Beton Kürü Nedir? Kürleme Nasıl Yapılır?

Paylaş!!!

Beton kalitesini etkileyen önemli faktörlerden biri de betonun kür edilmesidir. Esasen betonu kür etmek, kritik erken dönemde çimento hidratasyonu için gerekli rutubetin ortamda bulunmasını sağlamak demektir. Bu, ya betonun su kaybını engellemek veya yüzeye ilave su vermekle sağlanır.

Çimentonun hidrate olması için gereken su, yüzey buharlaşması nedeniyle kaybolacağı için, kür gereklidir. Betonun yüzeyden kaybedeceği su geri verilmediği takdirde, bu kayıp, istenmeyen plastik deformasyonlara ve çatlaklara yol açacaktır.Beton Kürü Nasıl Yapılır? Beton Kürü Konusunda Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Açık ve kalıplı beton yüzeylerin kürlenmesi konusunu ayrı ayrı ele almak gerekir.

Açık beton yüzeylerin kür edilmesi:

* Beton kürü amacıyla yüzey bitirme işlemleri tamamlandıktan sonra beton yüzeyi politin veya geçirimsiz bir örtü malzemesi ile kaplanabilir. Bu şekilde beton yüzeyindeki buharlaşma veya su kaybı önlenmiş olur. Beton kürü hakkında dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi, betonun ilk prizini almadan önce yüzeye su verilmemesi konusudur.

* Beton kürü işlemi için yeterli miktarda veya kalitede su bulunamadığı durumlarda beton yüzeye kür maddesi uygulanmalıdır. Kür maddesinin de uygunluğu da önceden saptanmalıdır.

* Su ile beton küründe değişik prosedürler uygulanabilir. Betonun devamlı ıslak tutulması bu işin esasıdır. Beton yüzeyinin ara ara kuru kalmasına fırsat verilmemelidir. Suyu yüzeyde havuzlama işlemi en uygunudur. Bunun için betonun kenar kalıpları yüzey seviyesinden biraz daha yukarıda çakılır. Islak çuval veya ıslak kum kullanılması halinde bile yine bir politin örtü üste konulmalıdır. Kür suyu bu tabakanın altından verilerek çuval veya kum devamlı ıslak tutulur.

* Taze betonun kürlenmesi süresinin kullanılan çimento cinsi, karışım oranları, beton elemanlarının şekli ve boyutu ve çevre şartları dikkate alınarak önceden belirlenmesi gerekir. Genel olarak, devamlı su içinde tutulan betonun 28 günlük basınç dayanımının % 70 ini elde edilene kadar kür işlemi sürdürülmelidir.

* Betonda ani kuruma ve hava sıcaklığının ani değişmesi kuruma büzülmesi ve ısısal çatlakların olasılığı bakımından istenmeyen durumlardır.

* Kür işlemi bittikten sonra beton yavaş bir şekilde güneş ışınları ve rüzgardan korunarak kurutulmalıdır.
Kalıplı yüzeylerin kür işlemi:

* Kolonlar İçin kullanılan dikey kalıplar, beton kalıp alınmasına karşı yeterli dayanımını almadan sökülmemelidlr. Burada da çimento cinsi, karışım oranları ve çevre koşulları önemli rol oynar. Sıcak iklimlerde bu müddet kısa olabilir. Yinede 24 saat dolmadan kalıp sökülmemelidlr.

* Kür işlemi kalıbın sökümünden hemen sonra başlatılmalıdır. Yatay yüzlerin aksine, dikey yüzlerin su ile kürü zor olur. Bu durumlarda yüzeye kür maddesi uygulanması en iyi seçimdir. Kür maddesinin seçimindeki dikkat burada da çeçerlldlr.

* Şayet su kürü yapılacaksa yüzeyler önce ıslak çuvallar ile sonra bu çuvallar ıslak politin ile veya geçirimsiz bir başka örtü malzemesi ile kaplanır. Devamlı su ilavesi ile çuvallar ıslak tutulur.

* Su kürü, beton şart koşulan basınç dayanımının % 70 ‘ini alana kadar devam ettirilir.
Doğru Kür metodu taze betonu özelliklerini optimize etme bakımından basınç dayanımı ve dayanıklılığın kaçınılmaz bir gereğidir. İdeal kür arzu edilen dayanım elde edilene kadar sürdürülen kürdür. Pratikte betonculara bu uzun süreli kürün her zaman yapılması zor bir iş gibi gelmektedir.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Paylaş!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook Sayfamızı Beğenip
Yeni İçeriklerimize
Anında Ulaşın!