif, Metraj ve Hakediş Uzmanı” demek doğru olacaktır.

Özellikle ihale işlerinde, isteklilerin, idarenin hazırladığı keşfe yani yaklaşık maliyete yakın bir maliyet çıkarmaları, işi alma konusunda kilit rol oynadığı için şirketler bu BOQ işlemine özel olarak önem vermektedir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir