İnşaat Mühendislerinin Bilmesi Gereken Bilgisayar Programları

Paylaş!!!

Günümüzde bilgisayarlar, mühendislerin eli ayağı olmuş durumda. Örneğin günümüz yönetmelikleriyle statik analizin elle yapılmasının mümkün olmayacağı gibi 200 küsür iş kalemini içeren bi süreci bilgisayarsız yürütmek bir inşaat mühendisi için imkansıza yakındır. Bir mühendisin öncelikle bilgisayarla arasının iyi olması gerekir. Daha işletim sistemlerini, donanımları, arama motorlarını tam olarak kullanamayan mühendislerin mühendislik programlarını kullanmasını beklemek biraz saçma olur. Önem sırasına göre her inşaat mühendisinin öğrenmesi gereken programlar şunlardır;

İstisnasız Her İnşaat Mühendisinin Öğrenmesi Gereken Bilgisayar Programları;

1-Office Programları; Her türlü döküman hazırlama, arşiv tutma, hesap tabloları oluşturma ve sunum hazırlama işleri için özellikle excell, word ve powerpoint’i her mühendisin daha öğrencilik aşamasında öğrenmesi gerekir. Kaldı ki bunlar zor programlar da değildir.

Microsoft-Office
2-Autocad; Herhangi bir Cad yazılımı değil, özellikle AutoCad öğrencilik yıllarında alışılması gereken ve temel işlevleri yerine getirebilecek düzeyde öğrenilmesi gereken bir programdır. Autocad ve benzeri programlar kullandıkça insanın elinin alıştığı ve eli alıştıkça hızlandığı ve daha pratikleştiği programlardır. Yıllardır programı aktif şekilde kullanan insanlar bile bir kaç ay ara verdiğinde elleri yavaşlamakta ve eski performanslarına kavuşmaları bir kaç günü bulmaktadır. Dolayısıyla öğrenme aşamasında üşenmemeli sürekli çizimler yapmalı ve daha pratik nasıl yapabilirim bu işlemi şeklinde diye sorgulanıp yeni komutlar, işlevler öğrenilmelidir. Bu konuda programı yakınında aktif olarak kullanan birisi varsa onu izlemek ve yaptığı işlemleri, kullandığı komutları takip etmek çok faydalıdır. Üniversiteden mezun olunduğunda en azından temel komutlarr için kısa komutlarını kullanarak yavaş da olsa çizim yapabiliyor olmak gerekir. Bu arada bir inşaat mühendisinin 3 boyutlu çizim yapmasını kimse beklememelidir. Öğrenmek tercih meselesidir ama 3 boyut inşaat mühendisinin sorumluluğunda değildir.

autocad inşaat mühendisi

3-Sta4cad, Idecad veya Probina üçlüsünden biri; Bu statik analiz paket programlarından herhangi birisini temel seviyede kullanabiliyor olmak gerekir. Statik proje konusunda çalışacak olmadıktan sonra bu programlarda uzmanlaşmak biraz zaman alır ve zordur. Ayrıca lisanssız olarak çok küçük seviyede çözümler yaptıran bu programların fiyatları da yüksektir ve crack’li olarak tabir edilen versiyonları yoktur. Ama şantiyede veya çalışma alanlarında karşılaşılacak ufak tefek statik problemlerle baş edebilmek için proje konusunda çalışılmayacak dahi olunsa bunlardan herhangi birini temel seviyede kullanmak gerekir.

Yukarıdaki 3 maddedeki programlar olmazsa olmazlardı. Şimdi sektöre göre değişiklik gösterebilecek öğrenilmesine ihtiyaç duyulacak diğer programlara bakalım;

4-Sap2000, Etabs, XSteel; Statik proje alanında çalışacak olan mühendislerin bilmesi gerekecek programlardandır. Örneğin çelik projesi yapacak inşaat mühendislerinin bu programlardan en az 1-2 tanesi bilmesi gerekir.

sap2000 inşaat mühendisi5-MS Project, Primavera; İnşaat işlerinin programlanması ve planlanması konularında kullanılan bu programların planlama ve teknik ofis aşamalarında çalışacak inşaat mühendislerinin kavraması gereken programlardandır.

6-Oska, AMP Maliyet yazılımları; Keşif metraj ve hakediş işleri için kullanılan bu Türk yapımı programlar hem kullanması ve öğrenmesi kolay hemde büyük yükü inşaat mühendisinin üzerinden alacak programlardır. Özellikle kamu işleri ile ilgili çalışacak mühendisler için kaçınılmazdır.

7-Photoshop; Garip gelebilir, evet ama photoshop tüm teknik personellerin hayatını kurtaran programlardandır. Temel fotoğraf, evrak, yazı, uyarı yazısı vb. düzenlemelerin pratik bir şekilde yapılmasına olanak veren bu program özellikleri saydıkça bitmeyen programlardandır. Çok derinlere inmeden temel seviyede düzenlemeleri yapabiliyor olmak işinizi çok rahatlatacaktır.

photoshop mühendis mimar

8-Diğer çizim programları; Revit, Archicad, Netcad vb. çizim programlarına sektörüne göre ihityaç duyulabilmektedir.[Toplam:1    Ortalama:3/5]

Paylaş!!!

İnşaat Mühendislerinin Bilmesi Gereken Bilgisayar Programları” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook Sayfamızı Beğenip
Yeni İçeriklerimize
Anında Ulaşın!