Çöp Bacaları

Paylaş!!!

Çöp Bacaları, çok katlı okul, hastane, konut gibi binalarda çöplerin sağlığa zarar vermeden ve kolay bir biçimde toplanması amacıyla yapılırlar. Genellikle bodrumdan başlayarak mutfak, ofis ve servis gibi bölümlerden geçirilen bu çöp bacalarından dökülen çöpler, bodruma konan bir arabanın ya da bir varilin içerisinde toplanır.

Çöp bacaları genellikle 30 cm çapında daire kesitli olarak beton veya sırlanmış kil künklerden ya da galvanizli sacdan bir duvar içinde yapılırlar. Her katta çöplerin kolaylılıkla dökülebileceği bir giriş bırakılır. Önü de yukarı doğru açılan hermetik bir kapakla kapanır. (Baca Uygulamaları ve Baca Çeşitleri)Çöp bacasının devamlı olarak havlandırılması için çatı üzerine çıkan bir bacayla irtibatlandırılmalıdır. Ayrıca baca içinin zaman zaman temizlenebilmesi ve dezenfekte edilebilmesi için çatı arasında makaralı ve ağtlıklı fırça tertibatı bulunmalıdır.Çöpler çöp bacası içine atıldığında dağılmaması ve baca çevresini kirletmemesi için naylon bir torbanın içerisine doldurulup ağzı bağlandıktan sonra çöp bacasına atılmalıdır.

Çöp bacalarının düzenlenmesi ve yapım kuralları;

  • Çöp bacası binanın ortak olan bir alanında tanzim edilmelidir.
  • Baca kesiti daire, kare veya dikdörtgen şeklinde olabilir. Normal çöp bacası boyutu  40×40 cm, daire kesitli çöp bacası boyutu ise en az 30 cm olmalıdır.
  • Çöp bacası kesiti, baca yüksekliğince devam ettirilmeli ve daraltılmamalıdır.
  • Çöp bacası içi, çimento harcı ile sıvanmalı veya çinko ile kaplanmalıdır.
  • Baca kapakları her katta 60-90 cm yükseklikte olmalıdır. Kapağın kolaylıkla kullanılması için eğik yapılmalı kendiliğinden kapanabilmesi için menteşeler üste, kapak mandalı alta konmalıdır.
  • Bacanın devamlı olarak havalandırılması için çatıda havalandırma bacası yapılır.
  • Temizleme fırçası ve tertibatı kolaylıkla kullanılabilecek şekilde yapılmalıdır.
  • Çöplerin aşağıda toplanma alanı uygun ve yeterli olmalıdır.

çöp-baca-kesit-1-img
çöp-baca-kesit-2-img


Paylaş!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Sayfamızı Beğenip
Yeni İçeriklerimize
Anında Ulaşın!