Farklı Şekilde Tanıdığımız İnşaat Mühendisleri

inşaat mühendisi usame bin ladin

Usame Bin Ladin

El-Kaide Terör örgütünün öldürülen ele başı Suudi Arabistan’ın Cidde şehrindeki Kral Abdülaziz Üniversitesinden mezundur. Ailesinin inşaat şirketi bulunduğu için aile şirketiyle çalışmak adına okumuş. 11 Eylül saldırılarında binaları hedef alması bu nedenle çok da şaşırtıcı olmamıştır.yaser arafat inşaat mühendisi

Yaser Arafat

Filistin Kurtuluş Örgütü’nün lideri ve Filistin Ulusal Yönetimi’nin ilk başkanı. Kahire Üniversitesi’nde öğrenim gördü.

 

ahmedinejat inşaat mühendisiMahmut Ahmedinejad

İran’ın akademisyen kökenli muhafazakâr cumhurbaşkanı. 1976 yılında İran Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin inşaat mühendisliği bölümünde öğrenim görmeye başlayan Ahmedinejad’ın, aynı üniversiteden trafik ve ulaşım alanında doktora derecesi de bulunuyor.

 

konrad zuse inşaat mühendisi

Konrad Zuse

Alman inşaat mühendisi, mucit ve meşhur bir iş adamıdır. 1936 yılında ilk bilgisayarı geliştirmiştir.

 

Alexandre Gustave Eiffel

Fransız inşaat mühendisi ve mimardır. Fransa’nın en prestijli okullarından École Centrale Paris’ten mezun olmuştur. Amerika’nın meşhur özgürlük heykeli’nde çalışan inşaat mühendisinin ölümü üzerine bu işe çağırılmış ve heykelin taşıyıcı sistemini baştan tasarlamıştır. Anıtı inşa etmiş daha sonra söküp New York’a taşımış ve orada yeniden bir araya getirmiştir.  Ayrıca isminden de anlaşıldığı üzere Fransa’nın sembolü Eiffel Kulesini inşa eden kişidir.

 

 donme dolap

George Washington Gale Ferris, Jr

Dönme dolabın mucidi olan George Washington Gale Ferris, Jr İlk dönme dolabı 21 Haziran 1893 tarihinde Chicago Dünya Fuarı’nda açmıştır. Bu ilk dönme dolap 250 metre boyunda, 25 katlı bir binanın yüksekliğindeydi ve bir seferde toplam 2000 kişi binebiliyordu.

Juan de la Cierva

İspanya`da ilk üç motorlu uçağı yapan (1917) İspanyol İnşaat mühendisi Juan de la Cierva (y Codorniu), ertesi yıl bir uçak kazası geçirince, uçuş güvenliği için  düşey yükselmelere ve alçalmalara olanak verecek döner kanat tasarımları gerektirdiğine inanarak, bu yolda çalışmaya başladı. 1923`te başarıyla, ileri doğru hareket için her zaman kullanılan bir uçuş pervanesi ve yerden yükselmeyi sağlayan serbest dönüşlü bir motor taşıyan iİk otojiri yaptı. Daha sonra bu aracı geliştirerek, 1934`te düşey kalkışı başlattı. Bir uçak kazasında öldü.

James Buchanan Eads

1820-1887 yılları arasında yaşamış olan Amerikalı inşaat mühendisi ve mucittir. Mississippi nehri üzerine inşa ettiği köprü ile ünlüdür. 50’den fazla icatın patendini elinde bulunduran James Buchanan Eads  savaş zamanı (1861) devlet başkanı Lincoln`a buharlı zırhlı gambotlardan oluşan bir filo yapmayı önerdi. 65 günde silahsız olarak 600 tonluk gambotlar yapmak için anlaş­tı. Bir bölümünü 45 günde, geri kalanlarıysa gene kısa süre içinde teslim etti 

Florentino Pérez

Real Madrid‘in sahibi ve dünyaca ünlü bir müteahhit olan Florentino Pérez de bir inşaat mühendisidir.

Carlos Slim

c (d. 28 ocak 1940 meksika) Süryani asıllı, telekomünikasyon sektöründe telmex ve américa móvil firmalarıyla bulunan meksikalı inşaat mühendisi işadamı. 2007 senesinde, dünyanın en zengin insanı olmuştur. amerikan forbes dergisinin en zenginler listesinde, 74 milyar dolarlık servetiyle 2010 ve 2011 yıllarında da birinciliği elde etmiştir.

Alexis Tsipras

Atina Teknik Üniversitesi’nden inşaat mühendisi olarak diplomasını alan Yunanistanın lideri Alexis Tsipras siyaset  yanı mesleğinden ağır basanlardan.

suleyman demirel inşaat mühendisi

Süleyman Demirel

1949 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinden yüksek inşaat mühendisi olarak mezun olan Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanıdır.  Türkiye’nin çok partili sisteme geçtiği 1946’dan sonraki dönemde, kurduğu 7 hükûmetle en çok hükûmet kuran siyasetçi, Türk siyasi tarihinde İsmet İnönü ve Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra en uzun süre görev yapan başbakan, 41 yaşında başbakanlık koltuğuna oturan en genç başbakan, 40 yaşında parti genel başkanı olan en genç politikacı ve 30 yaşında bir kamu kurumuna atanan en genç genel müdür rekorlarını kırdı. Boğaziçi Köprüsü’nün ilk projesini (1954) hazırlayan, ABD’nin uluslararası mühendislik ve müteahhitlik firması Morrison Knudsen Inc.in Türkiye temsilciliğini üstlendi.

 

 oğuz atay inşaat mühendisiOğuz Atay

1951′de bugünkü adı Ankara Koleji olan Ankara Maarif Koleji‘ni, 1957′de de İTÜ İnşaat Fakültesi’ni bitirdi. Üç yıl sonra İDMMA İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (şimdiki Yıldız Teknik Üniversitesi) İnşaat Bölümü’nde öğretim üyesi oldu. 1975′te doçent olan Atay, Topografya adlı bir de mesleki kitap yazdı. Çeşitli dergi ve gazetelerde makale ve söyleşileri yayınlandı. Oğuz Atay, Tutunamayanlar‘ın 1971-72′de yayınlanmasından sonra, önemli bir tartışmanın odak noktası oldu. Bu romanıyla 1970 TRT Roman Ödülü‘nü kazandı.

Aziz Yıldırım

Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi’nden (şimdiki adıyla Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi) inşaat mühendisi olarak mezun olan Aziz Yıldırım Fenerbahçe Spor Klubünün başkanıdır. NATO Altyapı ihalelerine de katılan Maktaş Mühendislik firmasının sahibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir