Segregasyon Nedir?

Paylaş!!!

Segregasyon

Segregasyon ayrışma anlamında olup, taze betonun içerisinde yer alan iri agrega ile çimento harcının herhangi bir nedenle ayrışma göstermesi olayına denir.

Segregasyon sonucu beton karışımdın bazı bölgelerinde daha iri agregalar, bazı bölgelerinde de, ince agregalar ve çimento hamuru birikerek beton karışımın homojen dağılımı bozulur. Bu durum aynı beton karışımının değişik bölgelerinde farklı mukavemet değerlerinin oluşmasına neden olur.

ayrışma2Betonda Segregasyon Neden Oluşur?

Segregasyon olayı her şeyden önce, betonu oluşturan kum-çakıl ve çimento gibi değişik büyüklük ve yoğunlukta olan malzemelerin uygun oranlarda kullanılmamış olmasından kaynaklanır. Böyle olmasa bile taze betonun taşınması, yerleştirilmesi sıkıştırılması işlemlerinin uygun şekilde yapılmamış olması da segregasyona neden olabilir. Bunun dışında beton karışmı çindeki iri agrega oranının çok fazla veya az olması, su/çimento oranın gereğinden yüksek veya düşük oluşu da betonun segregasyon yapmasına neden olabilir. Beton yapımında kullanılan iri ve ince agreganın özgül ağırlıkları arasında büyük fark bulunması halinde de segregasyonda artış görülür.

segregasyon 2

Segregasyon Nasıl Önlenir?

Pratikte betonun segregasyon yapmasını önlemek veya segregasyon nedeniyle ortaya çıkan sakıncaları gidermek üzere şu önlemler alınır;

  • Eğer segregasyon beton karışımı içindeki inçe agrega eksikliğinden ileri geliyorsa, ince taneli mineral katkılar veya çimento dozajı artırılarak segregasyonun oluşması önlenebilir.
  • Betona hava sürükleyici katkı maddeleri katılmak suretiyle taze beton karışımının yapışkanlığı (kohezyonu) artırılabilir. Böylece betonun segregasyon yapması büyük ölçüde önlenmiş olur.
  • Beton karışımının mikser içinde yeterli süre karıştırılmamış olması da segregasyona neden olabilir. Taze beton karışımı transmikserler ile taşınırken, tekne yavaş hızla döndürülür. Böylece betonun hateketsiz kalarak transmikser içinde segregasyon yapması önlenmiş olur.
  • Beton kalıplara yerleştirildikten sonra gereğinden daha uzun süre vibrasyona tabi tutulması da segregasyona neden olabilir.

Betonun ne derece segregasyon yapmış olduğunu belirieyebilen özel bir deney yöntemi yoktur. Slamp, sıkıştırma faktörü ve Ve-Be gibi beton kıvamını belirlemek amacıyla yapılan deneyler segregasyon hakkında bir fikir vermez. Segregasyon ancak uzman kişilerin gözle muayenesi ile anlaşılabilir.
[Toplam:3    Ortalama:5/5]

Paylaş!!!

Segregasyon Nedir?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook Sayfamızı Beğenip
Yeni İçeriklerimize
Anında Ulaşın!