Konut Fiyatını Artıran Nedenler

Konut sektöründe konut üreten, üretip pazarlayan veya sadece pazarlayan firmalarda konut fiyatını artıran nedenlerin belirlenmesi, takip edilecek stratejiler için önemli bir konudur.

Arsanı temin edilmesi, alt yapı giderleri, proje maliyeti, finansman maliyeti konutun bulunduğu bölge ve konutun çevresiyle olan bağlantısı konut fiyatlarını belirleyen ve artıran başlıca nedenler arasındadır. Konutlara uygun arsa temini diğer kullanım amaçlarına kıyasla güçtür.
Arsa fiyatları, arsanın bulunduğu bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Aynı kalite ve büyüklükte bir konut için bazı bölgelerde konut fiyatları yüksek olurken bazılarında ise daha düşük olması söz konusudur. Alt-yapı maliyet ve giderleri konut alanlarında önemli bir yer tutmaktadır ve konut fiyatını etkileyen önemli etkenlerden biridir. Şehir merkezi veya şehir merkezine yakın bölgelerde alt yapı giderleri şehir dışındaki yerlere göre daha az olabilir. Konutun bulunduğu bölgenin genel görünümü, ulaşım olanakları, alışveriş merkezlerine olan uzaklıkları vb. fiyatı etkileyen diğer nedenlerdendir.

Konutun ve konut çevresinin manzarası, sosyal ve kültürel alanların oluşturulması (okul, sinema, spor tesisleri v.s.) oto park, yeşil alanlar, eğlence alanları konut fiyatlarını belirleyen ve artıran unsurlar arasındadır. Arsa değerlerindeki yüksek artış, merkezi ve değerli arsa bulma zorlukları gibi faktörler konut üreticilerinin planladıkları projelere, bölge koşullarını iyileştirmeye, projelere sosyal tesisler, ulaşım alternatifleri, eğitim merkezleri gibi olanakları entegre etme gereği ortaya çıkarmıştır. Bir deyişle, müteahhit konutu şehir merkezine yapamıyorsa, konutun etrafını merkezileştirme çalışmaları yürütmeye başlamıştır.  Proje maliyeti, kullanılan malzeme kalitesi, konutun büyüklüğü, inşaat ve işçilik maliyetlerindeki artışlar, yapım sistemleri v.b. konut fiyatını etkileyen diğer faktörlerdendir. Ayrıca; ülkenin ekonomik durumu, ülke enflasyon oranları, deprem ve tahmin edilemeyen diğer tüm girdiler konut sektörünü ve konut fiyatlarını önemli ölçüde etkilemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir