Mühendis Mimarlar İçin E-Devlet Üzerinden Şantiye Şefliği Sorgulama

Mühendis ve mimarlar sorumlulukları altındaki şantiyelerle ilgili şantiye şeflik bilgilerini e-devlet üzerinden kontrol edebilmekte, Şantiye Şefliği Sorgulama yapabilmektedir.

Turkiye.gov.tr web adresi altındaki kurumlar bölümünden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Şantiye Şefi Yapı Ruhsatı Bilgileri Sorgulama sekmesi altından sorgulama ekranına ulaşılabilmektedir.

E-devlet şantiye şefliği sorgulama ekranına direkt buraya tıklayarak da ulaşabilirsiniz.
Mühendis ve mimarlar T.C. Kimlik numarası ve E-Devlet giriş şifresi ile şantiye şefliği bilgilerine ulaşabilmektedir.

Özellikle yapı ruhsat ve iskan belgelerinde şantiye şeflerinin imzalarının kaldırılması ile mühendis ve mimarların sık sık sorumlulukları altındaki şantiyeleri ve bu şantiyelerin bilgilerini kontrol etmesi gerekmektedir. Mevcut durumda bir mühendis veya mimarın adına sahte şantiye şefliği taahhütnamesi, ikametgah belgesi düzenlenmesi durumunda, bunu denetleyen bir mekanizma bulunmaması nedeniyle mühendis ve mimarların kendi Şantiye Şefliği Sorgulamalarını e-devlet üzerinden kendileri yapmak durumundadır.

Daha önce Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne veya Belediyelere dilekçe ile başvuru sonucu kontrol edilebilen şantiye şefliği bilgilerine Şantiye Şefi Yapı Ruhsatı Bilgileri Sorgulama aracı ile artık kolayca erişilebilmekte.

Şantiye şefliği sorgulama ekranından aşağıdaki resimden de görülebileceği üzere mühendis-mimarın taahhütü altında bulunan şantiyelerin il, ilçe, yapı alanı, yapı pafta, ada ve parsel bilgileri, blok, toplu yapı adı ve diğer tüm detaylara ulaşılabilmektedir.

Örnek Şantiye Şefliği Sorgulama Ekranı ve Detay Ekranı

şeflik sorgulama
şantiye şeflikBilgilerin güncelliği ve karşılıklı sağlamasının yapılması açısından isim soyisim veya sadece sicil numarası ile yapı denetim sisteminden de şantiye şeflik bilgileri kontrol edilmelidir.

Yapı Denetim Sisteminden Şantiye Şefliği Sorgulama Sayfasına Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Yukarıda sorgulaması yapılan mühendisin aynı tarihte yapı denetim sisteminden yapılan şantiye şefliği sorgulama sonucu ise aşağıdaki resimde görülmektedir. Görüldüğü gibi yapı denetim sistemi ile e-devlet sistemi üzerinden alınan sonuçlarda farklılık bulunmaktadır. (Toplam m2 farklı)

şantiye şef yds

Mevcut işlerin inşaat seviyelerinin yüzdelerini de belediye yapı kontrolden öğrenebilirsiniz.

One thought on “Mühendis Mimarlar İçin E-Devlet Üzerinden Şantiye Şefliği Sorgulama

  • 19 Ağustos 2019 tarihinde, saat 12:40
    Permalink

    Bitirmiş olduğum şantiye şefliklerini nereden görebiliyorum , e devlette sadece aktif olanlar var

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir