Beton ve Donatının Çeşitli Etkilerdeki Karakteristik Davranışları

Paylaş!!!

Kelime olarak, Fransızcada donatılmış beton anlamına gelen Béton Armé teriminden türetilmiş olan betonarme, beton ve donatıdan oluşan bir yapı malzemesidir.

Betonarme davranışın tam olarak sağlanabilmesi için bu iki malzemenin kendilerinden beklenen davranışı sergilemesi, diğer bir deyişle her birinin üzerine düşen görevi tam olarak yerine getirmesi gerekmektedir. Donatı; çekme etkilerinin, kısmen de kayma gerilmelerinin karşılanmasında etkili olduğu gibi, malzemenin sünek davranış göstermesine de katkıda bulunmaktadır. Beton ise basınç gerilmelerini karşılamasının yanında, etrafını sararak donatının burkulmasını önlemekte, malzemenin dış ortama karşı dayanıklılığını ve yangın dayanımını artırmaktadır. Bu iki malzeme arasında bu şekilde bir etkileşimin olmaması durumunda betonarmeden söz edilemez. Beton ve donatının ayrı malzemeler olarak çeşitli etkiler altındaki davranışları ve performansları aşağıdaki tabloda verilmiştir

ÖzellikBetonDonatı
Basınç dayanımıOldukça yüksek basmç dayanımına sahiptir (bazı durumlarda donatının katkısına ihtiyaç duyar).Donatı çubuklarının basınç kuvveti altında burkulma sorunu vardır (betonun sarmasına ihtiyaç duyar).
Çekme dayanımıÇekme dayanımı oldukça düşüktür (donatının katkısına ihtiyaç duyar).Oldukça yüksek çekme dayanımına sahiptir.
Kesme dayanımıOrta seviyelerde kesme dayanımına sahiptir (bazı durumlarda donatının katkısına ihtiyaç duyar).Oldukça yüksek kesme dayanımına sahiptir.
Yangın dayanımıYangına karşı iyi bir dayanıma sahiptir.Yangına karşı dayanımı oldukça zayıftır (betonun sarmasına ihtiyaç duyar).
SüneklikGevrek bir malzemedir. Bu yüzden süneklik özelliği oldukça zayıftır (donatının katkısına ihtiyaç duyar).Süneklik özelliği oldukça iyidir.
DurabiliteDurabilite özelliği oldukça yüksek bir malzemedır.Durabilitesi düşüktür, korozyona uğrama ihtimali oldukça yüksektir (betonun savunmasına ihtiyaç duyar).
SünmeÇeşitli koşullar etkisi altında sünme meydana gelebilir (donatının katkısına ihtiyaç duyar).Sünme olayı gerçekleşmez.
BüzülmeÇeşitli koşullar etkisi altında büzülme meydana gelebilir (donatının katkısına ihtiyaç duyar).Büzülme olayı gerçekleşmez.
Kaynak: (Doğangün, 2018)
[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Paylaş!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook Sayfamızı Beğenip
Yeni İçeriklerimize
Anında Ulaşın!