Shop Drawing Nedir?

Shop drawing, en genel uygulama ya da imalat detay projesidir. Shop drawing, imalatı/montajı planlanan işlemin şekil, boyut ve parçaların montaj ve diğer tüm süreçlerinin yapılandırılmasını gösteren ayrıntılı inşaat ve imalat çizimleridir.

Shop drawing; yükleniciler, taşeronlar, tedarikçiler, üreticiler ya da imalatçıların proje tasarım ekipleri/sorumluları tarafından hazırlanırlar. Herhangi  bir inşaat süreci (betonarme/çelik ya da yığma), asansör, tesisat projeleri, ev gereçleri, kanal-yol-baraj işleri, boru hatları, pencere, dolap, kapı gibi mobilya işleri, elektrik ve data bileşenleri, yangın tesisatları vb her türlü karmaşık işlemin imalat, montaj ya da denetiminde kullanılmak için gereken tüm detayları içeren shop drawing‘ler genellikle dijital çizim olarak hazırlanıp, ihtiyaca göre dijital olarak ya da basılı bir şekilde kullanılır.
Aşağıdaki şekilde örneğin bir merdiven imalatı için hazırlanmış imalat detayı-shop drawing gösterilmektedir.

merdiven detay4

Aynı zamanda shop drawing‘ler sözleşme ve imalatın uyuşması, sözleşmede yoruma açık nokta kalmaması ya da sözleşmenin detaylarının belirtilmesi için hazırlanıp, şartname olarak işveren ve uygalıyıcı tarafından onaylanıp işleme alınır.

Özellikle karmaşık imalat ve montajlar için kesinlikle gerekli olan shop drawing, her zaman planlama aşamasında hazırlanacak diye bir şart yoktur. Örneğin bir inşaatta uygulanacak asma tavan tasarımın, yapının ilgili bölümünün inşaasının tamamlanmasıyla, temiz ölçü olarak tabir edilen net ölçüler alındıktan sonra dijital ortamda hazırlanması uygun olabilir. Ya da daha önce hazırlanan imalat detayı-shop drawing bu temiz ölçülere göre revize edilebilir.

Statik betonarme-çelik projeler, mimari detay projeleri, mekanik ve elektrik projelerinin her biri birer shop drawing örneğidir.

pencere mimari detay

pvc detay

Tüm bu shop drawing ve imalat detay çizimlerinin okunmasıyla ilgili “statik proje nasıl okunur?“, “mimari proje nasıl okunur?” yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

çelik-proje-imalat-detayı-img

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir